Nem előzmény nélküli, hogy a rendőrök utcai megmozdulással adnak hangot elégedetlenségüknek
Fotó: Facebook/snppc.ro
2023. május 30., 13:172023. május 30., 13:17
2023. május 30., 13:522023. május 30., 13:52
Az Agerpres által idézett közleményben a szakszervezet felelőtlenséggel vádolja a kormány tagjait a kialakult helyzet miatt. Elégedetlenek az alacsony fizetésekkel, azzal, hogy a kormány nem tartja be a 2017/153-as bértörvény előírásait, illetve azzal is, hogy a „híresztelések szerint” a katonai nyugdíjak is a különnyugdíjak kategóriájába tartoznak.
Figyelmeztetnek, hogy a rendszer eddig soha nem tapasztalt munkaerőhiánnyal küzd. Példaként említik, hogy a rendőriskolák által szervezett felvételin most első alkalommal a tudásfelmérő vizsga után mindössze 0,57 jelölt maradt egy helyre, és a fizikai erőnlétet felmérő teszt után még ez a szám is csökkeni fog
Az érdekvédelmi szervezet tiltakozó akciók szervezéséről is döntött. Két fő követelésük van: a 2017/153-as bértörvény előírásainak alkalmazása július elsejétől, illetve a 2015/223-as törvény kivétele az országos helyreállítási tervből (PNRR), mivel nem értenek egyet a jogszabály módosításaival. A SNPPC első körben tüntetést szervez június 6-án, 7-én és 8-án 11 és 14 óra között a belügyminisztérium és a munkaügyi tárca székhelye előtt, és felszólítja a rendőröket, a belügyminisztérium struktúráinak kötelékeiből nyugdíjba vonultakat, leszerelt katonákat, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt a megmozdulásokban.
„Itt az ideje, hogy hangot adjunk elégedetlenségeinknek. Felhívjuk a kormány figyelmét, hogy amennyiben követeléseinket nem teljesítik, tömeges tiltakozásokba, akár a rendszer megbénításába is belevágunk.
– üzenik közleményükben a SNPPC tagjai.
Közben az országos börtönigazgatóság szakszervezeti szövetsége hétfőn bejelentette, hogy keddtől japán sztrájkba kezdenek,
A keddi japán sztrájk után szerdán 2–4 órára megbénítják a börtönök működését, mert „elegük van abból, hogy Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă gúnyt űz belőlük”.
„A katonai nyugdíjak védelme, amelyet a két politikus hevesen hangoztatott a nyilvánosság előtt, egy nagy hazugságnak és átverésnek bizonyult, ahogyan a PSD–PNL-kormány is az” – üzente a börtönőrök szakszervezeti szövetsége. A szervezet tagjai azzal fenyegetőznek, hogy rendre megbénítják a börtönök működését, előbb Craiován, majd Besztercén és Bákóban.
A különnyugdíjakra vonatkozó törvénytervezet módosítására azért van szükség, hogy Románia továbbra is megkapja az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében igényelt uniós támogatásokat – írta hétfőn közösségi oldalán Nicolae Ciucă miniszterelnök.
a törvények és eljárások túlbuzgó betartásával pedig – a bürokrácia, a személyzethiány és az elavult felszerelés miatt – az alkalmazottak beléptetése a megszokott 45 perc helyett akár 4 órát is igénybe vehet. Azért választják a tiltakozásnak ezt a módját, mert a börtönőröknek nem áll jogukban sztrájkolni - magyarázta a szakszervezeti szövetség.
„A katonai nyugdíjak reformjáról Marius Budăi munkaügyi miniszter sem formálisan, sem informálisan nem kérte ki az illetékes minisztériumok (védelmi, belügyi, igazságügyi) álláspontját, hanem a jegyzeteivel a kezében jött Brüsszelből. Vajon korunk politikusai még mindig a románok érdekeit képviselik? A nyugdíjkorhatár 65 évre emelése azt fogja jelenteni, hogy a börtönőrök a munkából egyenesen a koporsóba mennek nyugdíjba, mivel várható élettartamuk 62 év körüli” – írták közleményükben.
A bírósági és ügyészségi jegyzőkönyvvezetők országos szakszervezete, a Dicasterial is csatlakozik a közalkalmazottak tiltakozásához, és az igazságszolgáltatási rendszer megbénításával fenyegetőzik. A szakszervezet felháborodását Nicolae Ciucă miniszterelnök bejelentése váltotta ki, miszerint 65 évre emelik a bíróságok kisegítő személyzetének nyugdíjkorhatárát.
A jegyzőkönyvvezetők azt írják, noha tisztában vannak vele, hogy létszámuk miatt nem jelentenek számottevő szavazóbázist, azt viszont el tudják érni, hogy megbénítsák az igazságszolgáltatási rendszert. „Rövidesen a jegyzőkönyvvezetők is csatlakoznak a már zajló, illetve a készülő tiltakozásokhoz, amelyeket a többi elégedetlen közalkalmazott robbantott ki a kormány populista és társadalomellenes intézkedései miatt” – olvasható közleményükben. Azzal is fenyegetőznek, hogy többé nem fognak túlórákat vállalni, munkaidőn kívül nem fognak reagálni a telefonhívásokra, mert többek közt a letartóztatások miatt több száz túlórát kell teljesíteniük anyagi ellenszolgáltatás nélkül.
Az országos nyugdíjpénztár adatai szerint a bíróságok és ügyészségek kisegítő személyzetének soraiból kikerülő nyugdíjasok száma 2021-ben 1724 volt, 2022-ben 1667, és számuk csökkenő tendenciát mutat, ami azt jelenti, hogy a nyugdíjkorhatár emelése esetükben „egyenlő lesz azzal, hogy a jegyzőkönyvvezetőket biztos munkahelyi halálra ítélik”. Hozzáteszik, a jegyzőkönyvvezetők várható élettartama 59 év, tehát már a jelenleg hatályos, 60 éves nyugdíjkorhatárt megszabó törvény sem ad nekik esélyt nyugdíjas éveik megélésére.
Miközben a kormány kedd délre újabb egyeztetésre hívta a béremelésért múlt hétfő óta sztrájkoló pedagógusok szakszervezeteinek vezetőit, a bukaresti kormánypalota előtt újabb nagyszabású tanártüntetés zajlik.
Sorin Grindeanu szombaton Temesváron kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) nem egyezik bele az alacsonyabb jövedelmek vagy a nyugdíjak csökkentésébe.
A magyar kormány 500 millió forinttal támogatja a csíksomlyói kegyhely felújítását, az összeg felét idén, a másik felét a következő két évben nyújtják át a templomot működtető ferences rendnek – jelentette be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Több erdélyi megye is érintett abban az adócsalási ügyben, amelynek során illegális sertés-forgalmazással mintegy 300 ezer lejes kárt okoztak az államkasszának.
A névtelen bejelentések lehetővé tételével, kötelező kivizsgálásukkal próbálják visszaszorítani az erőszakos cselekményeket, a zaklatást, valamint a kábítószerek és a személyi biztonságra veszélyes eszközök bevitelét a tanintézményekbe.
A Szociáldemokrata Pártot (PSD), a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) és az RMDSZ-t is szívesen a leendő kormányban látná a romániai polgárok többsége, míg a Románok Egyesüléséért Szövetség (USR) kapcsán kevésbé határozott az álláspont.
Sokan azt hiszik, tudják, milyen az egyetemista élet. A „JelenLét – JövőCTRL” kutatás viszont nem benyomásokra épít: célja, hogy tűpontos kép rajzolódjon ki arról, milyen valósággal szembesülnek ma a romániai magyar fiatalok a felsőoktatásban.
Az 1920. június 4-én aláírt, az első világháborúban győztes nyugati hatalmak által Magyarországra kényszerített, az országot feldaraboló trianoni diktátumot méltatta George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.
A nyomozó hatóságokhoz készül fordulni a védelmi minisztérium a katonai mozgósításra vonatkozó újabb hamis információk miatt.
Június 6-án, pénteken reggel 9 órakor ismét megnyitják a forgalom előtt a tél idejére lezárt Transzalpina, azaz a 67C jelzésű országút Rânca és Curpăt közötti szakaszát – tájékoztatott csütörtökön a közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalat (CNAIR).
szóljon hozzá!