Marad a határátkelő. Az elemző szerint segítene a román érdekeken, ha átlátszóbbá tennék a határvédelem ügyét
Fotó: Facebook/Poliţia de Frontieră Română
Az, hogy Románia ezúttal sem csatlakozhatott a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez, nem tekinthető a román diplomácia kudarcának – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője. A kolozsvári születésű, diplomataként korábban Romániában és Moldovában is szolgáló szakértő szerint a csatlakozás érdekében Romániának átláthatóbbá kellene tennie a határvédelmet.
2022. december 12., 08:132022. december 12., 08:13
2022. december 13., 11:522022. december 13., 11:52
Nem a román diplomácián múlt a schengeni felvétel elhalasztása – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János, a budapesti a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője, akit az újabb fiaskó okairól és lehetséges hatásairól kérdeztünk. Barabás T. emlékeztetett: Románia felvételét leginkább az osztrák belügyminiszter ellenezte, a fő kifogás a migrációban lévő tranzitszerep volt.
„Ez utóbbit a román hatóságok tagadták, hiszen a fő migránsútvonal a Nyugat-Balkánon van, Szerbia, Horvátország, Szlovénia felé. Az ukrajnai háború miatt is a fekete-tengeri embercsempészet megszűnt. Ezt a magyar hatóságok is igazolni tudják, a magyar–román közös határon viszonylag kevés szökési kísérlet volt, csökkenő tendenciában az elmúlt évekhez képest.
A határforgalom adatai is megfelelően digitalizáltak, az EU tagállamai jól ismerik. Az is fontos, hogy az EU ez ősszel megszüntette Románia monitorozását az együttműködési ellenőrzési mechanizmus (CVM) keretében, ami azt jelenti, hogy az igazságügyi és adminisztrációs reformokat kielégítőnek tartják – tehát Ausztria egyedül maradt kifogásaival” – hangsúlyozta.
Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője
Fotó: Youtube
a felmérések szerint az osztrákok nagy része tart egy migránsinváziótól, és a kormányuk népszerűséget kereshet.
„Én is dühös vagyok” – nyilatkozta Gerhard Karner osztrák belügyminiszter a Der Standard napilapnak adott interjúban, miután az ő vétója megakadályozta Románia csatlakozását a schengeni övezethez.
Kérdésünkre, mit tehet Románia a csatlakozás érdekében, illetve mennyiben segíthet az osztrák álláspont megpuhításában, hogy hisztérikus össztűz zúdul mindenre, ami osztrák, beleértve a gazdasági érdekeltségeket is, a külügy pedig bekérette az osztrák nagykövetet, az elemző rámutatott:
„Javítani lehetne például a temesvári migránstábor állapotán, ez utóbbiról többször írt nem hízelgő módon a sajtó. Előítéleteket lehetne így cáfolni. Ausztria a negyedik-ötödik legnagyobb befektető Romániában, így például a Petrom tulajdonosa az OMV, furcsa számomra, hogy az osztrák cégek nem lobbiztak hatékonyabban, hiszen nekik is érdekük a schengeni bővítés.
Maradnak a nacionalisták, akik szerint már Avram Iancu is megmondta, hogy Bécs huncut. Az, hogy Bogdan Aurescu bekérette az osztrák nagykövetet, rutineljárás, hivatalos magyarázatra van szükség” – emelte ki.
Fotó: Koronavirus.gov.hu
Kérdésünkre, miszerint várható-e ennek nyomán az euroszkepticizmus, a szélsőséges erők erősödése, Barabás T. János kifejtette, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) máris románellenes összeesküvéseket vél látni, de összességében nem hiszi, hogy lényegileg változtat az elutasítás a román belpolitikai képleten, mert már rövid távon csak felveszik Romániát.
Bezárja az Erste osztrák bankcsoport tulajdonában levő BCR-nél nyitott számláját, az ausztriai termékek és szolgáltatások bojkottját ajánlja tagjainak a Sindalimenta élelmiszeripari szakszervezeti szövetség.
Felvetésünkre, hogy számíthatunk-e arra, hogy a figyelem elterelése miatt a magyarokat teszik meg bűnbakká, amiért Magyarország az elhangzott vádak szerint „átengedi a migránsokat Ausztriába, emiatt marasztalták el Romániát”, illetve amiért az SZNT a kisebbségi ügy rendezetlenségére figyelmeztette az EU-s illetékeseket a schengeni szavazás kapcsán, az elemző rámutatott: az SZNT nem fontos tényező ebben a folyamatban.
„Magyarország és Ausztria között csak szúrópróbaszerű határellenőrzés van, tehát ha valaki bejut Magyarországra, jó eséllyel tovább is megy. Magyarországot a szokásos román politikai szegmens támadja ebben az esetben, „ha van sapkánk, ha nincs”. Talán a magyar kormányzat is nyilatkozhatna arról, hogy Magyarország komoly segítséget ad szomszédjának a schengeni csatlakozásban” – hívta fel a figyelmet a Krónikának nyilatkozva Barabás T. János.
A horvátok nem olyan félénkek és megalázkodók, ezért vannak most a schengeni övezeten belül – fogalmazott egy Ausztriában élő román szakértő, bírálva a román diplomáciát. Elemzők szerint Bécs zsarolni próbálta az Európai Uniót, és kizárólag belpolitik
Nem akar alkotmánybíró lenni Emil Boc, Kolozsvár Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben megválasztott polgármestere.
Bukarest eddig nem kapott hivatalos tájékoztatást Washingtontól a Romániában állomásozó amerikai katonák esetleges kivonásáról – szögezte le kedd este a védelmi minisztérium.
Keddi sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kijelentette, hogy az amerikai kormány által bevezetett új vámok negatív hatással lesznek az európai gazdaságra, így a román gazdaságra is, hozzátéve, hogy ezt őszintén el kell mondani az embereknek.
EU- és NATO-párti „demokratikus jelölt” támogatását javasolja híveinek a májusi megismételt államfőválasztáson az erdélyi németeket tömörítő Romániai Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház – jelentette be kedden Reinhart Guib püspök.
Húsvét előtt megkapják a jogosultak a nyugdíjukat, a gyermeknevelési pótlékot (gyermekpénzt) és más szociális juttatásokat – közölte kedden a munkaügyi minisztérium.
A bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát 65 évre emelő törvénytervezet különbséget tesz az igazságügyi rendszerbe korábban bekerült és a törvény hatálybalépése után bekerülő személyek között – jelentette ki kedden a RMDSZ elnöke.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök kedden kihirdette a törvényt, amely szerint a betegek az előírásokat betartva pénzadományokkal támogathatják az őket kezelő egészségügyi intézményeket.
Április végén, nem sokkal a megismételt elnökválasztás első fordulója előtt Romániába érkezik ifjabb Donald Trump, az amerikai elnök legidősebb fia.
Victor Ponta hétfőn kijelentette, hogy államfővé választása esetén leállítja az ukrán gabonaexportot a romániai fekete-tengeri kikötőkön keresztül, hogy megvédje a helyi gazdákat – jelentette a Reuters hírügynökség.
Az idei próbaérettségin részt vett végzős diákok 66,84 százaléka (67 793 tanuló) kapott 5-öst vagy annál nagyobb jegyet román nyelv és irodalomból – közölte kedden az oktatási minisztérium.
2 hozzászólás