Érvénytelenítette a taláros testület az államfőválasztás első fordulójának eredményét
Különbözőképpen reagáltak a román parlamenti pártok vezetői a bukaresti alkotmánybíróság (CCR) pénteki határozatára, amelyben érvénytelenítette az államelnök-választás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét, és elrendelte a teljes választási folyamat elölről kezdését.
2024. december 06., 16:492024. december 06., 16:49
2024. december 06., 17:152024. december 06., 17:15
Marcel Ciolacu miniszterelnök közösségi oldalán posztolt bejegyzést szentelt a rendkívüli döntésnek. A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, államfőjelöltje – aki november 24-én a harmadik helyen végzett, így nem jutott be a döntő fordulóba – megállapította, hogy az alkotmánybíróság döntése az „egyetlen igazságos megoldás”, miután nyilvánosságra kerültek a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülésén bemutatott dokumentumok, amelyekből kiderül, hogy Oroszország beavatkozása durván torzította a szavazás eredményét.
Ciolacu hozzátette: a hatóságoknak ki kell deríteniük, hogy kik az elnökválasztás masszív befolyásolására tett kísérlet felelősei. Szerinte a romániai polgároknak egyértelmű, bizonyítékokon alapuló válaszokra van szükségük a hatóságok részéről, mivel az állami intézményekbe és az ország működését megalapozó demokratikus folyamatokba vetett bizalom alapvetően ettől a vizsgálattól függ.
A miniszterelnök a parlamenti mandátumok hitelesítését és az Európa-barát pártok által támogatott kormány felállítását nevezte a legsürgősebb teendőnek. Emlékeztetett arra, hogy erről korábban szándéknyilatkozatot írt alá a PSD, az RMDSZ, a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a nemzeti kisebbségek frakciója. Cioalacu bejegyzése szerint az új, Európa-barát kormány kinevezése fontos jelzés az üzleti szféra és a külföldi befektetők számára, tekintettel az elmúlt két hét aggasztó fejleményeire.
Lasconi bírálta az alkotmánybíróság pénteki döntését, szerinte a „román állam lábbal tiporta a demokráciát” és anarchiába taszította az országot. Kijelentette, hogy meg kellett volna tartani az elnökválasztás második fordulóját. „Tiszteletben kellett volna tartanunk a román nép akaratát. Akár tetszik, akár nem, (...) kilencmillió román állampolgár – belföldön és a diaszpórában egyaránt – törvényes és legitim szavazatával kifejezte, hogy melyik jelöltet akarja államfőnek” – nyilatkozta Lasconi.
„SZÉGYEN!!! Államcsíny van folyamatban! Nem vonulunk utcára, nem hagyjuk magunkat provokálni, ennek a rendszernek demokratikus úton kell megbuknia” – írta az ellenzéki Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Facebook-bejegyzésében. Mint ismert, Simion sem jutott be a második fordulóba, amely után bejelentette, hogy pártjával együtt Călin Georgescut támogatja.
Az AUR elnöke szerint a politikai alapon mandátumot szerzett kilenc alkotmánybíró azért hozott ilyen döntést, mert egy „rendszeren kívüli” jelölt komoly esélyt kapott az államfői tisztség megszerzésére. Simion sérelmezte, hogy ugyanaz az alkotmánybíróság érvénytelenítette pénteken az elnökválasztást, amelyik néhány nappal ezelőtt ugyanazt a folyamatot érvényesnek nyilvánította. Ugyanakkor emlékeztetett, hogy a külföldi szavazókörzetekben már péntek reggel megkezdődött a szavazás.
„Ezért a visszaélésért demokratikus úton kell kiszabniuk a büntetést az állampolgároknak! Várjuk az alkotmánybíróság indoklását, de ettől a pillanattól kezdve már nem beszélhetünk demokráciáról Romániában, ez egy kintről irányított csoportok érdekeit szolgáló állam. Nem adjuk fel! A végsőkig harcolni fogunk!” – üzente a szélsőségesen nacionalista AUR vezetője.
Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) volt elnöke és államfőjelöltje szerint az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás teljes folyamatának megismétléséről hozott döntése példa nélküli a romániai demokrácia történetében, és nehéz próbatétel az ország demokratikus intézményei számára. „Egy ilyen fontos pillanatban elengedhetetlenül higgadtságot, egységet és érettséget kell tanúsítanunk, előtérbe helyezve az ország érdekeit és a demokratikus értékek védelmét” – írta Facebook-oldalán a politikus, aki ugyancsak nem jutott be a második fordulóba.
Nicolae Ciucă úgy értékelte, hogy az ország csak a párbeszéd, az átláthatóság és a jogállamiság tiszteletben tartása révén tud túllépni ezen a pillanaton. „Romániának stabilitásra, jövőképre és valamennyi felelős politikai erő együttműködésére van szüksége. Ezekben a bizonytalan időkben arra kérem önöket, hogy maradjunk egységesek és cselekedjünk éretten” – írta a kudarca után a pártelnökségről lemondott Ciucă. Előzőleg Valeriu Iftime, a PNL első alelnöke úgy nyilatkozott: a teljes elnökválasztási folyamat érvénytelenítése „a legjobb hír a romániaiak számára”. Szerinte „Románia jobb sorsot érdemel”, és az alkotmánybíróság döntésének engedelmeskedve nulláról meg kell szervezni az államelnök-választást.
A politikus az Agerpres hírügynökségnek adott nyilatkozatában emlékeztetett, hogy államfőjelöltként és a PNCR elnökeként is beadvánnyal fordult az alkotmánybírósághoz, előbb az első forduló eredményeinek, majd – a választások befolyásolásáról szóló jelentések titkosításának feloldása után – a teljes választási folyamatnak az érvénytelenítését kérve. Akkor a taláros testület elutasította az óvást. „A választások tisztaságának aláásása támadás Románia szuverenitása ellen” – fogalmazott Cristian Terheş.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
2025 első két napja sok munkát adott a tűzoltóknak: 3708 sürgősségi esethez riasztották őket.
Kisbusz sodródott ki az útról a Suceava megyei Ciumârna településen péntek reggel; egy férfi meghalt, öten kórházba kerültek.
Utcára hívja az embereket George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredményének alkotmánybírósági megsemmisítése miatt.
A nyugdíjazásra vonatkozó rossz törvény miatt a belügyminisztérium az elmúlt 15 évben 35 ezer tapasztalt rendőrt veszített el – jelentette ki Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Január végére várható, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) döntsön a Călin Georgescu által az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvénytelenítő alkotmánybírósági döntés elleni panaszról.
Quadokkal (ATV) versenyző fiatalokat bírságoltak meg csütörtökön a hegyicsendőrök – tájékoztatott Anca Gherasim, a Máramaros megyei csendőrség szóvivője.
A román országos rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint az év első napján több mint 1 600 000 lejre róttak ki bírságokat különböző szabálysértésekért, tájékoztat a rendőrség.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordult az elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu az Alkotmánybíróság azon határozata miatt, amellyel érvénytelenítette a választás eredményét, és új választást rendelt el.
A román állami vasúttársaság (CFR) tájékoztatót adott ki szerdán az egyetemistákra vonatkozó új vonatjegyvásárlási szabályokról.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szokatlan módját választotta annak, hogy megígérje: kormánya nem fog áfaemelést végrehajtani. Ciolacu a karjára tetováltatta vállalását.
szóljon hozzá!