Riasztották a román légierőt a péntek éjszakai incidens nyomán
Fotó: Román védelmi minisztérium
Ukrajna irányába tartó drónokat észlelt szombatra virradóra a román légierő, ezért riadót rendelt el, ennek nyomán pedig a katasztrófavédelem a Ro-Alert rendszeren figyelmeztette a lakosságot Galac és Tulcea megyében. Galac városában lakossági bejelentés érkezett arról, hogy valaki robbanást hallott egy lakónegyed közelében.
2023. szeptember 30., 09:322023. szeptember 30., 09:32
2023. szeptember 30., 13:022023. szeptember 30., 13:02
A bukaresti védelmi minisztérium szombati tájékoztatása szerint az orosz hadsereg újabb támadást indított ukrajnai célpontok ellen pénteken éjszaka. A román légvédelem radarrendszere Ukrajna területére tartó „dróncsoportot” észlelt a román államhatár közelében, ezért riasztották a légirendészetet.
A figyelmeztetés során Galac és Tulcea megye lakosságát riasztották. „Fennáll a lehetősége annak, hogy különböző tárgyak hullanak a légtérből. Őrizzék meg a nyugalmukat, húzódjanak meg pincében vagy polgárvédelmi óvóhelyen. Ezek hiányában maradjanak otthonukban, távol az ablaktól és a külső falaktól. A hozzávetőleges időtartam: 90 perc” – írták a Ro-Alert-rndszeren keresztül küldött üzenetben.
A román határ irányába tartó repülő tárgyakat észlelt a román hadsereg radarrendszere
Fotó: Román védelmi minisztérium
A védelmi minisztérium közleménye kitért arra is, hogy a román hadsereg radarrendszere arra figyelmeztetett: fennáll a lehetősége, hogy engedély nélkül behatolhatott Románia légterébe egy azonosítatlan légi jármű, és a radarjel arról árulkodott, miszerint a drón vagy drónok Galac városa irányába tarthatnak. Ennek nyomán a katasztrófavédelem, a rendőrség és a határőrség állományának egy részét átirányították a Duna-menti megyeszékhely közvetlen közelébe. Ezzel egy időben a román légierő F-16-os vadászgépei a levegőbe emelkedtek.
A bukaresti hatóságok egyúttal tájékoztatták az incidensről Románia szövetségeseit, és bár a közlemény konkrétan nem nevezi meg, minden bizonnyal a NATO-ról van szó. Ezzel egy időben Claudiu Sorin Gavril, Galac megye prefektusa pénteken éjjel úgy nyilatkozott, hogy az 112-es sürgősségi hívószámra beérkezett lakossági bejelentés szerint a megyeszékhely területére becsapódó tárgyat észleltek. A jelzett helyszínre, Galac Cantemir lakónegyedéhez kivonult 20 csendőr, 25 tűzoltó, 3 jármű, és nekiláttak a környék átfésülésének; eddig nem találtak semmilyen gyanús tárgyat.
Szintén szombat reggel Brăila megye prefektusa, Iulian Timofei közleményben nyugtatta meg a lakosságot arról, hogy nincs okuk pánikra a Galacot érintő riasztás miatt. A temesvári munkalátogatáson tartózkodó Marcel Ciolacu miniszterelnök szombat délelőtt a sajtónak megerősítette, hogy a hatóságok nem találtak drónmaradványokat Galac térségében. A lakosság figyelmeztetését az orosz dróntámadásokra természetesnek nevezte. „Lesznek még riasztások, ez normális, mert ez egy háborús állammal határos vidék” – jelentette ki a román kormányfő.
Nincs bizonyíték arra, hogy Oroszország szándékosan támadta volna Románia területét – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár csütörtökön.
Mint arról beszámoltunk, eddig három orosz drónt zuhant le román területen. A héten már a román hadsereg vezérkara is közbelépett, miután keddre virradóra az orosz hadsereg újabb heves dróntámadást indított a román határ közvetlen közelében fekvő ukrán települések ellen, ismét veszélybe sodorva román állampolgárok életét. A védelmi minisztérium közlése szerint a vezérkar kedden videokonferenciát szervezett, amelyen Brăila, Konstanca, Galac és Tulcea megyei helyi hatóságok vezetőivel egyeztetett.
Miután Oroszország kilépett az ukrán gabona exportját lehetővé tevő fekete-tengeri gabonamegállapodásból, műveletet indított az ukrán gabona külföldre szállítását lehetővé tevő infrastruktúra megsemmisítésére. Ennek részeként sorozatos dróntámadásokat intéz a dunai ukrán kikötővárosok ellen, ami román oldalon is következményekkel járt: eddig három, vélhetően az ukrán légvédelem által lelőtt, az oroszok által a háborúban használt irányi gyártmányú Sahíd kamikázedrón zuhant le román területen. Emiatt Tulcea megye határ menti övezetében repülési tilalmat rendeltek el, és ideiglenes tábori óvóhelyeket építettek.
Az Odessza környéki Izmajil és Renyi kikötői elleni rakéta- és dróntámadások során az oroszok a román légteret használták egy ukrán szakértő szerint, hogy megakadályozzák az ukrán légvédelmi rendszereket az ellenséges célpontok megsemmisítésében.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!