Napirendre tűzték az RMDSZ több törvénytervezetét a parlamentben, még a kisebbségi törvény tervezete is előkerült. A szociálliberális koalíció arra vár, hogy az RMDSZ eldöntse: segít-e neki a szerdai bizalmatlansági szavazáson eltávolítani a támogatás nélkül maradt, de távozni nem hajlandó Sorin Grindeanu miniszterelnököt tisztségéből.
2017. június 20., 11:582017. június 20., 11:58
Egyebek mellett a 12 éve előterjesztett és azóta is halogatott kisebbségi törvény tervezete is előkerült, amely eredeti formájában kulturális autonómiát irányzott elő a kisebbségi közösségeknek, számoltak a román hírtelevíziók.
a képviselőház napirendjén pedig kedden szerepel a közigazgatási anyanyelvhasználat.
A szenátus egyik szakbizottsága jóváhagyta azt az RMDSZ-javaslatot, amely a jelenlegi 71,5 százalékról 80-ra növelné az állami adóbevételek helyben maradó hányadát. Egy másik szakbizottság az oktatási törvény RMDSZ által javasolt módosításait szavazta meg. A bizottsági szinten előkészített tervezeteket - román hírforrások szerint - még a parlament plénumának is el kellene fogadnia kedden ahhoz, hogy a mérleg nyelvének tartott RMDSZ megszavazza a bizalmatlansági indítványt.
Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke hétfőn arról tájékoztatta az MTI-t, hogy
és nem zárkózik el attól, hogy döntő módon befolyásolja a Szociáldemokrata Párton (PSD) belüli konfliktus kimenetelét.
Hétfő este mind Liviu Dragnea, a PSD elnöke, mind Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke azzal próbálta megnyugtatni az RMDSZ-tervezetek váratlan napirendre tűzését gyanúsnak találó újságírókat, hogy
tavaly decemberben megkötött parlamenti együttműködési megállapodás értelmében.
A jogi bizottságban az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) egyik képviselője „hazafias zenével”, a szintén ellenzéki Népi Mozgalom Pártjának honatyái pedig román nemzeti színű karszalagokkal tiltakozott az ellen, hogy a szociálliberális kormánykoalíció úgymond „a román nemzeti érdekeket” bocsátja áruba annak érdekében, hogy „megvásárolja” az RMDSZ támogatását kegyvesztetté lett kormányfője leváltásához.
megakadályozandó az „árulást, amelyet a Dragnea (szociáldemokrata pártelnök) klánja elkövet” csak azért, hogy leszámoljon vele.
A parlamentben szerdán szavaznak a Grindeanu-kabinet ellen beterjesztett bizalmatlansági indítványról. A szociálliberális koalíciónak elvileg 11-gyel több törvényhozója van, mint az a 233, amennyi Grindeanu megbuktatáshoz szükséges, de nem biztos, hogy valamennyiükre számíthat. Az RMDSZ-nek 30 képviselője és szenátora van.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
szóljon hozzá!