Fotó: gov.ro
A különnyugdíjakra vonatkozó törvénytervezet módosítására azért van szükség, hogy Románia továbbra is megkapja az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében igényelt uniós támogatásokat – írta hétfőn közösségi oldalán Nicolae Ciucă miniszterelnök.
2023. május 29., 20:462023. május 29., 20:46
2023. május 29., 20:512023. május 29., 20:51
A kormányfő kifejtette, az állampolgárok nyugdíját az elvégzett munkájuk és az állami társadalombiztosítási rendszerhez való hozzájárulásuk alapján kell kiszámítani. Emlékeztetett arra, hogy jelenleg a parlamentben elfogadás előtt áll a sajtóban különnyugdíjként említett, úgynevezett szolgálati nyugdíjakra vonatkozó törvénytervezet.
„A koalíció által felvállalt módosítások révén korrigáljuk az egyenlőtlenségeket, és bevezetjük azokat a reformokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy Románia részesüljön a PNRR-n keresztül lehívható európai alapokból” – olvasható a kormányfő bejegyzésében.
Ciucă a fontosabb módosítások között említette, hogy a diplomaták és a bíróságok kisegítő személyzetének nyugdíjkorhatárát 65 évre emelik. Ugyanígy járnak el, de fokozatosan, 2035-ig, a katonák esetében is. Szintén fokozatosan, 2034-ig 25 évre emelik a nyugdíjra jogosító minimális szolgálati időt a diplomaták, parlamenti hivatalnokok és a számvevőszéki alkalmazottak esetében.
Így például nem részesülnek különnyugdíjban a bírákéval és ügyészekével azonos jogállású, de nem bírákként és ügyészekként tevékenykedő igazságügyi alkalmazottak. Nem illeti meg ez a juttatás a diplomatákéval azonos jogállású, de nem diplomata beosztású külügyi alkalmazottakat sem. A kormányfő hangsúlyozta, hogy a nyugdíjnak arányosnak kell lennie a társadalombiztosítási rendszerbe befizetett összeggel, és egyetlen nyugdíj sem haladhatja meg a munkaévek során kapott fizetést.
A törvénymódosító javaslat szerint jövő évtől fokozatosan módosítanak a különnyugdíj kiszámításán úgy, hogy az összeg megállapításakor nem a nyugdíjazás előtti 12 hónap, hanem az utóbbi 300 hónapban kapott fizetés összegét veszik figyelembe. A már folyósított nyugdíjak esetében 30 százalékos adót vetnek ki az országos bruttó átlagbért meghaladó összegre – közölte Ciucă.
A kormányfő ugyanakkor azt ígérte, hogy törvénytervezetet fog javasolni a bírák nyugdíjának korlátozására, lévén, hogy más szolgálati nyugdíjaknak is felső határt szabtak 2017-ben. Hozzátette, az egyenlőtlenségek felszámolása érdekében javasolni fogják a bírák nyugdíjának újraszámolását. Nicolae Ciucă tájékoztatása szerint a törvénymódosításokat a munkaügyi miniszter brüsszeli tárgyalásainak alapján dolgozták ki.
Élesen bírálta pénteken a bukaresti Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet, hangsúlyozva, hogy a nyugdíjkorhatár „hirtelen” emelése esetén 2025-ig több mint 1500 bíró és ügyész fog nyugdíjba vonulni.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!