Riasztották a román légierőt a péntek éjszakai incidens nyomán
Fotó: Román védelmi minisztérium
Ukrajna irányába tartó drónokat észlelt szombatra virradóra a román légierő, ezért riadót rendelt el, ennek nyomán pedig a katasztrófavédelem a Ro-Alert rendszeren figyelmeztette a lakosságot Galac és Tulcea megyében. Galac városában lakossági bejelentés érkezett arról, hogy valaki robbanást hallott egy lakónegyed közelében.
2023. szeptember 30., 09:322023. szeptember 30., 09:32
2023. szeptember 30., 13:022023. szeptember 30., 13:02
A bukaresti védelmi minisztérium szombati tájékoztatása szerint az orosz hadsereg újabb támadást indított ukrajnai célpontok ellen pénteken éjszaka. A román légvédelem radarrendszere Ukrajna területére tartó „dróncsoportot” észlelt a román államhatár közelében, ezért riasztották a légirendészetet.
A figyelmeztetés során Galac és Tulcea megye lakosságát riasztották. „Fennáll a lehetősége annak, hogy különböző tárgyak hullanak a légtérből. Őrizzék meg a nyugalmukat, húzódjanak meg pincében vagy polgárvédelmi óvóhelyen. Ezek hiányában maradjanak otthonukban, távol az ablaktól és a külső falaktól. A hozzávetőleges időtartam: 90 perc” – írták a Ro-Alert-rndszeren keresztül küldött üzenetben.
A román határ irányába tartó repülő tárgyakat észlelt a román hadsereg radarrendszere
Fotó: Román védelmi minisztérium
A védelmi minisztérium közleménye kitért arra is, hogy a román hadsereg radarrendszere arra figyelmeztetett: fennáll a lehetősége, hogy engedély nélkül behatolhatott Románia légterébe egy azonosítatlan légi jármű, és a radarjel arról árulkodott, miszerint a drón vagy drónok Galac városa irányába tarthatnak. Ennek nyomán a katasztrófavédelem, a rendőrség és a határőrség állományának egy részét átirányították a Duna-menti megyeszékhely közvetlen közelébe. Ezzel egy időben a román légierő F-16-os vadászgépei a levegőbe emelkedtek.
A bukaresti hatóságok egyúttal tájékoztatták az incidensről Románia szövetségeseit, és bár a közlemény konkrétan nem nevezi meg, minden bizonnyal a NATO-ról van szó. Ezzel egy időben Claudiu Sorin Gavril, Galac megye prefektusa pénteken éjjel úgy nyilatkozott, hogy az 112-es sürgősségi hívószámra beérkezett lakossági bejelentés szerint a megyeszékhely területére becsapódó tárgyat észleltek. A jelzett helyszínre, Galac Cantemir lakónegyedéhez kivonult 20 csendőr, 25 tűzoltó, 3 jármű, és nekiláttak a környék átfésülésének; eddig nem találtak semmilyen gyanús tárgyat.
Szintén szombat reggel Brăila megye prefektusa, Iulian Timofei közleményben nyugtatta meg a lakosságot arról, hogy nincs okuk pánikra a Galacot érintő riasztás miatt. A temesvári munkalátogatáson tartózkodó Marcel Ciolacu miniszterelnök szombat délelőtt a sajtónak megerősítette, hogy a hatóságok nem találtak drónmaradványokat Galac térségében. A lakosság figyelmeztetését az orosz dróntámadásokra természetesnek nevezte. „Lesznek még riasztások, ez normális, mert ez egy háborús állammal határos vidék” – jelentette ki a román kormányfő.
Nincs bizonyíték arra, hogy Oroszország szándékosan támadta volna Románia területét – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár csütörtökön.
Mint arról beszámoltunk, eddig három orosz drónt zuhant le román területen. A héten már a román hadsereg vezérkara is közbelépett, miután keddre virradóra az orosz hadsereg újabb heves dróntámadást indított a román határ közvetlen közelében fekvő ukrán települések ellen, ismét veszélybe sodorva román állampolgárok életét. A védelmi minisztérium közlése szerint a vezérkar kedden videokonferenciát szervezett, amelyen Brăila, Konstanca, Galac és Tulcea megyei helyi hatóságok vezetőivel egyeztetett.
Miután Oroszország kilépett az ukrán gabona exportját lehetővé tevő fekete-tengeri gabonamegállapodásból, műveletet indított az ukrán gabona külföldre szállítását lehetővé tevő infrastruktúra megsemmisítésére. Ennek részeként sorozatos dróntámadásokat intéz a dunai ukrán kikötővárosok ellen, ami román oldalon is következményekkel járt: eddig három, vélhetően az ukrán légvédelem által lelőtt, az oroszok által a háborúban használt irányi gyártmányú Sahíd kamikázedrón zuhant le román területen. Emiatt Tulcea megye határ menti övezetében repülési tilalmat rendeltek el, és ideiglenes tábori óvóhelyeket építettek.
Az Odessza környéki Izmajil és Renyi kikötői elleni rakéta- és dróntámadások során az oroszok a román légteret használták egy ukrán szakértő szerint, hogy megakadályozzák az ukrán légvédelmi rendszereket az ellenséges célpontok megsemmisítésében.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu miniszterelnök vasárnap mutatta be programját, amelyben a következő öt évre 155 milliárd eurós állami beruházási tervet javasol.
Nicolae Ciucă,a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke leszögezte: soha többé nem fog koalícióra lépni a Szociáldemokrata párttal (PSD).
A rendőrök egy nap alatt összesen 567 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, mert potenciális veszélyt jelentettek a többi közlekedőre – jelentette be szombaton a belügyminisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) választásokról való kizárását szeretné elérni a bukaresti kormánykoalíció kisebbik pártja, a PNL. Az AUR tiltakozó akciót szervezett, amiért Beszterce-Naszód megyében sikerrel járt egy ilyen kezdeményezés.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, kollegiális kapcsolatot ápol Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, Magyarországnak és a magyar kormánynak pedig erkölcsi felelőssége van a külhoni magyarok iránt, akiket támogatnak.
Romániának fontos szerepet kell vállalnia Ukrajna háború utáni újjáépítésében, és a kapacitása is adott ehhez – jelentette ki a román belügyminiszter ukrán hivatali kollégájával, Ihor Klimenkoval folytatott megbeszélésén.
A bukaresti táblabíróság jogerősen a Szent József-katedrális szomszédságában felépült Cathedral Plaza épületének törvényesítése ellen döntött, így az illegálisan épült ingatlant lebontják – jelentette be pénteken Nicușor Dan főpolgármester.
A felvilágosítás hiányától az orvoshiányig több tényező is áll a szomorú valóság mögött: Romániában hal meg a legtöbb gyermek légzőszervi megbetegedések miatt az Európai Unióban.
Szombatra virradóra is orosz drón hatolt be Románia légterébe, miután előző nap már riasztani kellett a légierőt egy hasonló incidens miatt.
szóljon hozzá!