A jussukat követelik. A tiltakozók egyik legfőbb elégedetlensége az új nyugdíjtörvény
Fotó: Sorina Pavel/Agerpres
Több száz bányász és energetikai dolgozó tiltakozik szerdán a kormány székhelye előtt a nyugdíjak újraszámolása és az energetikai rendszer helyzete miatt; képviselőik újabb tárgyalásokat akarnak a kabinet képviselőivel.
2024. október 02., 14:392024. október 02., 14:39
2024. október 02., 15:332024. október 02., 15:33
A tüntetők plakátokkal vonultak a Victoria-palota elé, amelyeken a következők olvashatók: „Dolgoztunk, feláldoztuk magunkat, ti megvágtátok a nyugdíjunkat!”, „Nektek különnyugdíj jár, mi éhen fogunk halni”, „A legdrágább energia az, ami nincs”, „Drága és szennyező energiát importálunk”, „Romániának stabil energiára van szüksége!”.
Dumitru Pîrvulescu, a bányászszakszervezetek szövetségének (FNME) elnöke az Agerpres hírügynökségnek nek elmondta, a tüntetésen körülbelül 400-an vannak, és
Eredménytelenül zárultak csütörtökön a munkaügyi miniszter és az intézmény székhelye előtt tüntetők küldöttségei közötti tárgyalások. A szakszervezetek és a nyugdíjasok nagyszabású demonstrációkat helyeztek kilátásba október 25-ére.
Rámutatott: a bányászatban és az energetikai ágazatban dolgozók nyugdíja is csökkent az átszámoláskor, mert a kormány nem vette figyelembe a befizetett járulékokat.
A szakszervezeti vezető szerint a tiltakozók másik elégedetlensége az energetikai rendszer jelenlegi helyzetéhez fűződik, mert a kormány gyors ütemben zárja be a szénalapú energiatermeléseket, de nem biztosít más energiatermelési alternatívát, így az energia ára az egekbe szökik.
Több százan tüntetnek csütörtök délelőtt a munkaügyi minisztérium előtt az új nyugdíjtörvény ellen.
A szakszervezet tájékoztatása szerint az új nyugdíjtörvény negatívan érintette a nyugdíjasok legkiszolgáltatottabb kategóriáit, például azokat, akik nehéz vagy veszélyes munkakörülmények között dolgoztak, és kiegészítő járulékokat fizettek aktív éveik alatt. A közlemény rámutat, hogy az említett kategóriákba tartozók között
A kormány székháza előtt tüntető bányászokat és energetikai dolgozókat meghívták, hogy munkaügyi, illetve energiaügyi államtitkárokkal, valamint a miniszterelnök tanácsosával tárgyaljanak, de a tiltakozók elutasították a meghívást – közölte szerdán Mihai Constantin kormányszóvivő. A Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján Constantin úgy fogalmazott, őt magát „meglepte”, hogy a tüntetők elutasították az államtitkári, illetve kormányfői tanácsosi szintű tárgyalásokat. Ehelyett egy beadványt nyújtottak be a kormány iktatóhivatalához. „Ezt el fogjuk olvasni és reagálni fogunk rá” – ígérte a szóvivő.
Arra a felvetésre, hogy a tüntetők a miniszterelnökkel kívántak tárgyalni, a szóvivő kijelentette, hogy Marcel Ciolacu éppen a kormányülést vezette a tüntetés idején, és ha részt is vett volna a találkozón, ugyanazok a szakértők kísérték volna, akik hajlandók lettek volna tárgyalni.
Mint ismeretes, a bányászok, az energetikai ágazatban dolgozók és más érintett kategóriák már több ízben kérték a kormánytól helyzetük sürgős orvoslását.
A bukaresti kormánypalota előtti téren tüntetnek csütörtökön 10 és 14 óra között a Romániai Nemlátók Egyesületének tagjai. Elégedetlenségük fő oka az új nyugdíjtörvény, amely szerintük súlyosan megrövidíti a látássérülteket.
Különbözőképpen reagáltak a román parlamenti pártok vezetői a bukaresti alkotmánybíróság (CCR) pénteki határozatára, amelyben érvénytelenítette az államelnök-választás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét.
Több civil szervezet Toni Greblának, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnökének lemondását követelte pénteken a pártatlanságát és integritását megkérdőjelező oknyomozó sajtóanyagok közzétételét követően.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Az Országos Börtönigazgatóság (ANP) pénteki közleménye szerint mintegy 20 600 fogvatartott jelezte szándékát, hogy szavazni kíván vasárnap az elnökválasztás második fordulójában.
George Simion, a szélsőjobboldali AUR vezetője azt állítja, hogy a romániai hatóságok próbálnak ráijeszteni azokra az influenszerekre, akik kiálltak a Călin Georgescu független államfőjelölt mellett, hogy vonják vissza támogatásukat.
Egy nap alatt megfordult az elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltej rangsora – derül ki a legfrissebb felmérésből.
Călin Georgescu soha nem volt az ENSZ Genfi Irodájának (UNOG) alkalmazottja, a 2015-2016-os időszakban nem volt az UNOG főigazgatójának „különleges tanácsadója”, és 2011-2013 között sem volt az ENSZ alkalmazottja.
Az Agerpres értesülései szerint az alkotmánybíróság tagjai péntek reggel összeültek egy nem formális megbeszélésre, hogy mérlegeljék, tárgyalják-e egy hivatalos ülésen az államfőválasztás első fordulója eredményeinek érvénytelenítését kérő beadványokat.
Több ezren vettek részt csütörtök este a bukaresti Egyetem téren a szabadságért és a demokráciáért szervezett tüntetésen a Geeks for Democracy egyesület, az esemény szervezője szerint.
Csak az elnökválasztás második fordulójába bejutott jelöltek nyújthatnak be hivatalos óvást az első forduló eredménye ellen – pontosított az alkotmánybíróság.
szóljon hozzá!