Fotó: Facebook/Oleg Nikolenko
Az Odessza környéki Izmajil és Renyi kikötői elleni rakéta- és dróntámadások során az oroszok a román légteret használták egy ukrán szakértő szerint, hogy megakadályozzák az ukrán légvédelmi rendszereket az ellenséges célpontok megsemmisítésében.
2023. szeptember 28., 21:122023. szeptember 28., 21:12
Az orosz megszállók ugyanezt a taktikát alkalmazták a Moldovai Köztársaságon keresztül is – állítja Olekszandr Kovalenko, az ukrán Információs Ellenállás csoport katonai és politikai kommentátora, akinek véleményét a Zerkalo Nedeli című kiadvány idézte. „Nem volt jogunk egy másik ország légterében lévő tárgyakra lőni. Ezt arra használták ki, hogy biztonságosabban tudjanak átrepülni, és Izmayil és Renyi célpontjait megsemmisítsék” – mondta Kovalenko.
– tette hozzá. Oroszország így próbálta növelni támadásai hatékonyságát, és elérni célpontjait Ukrajna középső vagy nyugati régióiban. Chișinău akkor határozottan elítélte az Oroszországi Föderáció ilyen jellegű akcióit. Kovalenko megjegyezte, hogy az Odesszai régió déli része jelenleg kevésbé védett, mint Odessza város és környéke. Most azonban Románia csapatokat küld Ukrajna határaihoz, talán éppen azért, hogy megsemmisítse a számára veszélyt jelentő orosz drónokat.
Amennyiben a szakértő állítása beigazolódik, az súlyos következményekkel járhat, hiszen azt jelentené, hogy Oroszország engedély nélkül, egy NATO-tagállam légterét megsértve hajtott végre támadásokat egy másik orzság ellen. Eközben az orosz parlament alsóházának (Duma) krími régióból származó képviselője, Mihail Seremet
A Ria Novosztyi által idézett orosz képviselő szerint „furcsa dolgok” történnek a NATO-gépek Fekete-tenger feletti repülései után vagy közben: drón- és rakétatámadások a Krím ellen. Seremet arra a következtetésre jutott, hogy a NATO felderítő drónjai koordinálják az ukrán fegyveres erőket, így részt vesznek a támadásokban.
„Ezért úgy vélem, hogy a NATO-országok összes katonai felderítő repülőgépét és stratégiai drónját a Fekete-tenger felett törvényes célpontnak kell nyilvánítani, meg kell semmisíteni vagy leszállásra kell kényszeríteni” – mondta az orosz képviselő.
Mint arról beszámoltunk, eddig három orosz drónt zuhant le román területen. A héten már a román hadsereg vezérkara is közbelépett, miután keddre virradóra az orosz hadsereg újabb heves dróntámadást indított a román határ közvetlen közelében fekvő ukrán települések ellen, ismét veszélybe sodorva román állampolgárok életét. A védelmi minisztérium közlése szerint a vezérkar kedden videokonferenciát szervezett, amelyen Brăila, Konstanca, Galac és Tulcea megyei helyi hatóságok vezetőivel egyeztetett.
Miután Oroszország kilépett az ukrán gabona exportját lehetővé tevő fekete-tengeri gabonamegállapodásból, műveletet indított az ukrán gabona külföldre szállítását lehetővé tevő infrastruktúra megsemmisítésére. Ennek részeként sorozatos dróntámadásokat intéz a dunai ukrán kikötővárosok ellen, ami román oldalon is következményekkel járt: eddig három, vélhetően az ukrán légvédelem által lelőtt, az oroszok által a háborúban használt irányi gyártmányú Sahíd kamikázedrón zuhant le román területen.
Emiatt Tulcea megye határ menti övezetében repülési tilalmat rendeltek el, és ideiglenes tábori óvóhelyeket építettek.
Romániai idő szerint szombaton 22 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
szóljon hozzá!