Nincs cicázás. Ludovic Orban személyes élettörténete azt támasztja alá, hogy a kisebbségi kérdés „megoldható”, mégpedig teljes asszimilációval
Fotó: Facebook/Ludovic Orban
Ludovic Orbant azok közé a magyar gyökerekkel rendelkező politikusok közé lehet sorolni, akik származásuk miatt minden eszközzel azt igyekeznek bizonyítani, hogy „jó románok” – fogalmazott lapunknak Illyés Gergely. A politológustól arra próbáltunk választ kapni, milyen kormányfő lehet, s mire számíthatnak az erdélyi magyarok a PNL elnökétől.
2019. október 24., 12:062019. október 24., 12:06
2019. október 24., 12:082019. október 24., 12:08
Egyáltalán nem új arc a román politikában a kormányalakítással megbízott Ludovic Orban, aki a 2000-es években többször volt főpolgármester-jelölt és miniszteri tárcát is vezetett. Illyés Gergely politikai elemző úgy véli, az 56 éves politikus eddigi tevékenysége szorosan összefügg a Nemzeti Liberális Pártéval (PNL), de semmiképpen sem nevezhető karizmatikus, a választók körében népszerű vezetőnek, aki növelni tudná pártja támogatottságát. A szakértő szerint Klaus Johannis miniszterelnök-jelöltje inkább végrehajtó típusú ember, aki az utóbbi időben
Hozzátette: a PNL számára nagy feladatot jelentett a Traian Băsescu korábbi pártjaként jellemezhető Demokrata Liberális Párttal (PDL) való fúzió, és úgy tűnik, ezt a folyamatot sikeresen zárta le Ludovic Orban.
Fotó: Facebook/Ludovic Orban
Félig magyar származása befolyásolhatja-e a magyarokat érintő ügyek kezelésében? – kérdeztük Illyést. Mint mondta, Ludovic Orbant azok közé a magyar gyökerekkel rendelkező politikusok közé lehet sorolni, akik származásuk miatt minden eszközzel azt igyekeznek bizonyítani, hogy „jó románok”.
– hangsúlyozta a budapesti Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa. Az elemző úgy vélte, a személyes élettörténetük azt támasztja alá, hogy a kisebbségi kérdés megoldható, mégpedig teljes asszimilációval. Illyés Gergely hozzátette, ez a romániai magyar közösség szempontjából nyilván elfogadhatatlan „megoldás”.
Várhatóan nem tud fajsúlyos intézkedést hozni a következő egy évben az Orban-kormány
Fotó: presidency.ro
Sokan már most azon viccelődnek, hogyha eddig Európa nyugati felében számtalanszor összetévesztették Bukarestet és Budapestet, akkor ezután – ha valóban kormányfő lesz a PNL vezére – két, egyetlen ékezet híján azonos családnevű miniszterelnök összetévesztése okozhat majd gondot a brüsszeli bürokrácia a sajtó számára. Azt kérdeztük Illyés Gergelytől, lehetnek-e közös pontjaik az „Orbánoknak”.
„Ludovic Orbant – Klaus Johannis államfőhöz hasonlóan – nem tartom olyan politikusnak, akinek határozott saját víziója lenne Románia jövőbeni helyéről, szerepéről a világban és az EU-ban. Ők inkább annak a bukaresti politikának a képviselői, amely a román nemzeti érdeket mindig a Romániára bizonyos mértékben szövetségesként tekintő nagyhatalmak, jelenleg elsősorban az Egyesült Államok érdekeinek kiszolgálásából vezeti le. Ebből a szempontból sokkal nagyobb befolyással lesz Románia EU-n belüli pozíciójára például Bogdan Aurescu jelenlegi államfői tanácsadónak, a külügyminiszteri tisztség várományosának szemlélete, mint Ludovic Orbané” – véli a politikai elemző.
Fotó: Mihai Poziumischi/Agerpres
Szerinte
Még akkor is, ha sok esetben erre a fajta közeledésre nincs is nagy igény.
Azon kérdésünkre, hogy melyek lehetnek Ludovic Orban erősségei, illetve gyengéi miniszterelnökként, Illyés Gergely az erősség kategóriában a Johannisszal való érdekegyezést nevezte, amivel véget érhet a kormány és az államfői hivatal közötti állandósult feszültség, adok-kapok. Mindez természetesen abban az esetben, ha Klaus Johannis elnyeri a második államfői mandátumát.
Fotó: Facebook/Partidul National Liberal
„Gyengéje meglátásom szerint az, hogy az előttünk álló egy évben ez a kabinet semmilyen fajsúlyos intézkedést nem fog tudni elfogadni, mivel nincs parlamenti többsége, minden egyes intézkedés támogatásához több párttal kell tárgyalásokat folytatnia” – mondta az elemző, aki szerint inkább egy választásokkal tarkított „kampánykormányzás” jöhet Ludovic Orban vezetésével, érdemi szakpolitikai intézkedések elfogadása nélkül.
Nem ért egyet a kisebbségi jogok szélesítésével az apja révén magyar származású politikus
Ludovic Orban brassói magyar–román vegyes családból származik és alapszinten magyarul is beszél. A politikus apja, a néhai Orbán Imre Székelyudvarhelyen született, és 1948 és 1956 között a Szekuritáté kommunista politikai rendőrség tisztje volt. A Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) honlapján megtalálható adatlapjából kiderül, Orbán Imrét 1956 februárjában, hét évvel idősebbik fia születése előtt századosi rangban helyezték tartalékos állományba.
Ludovic Orban Brassóban szerzett gépészmérnöki diplomát 1988-ban, a román forradalom Kézdivásárhelyen érte, ahol a szigetelőgyár gyakornok-mérnökeként dolgozott. 1993-ban posztgraduális tanulmányok után a Bukaresti Tudományegyetemen szerzett politikatudományi és közigazgatási diplomát. A 90-es években két ciklusban is egy-egy bukaresti kerületi önkormányzatban szerzett képviselői mandátumot, aztán kormányhivatalok vezetésével bízták meg. 2004 és 2007 között Bukarest alpolgármestere volt, 2007 áprilisa és 2008 decembere között a szállításügyi tárcát vezette a Tăriceanu-kormányban.
2009-ben a PNL első alelnökévé, 2017 júniusától a párt elnökévé választották. 2016-ban lemondott pártja bukaresti főpolgármester-jelöltségéről, miután a korrupcióellenes ügyészség (DNA) bűnvádi eljárást indított ellene. Egy lehallgatott telefonbeszélgetés alapján ugyanis befolyással való üzérkedéssel vádolták meg: ötvenezer eurót kért egy üzletembertől a választási kampánya finanszírozására. A legfelsőbb bíróság azonban 2018 márciusában jogerősen felmentette a vád alól.
A román anyanyelve mellett angolul és franciául folyékonyan, magyarul és németül alapfokon beszél. Ludovic Orban elutasítóan nyilatkozott a kisebbségi anyanyelvhasználati jogok kiszélesítését kezdeményező RMDSZ-javaslatról. Idén áprilisban a Hotnews.ro portálnak adott interjúban kijelentette: nem ért egyet azzal, hogy az etnikai kritérium is szerepeljen a közigazgatási egységek létrehozásának a kritériumai között. Ugyanakkor azt is elmondta: azzal sem ért egyet, hogy csökkentsék a 20 százalékos küszöbértéket, amely fölött nyelvhasználati jogok illetik meg a nemzeti kisebbségeket.
Medve támadt egy férfira péntek reggel a Prahova megyei Bertea községhez tartozó Lutu Roşu faluban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
A liberálisok a parlamenti és az államfőválasztást is meg fogják nyerni – írta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje a közösségi oldalán.
Szabadlábon védekezhet Laura Crișan, Ioan Crișan aradi üzletember lánya, akit az ügyészség azzal gyanúsít, hogy három évvel ezelőtt ő rendelte meg az édesapja ellen elkövetett bombamerényletet.
Románia délkeleti része, Moldva egyes régiói és a Fekete-tenger teljes romániai partvidéke a legsúlyosabban érintett régiók közé tartozik Európában a GPS-zavarás szempontjából, ami napi szinten érinti a kereskedelmi repülőgépek navigációs rendszereit.
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke csütörtökön kijelentette, hogy soha nem fog kormányt alakítani a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter csütörtökön, a Bukarestben zajló Európai Gazdák Kongresszusán népszavazást javasolt a mezőgazdasági termelők körében arról, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027 után különváljon a többi európai alaptól.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) minden intézkedést meghozott a választások jó körülmények közötti lebonyolítása érdekében – jelentette ki Toni Greblă, a hatóság elnöke.
Újabb felmérés szerint jut be az elnökválasztás második fordulójába George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mögött nem sokkal lemaradva.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya.
A koalíciós partner Szociáldemokrata Pártot (PSD) ostorozta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje elnöki programja ismertetésekor szerdán este.
szóljon hozzá!