Újra nekifutnak. A megismételt elnökválasztáson tizenegy jelölt indulhat el
Fotó: Haáz Vince
Exminiszterelnök, jelenlegi és volt pártvezetők, volt kormánytagok, Bukarest főpolgármestere és a tavaly novemberi választások korábbi jelöltjei is megtalálhatók azok között, akik harcba szállnak a május 4-ére kiírt, megismételt romániai elnökválasztáson.
2025. március 20., 14:002025. március 20., 14:00
2025. március 20., 15:182025. március 20., 15:18
Az alkotmánybíróság szerdán bírálta el az utolsó óvásokat, így immár véglegessé vált, hogy tizenegyen szállnak harcba az államfői tisztségért.
Öt jelölt már a tavaly novemberi, érvénytelenített elnökválasztáson is elindult.
A jobbközép oldal ismét nem tudott egy közös jelölt állításában megállapodni, míg a Szociáldemokrata Párt (PSD) 1990 óta először nem indít saját jelöltet.
Összeállításunkban az Adevărul és a News.ro alapján mutatjuk be a jelölteket.
Crin Antonescu a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek képviselőházi frakciójának közös jelöltjeként indul az elnökválasztáson.
Fotó: Tuchiluș Alex
A PNL volt elnöke, aki nemrég kilépett a pártból, hullámzó karriert futott be, az utóbbi években pedig háttérbe vonulva élt.
Traian Băsescu 2012-es felfüggesztése idején
és indult a 2009-es elnökválasztáson, olyan civil személyiségek támogatásával, mint Doina Cornea, Corneliu Coposu testvérei, valamint Lucian Boia és Neagu Djuvara történészek.
Elindul a választáson Nicușor Dan, Bukarest jelenlegi főpolgármestere is, aki nemrég kezdte meg második mandátumát a román főváros élén. Indulását azzal indokolja, hogy
Fotó: Facebook/Nicușor Dan
Dannak több problémával is szembe kell néznie: többek között a korábbi kampánykoordinátorával, Matei Păunnal való kapcsolatával, aki Putyin-párti posztjairól és orosz és fehérorosz cégekkel való kapcsolatairól ismert.
Emellett gyakran bírálják a bukaresti fűtés és melegvíz hiánya miatt.
Nicușor Dan a mostani választási versenyben a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egyes tagjainak támogatását is élvezi, mivel a párt egyik alapítója.
Elena Lasconi USR-elnök is ismét harcba száll, annak ellenére, hogy az USR egyes tagjai Nicușor Dant támogatják.
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
A november 24-i választásokon 1 772 500 szavazatot kapott, 19,17 százalékos eredménnyel a második helyen végzett, közel négy százalékponttal az első helyen végzett Călin Georgescu mögött.
Bár korábban úgy nyilatkozott, nem áll szándékában versenybe szállni, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion is újra elindul, miután az alkotmánybíróság kizárta a párt jelöltjét, Călin Georgescut az elnökválasztási versenyből.
Fotó: Facebook/George Simion
Ennek részeként Anamaria Gavrilă, a Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke is benyújtotta jelentkezési dossziéját, amit jóvá is hagytak, de aztán szerda este bejelentette, hogy visszalép Simion javára.
A szélsőjobboldal immár egyetlen jelöltje igencsak ellentmondásos figura: kitiltották Ukrajnából és Moldovából, a magyarok számára viszont fontosabb, hogy ő áll az úzvölgyi osztrák–magyar katonatemetőben szervezett magyarellenes pogromkísérlet mögött.
Az AUR elnöke a tavalyi választásokon a negyedik helyen végzett a szavazatok 13,86 százalékával, több mint egymillió szavazattal, mintegy kilenc százalékkal lemaradva Călin Georgescu mögött.
Victor Ponta volt miniszterelnök és volt PSD-elnök is újra szerencsét próbál. A közelmúltban ugyan visszatért a PSD-be, de ismét kizárták, miután a párt tiltása ellenére elindult az elnökválasztáson.
Fotó: Facebook/Victor Ponta
A független jelöltként induló exkormányfő azonban a PSD egyes tagjainak burkolt támogatását élvezi.
Ponta 2015-ben a Colectiv nevű szórakozóhelyen történt tragédia után mondott le kormányfői tisztségéről. Két évvel később kizárták a PSD-ből, és megalapította saját pártját, a Pro Romániát. A PSD-be 2024-ben tért vissza, és újabb képviselői mandátumot nyert. Annak ellenére, hogy ismét kizárták, Ponta jó viszonyban maradt a PSD vezetőivel.
Egy másik független elnökjelölt Daniel Funeriu volt oktatási miniszter. Januárban rekordösszegű védelmi költségvetést és a fiúk számára a kötelező katonai szolgálat újbóli bevezetését ígérte.
„Szeretném, ha az elnökválasztás döntője két olyan okos srác között zajlana, aki képviselte Romániát a tudományos olimpiákon: egy döntő Nicușor és köztem” – mondta.
Újra elindul Cristian Terheș, a Román Nemzeti Konzervatív Párt jelöltje is.
Fotó: Facebook/Cristian Terheș
A november 24-i voksolást követően az EP-képviselő választási csalást kiáltott annak nyomán, hogy az USR egyes politikusai a nyilvánosság előtt egy bizonyos jelöltre való voksolásra buzdítottak, miközben a diaszpórában élő románok még mindig voksoltak. Az első helyezett jelöltet, Călin Georgescut is szabályszegéssel vádolta.
vagyis a kampányköltségek elszámolásához szükséges három százalékos küszöbértékét nem érte el.
A listán szerepel Lavinia Șandru, egy Traian Basescu volt államfőhöz közel álló volt politikus is.
Fotó: Facebook/Lavinia Șandru
2005-ben eltávolították, miután ő és Cozmin Gusa puccsot kísérelt meg a a Demokrata Párt régi vezetői ellen.
Șandru ezután több pártot is megjárt, például a Nemzeti Kezdeményezés Pártját és a Románia Haladásáért Nemzeti Uniót is.
Jelenleg a Dan Voiculescu által alapított Szociálliberális Humanista Párt (PUSL) jelöltje.
Silviu Predoiu szintén Románia elnöki tisztségére pályázik. Őt a Nemzeti Akció Liga Párt (P.L.A.N.) jelölte, és
Fotó: Facebook/Silviu Predoiu
Silviu Predoiu nemrég interjút adott a „Vorbitorincii” podcastnak, amelyben a romániai kommunista rendszert méltatta. „Azokban az időkben senki sem aggódott” – mondta Predoiu.
A kommunizmust – mondta a SIE volt vezetője – „most elítélték, mint ahogy sok mindent elítéltek később”. Hozzátette, hogy a kommunista időszak alatt nem voltak olyan tapasztalatai, amelyek a szisztematikus elnyomásra utaltak volna.
Sebastian Constantin Popescu, az Új Románia Párt jelöltje tavaly egyszer már szintén szerencsét próbált, de 14 683-an szavaztak rá, ami az összes szavazat 0,16 százalékát jelenti.
Fotó: Facebook/Sebastian Popescu
A korábbi kampányokban számos problémával szembesült. A 2019-ben a Központi Választási Irodához benyújtott támogató aláírások miatt feljelentést tettek a nyomozó hatóságoknál Ezt követően
A BEC ismét a bűnügyi nyomozó szervekhez fordult, de az alkotmánybírósághoz hasonlóan jóváhagyta az indulását.
John-Ion Banu-Muscel szintén bejelentkezett, de a Központi Választási Iroda úgy döntött, hogy a benyújtott aláírási listákat átküldi az ügyészségnek.
Fotó: Facebook/John-Ion Banu-Muscel
„A döntést a benyújtott listák elemzése után hoztuk meg, amelyeken a támogatók kézírása és aláírása között hasonlósága kapcsán merültek fel kételyek” – közölte a BEC.
John Banu, aki az 1980-as évek közepén vándorolt ki az Egyesült Államokba, a Floridai Román-Amerikai Liga alapítója.
Korábban már bejelentette, hogy indulni fog a 2019-es választásokon és az elmaradt 2024-es választásokon.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!