Fotó: Facebook/Consiliul Superior al Magistraturii
Ismét olajozottan működött a kormánypártok–RMDSZ-szavazógépezet: a szenátus nagy többséggel megszavazta az igazságszolgáltatási tanács működését érintő módosításokat.
2017. december 21., 17:182017. december 21., 17:18
2017. december 21., 17:202017. december 21., 17:20
A bírák és ügyészek jogállását, valamint az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosítása után a szenátus csütörtökön botrányoktól sem mentes ülésen megszavazta a harmadik, igazságügyet érintő törvénymódosítást is:
Az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a vita előtt azt kérte, hogy vegyék le a napirendről a módosításokat, azonban a többség ezt – hasonlóan a korábbi módosításokhoz – leszavazta. A végszavazás alatt aztán az USR szenátorai füttykoncerttel tiltakoztak.
A vita előtt Radu Mihail USR-es szenátor arra figyelmeztetett, a módosítások miatt az EU Lengyelországhoz hasonlóan szankcionálhatja Romániát.
Andrzej Duda lengyel államfő közölte szerdán, hogy aláírja azt a két, a lengyelországi igazságügyi reformot előkészítő törvényt, amely miatt az Európai Bizottság a nap folyamán az uniós alapszerződés 7-es cikke szerinti eljárást kezdeményezett Varsóval szemben.
Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus és a kisebbik koalíciós párt ALDE elnöke válaszul kijelentette: Lengyelország elismerést érdemel, mivel tiszteli saját szuverenitását és függetlenségét. Válaszul Traian Băsescu volt államfő, az ellenzéki Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke arról beszélt: Románia az EU-csatlakozás óta már nem a szó klasszikus értelmében vett szuverén ország.
A módosítások értelmében az igazságügyi felügyelet a bírák és ügyészek szakmai tevékenységét felügyelő CSM keretén belül működő önálló jogi személyiséggel rendelkező intézmény. A bizottság által elfogadott egyik módosítás szerint a CSM plénumának és részlegeinek napirendjét, valamint határozat tervezeteit három nappal az ülés előtt közzé kell tenni az intézmény honlapján.
Bírálta a koalíciót és az RMDSZ-t Joseph Daul, az Európai Néppárt (EPP) elnöke is, aki szerint az igazságügyi módosítások azt jelzik, hogy Romániában „beteg” a demokrácia, és szomorúnak nevezte a napot, amelyen lezárult az igazságügyi rendszer módosítása. Úgy vélte, a parlamenti többség akciói aláássák a jogállamot Romániában, és politikai befolyás alá helyezik az igazságszolgáltatást, márpedig a gyenge igazságszolgáltatás nagyobb korrupciót eredményez. Egyben mélységes sajnálatát fejezte ki, amiért az RMDSZ, amely az EPP tagpártja, támogatta a szocialista kormányt.
Veszélyben van a romániai igazságszolgáltatás függetlensége az igazságügyi törvények módosítása miatt az Európai Néppárt (EPP) szerint, amely egyúttal elmarasztalta az RMDSZ-t a bukaresti kormánykoalíció kezdeményezéseinek támogatása miatt.
Ez azt jelenti, hogy hatástalan volt Kelemen Hunor néhány napja Daulnak küldött levele, amelyben a módosítások szükségességét ecsetelte.
Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője egyébként szerdán este közleményben indokolta meg, miért szavazta meg szerdán a szövetség az igazságügy működéséről szóló törvény módosításait is.
Újabb igazságügyi törvénymódosítást fogadott el szerdán a szenátus: a felsőház az igazságszolgáltatás megszervezéséről szóló, 2004/304-es törvény módosító tervezetet is megszavazta.
„Az igazságügy működését szabályozó törvény módosításai három fontos elvet követnek. Egyrészt a visszaélések elkerüléséért erősítik a kinevezések átláthatóságát, versenyvizsgát vezetnek be több igazságügyi intézmény esetében. Ugyanakkor a szakmaiságot helyezik előtérbe azáltal, hogy szigorúbb feltételeket szabnak egyes tisztségek betöltésére. 27 év után végre megvalósul a vád és a védelem erőviszonyának egyensúlya is a tárgyalóteremben” – nyilatkozta a közlemény szerint Cseke Attila.
Kihagyná az államfőt a kinevezésekből a PSD
Kivonná az államfőt a főügyészek kinevezésének folyamatából a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt egyik képviselője. Cătălin Rădulescu olyan törvénymódosító javaslatot terjesztett be, amely értelmében a legfőbb ügyészt, a korrupcióellenes, illetve a szervezett bűnözés elleni ügyészség főügyészét, valamint a legfelsőbb bíróság elnökét a szenátus nevezné ki az igazságügy-miniszter javaslatára, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács jóváhagyásával. A párt 40 honatyája által aláírt tervezet indoklása szerint azért a szenátus jogosult a kinevezésre, mert a választópolgárok felhatalmazását bírja. Mint ismeretes, Tudorel Toader igazságügy-miniszter korábban hasonló tervezetet dolgozott ki, ezt azonban végül a parlament elvetette.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
szóljon hozzá!