Fotó: Presidency.ro
Moldova az európai családhoz tartozik, és az európai közösség minden támogatást megad számára, hogy megvédhesse magát az orosz destabilizációs kísérletekkel szemben – mondta Olaf Scholz német kancellár hétfőn Bukarestben, ahol Maia Sandu moldovai és Klaus Iohannis román elnökkel tanácskozott az ukrajnai háború kapcsán Moldovában kialakult helyzetről.
2023. április 03., 20:482023. április 03., 20:48
2023. április 03., 20:522023. április 03., 20:52
Közös sajtóértekezletükön a kancellár üdvözölte a chișinăui vezetés Ukrajnával vállalt szolidaritását, európai elkötelezettségét, integrációs reformtörekvéseit, és köszönetet mondott Romániának, amiért gondoskodik – az orosz gáz és villanyáram nélkül maradt – Moldova energiaellátásáról. A kancellár méltányolta a Moldovai Köztársaság elszántságát az ország uniós csatlakozásához elengedhetetlen reformok megvalósítása terén. „Moldova számíthat a támogatásunkra az EU-csatlakozás felé vezető úton. Moldova nincs egyedül, hatalmas nemzetközi támogatást élvez” – fogalmazott.
A Moldova „destabilizálására” irányuló orosz erőfeszítésekről szóló információk kapcsán a kancellár hangsúlyozta, hogy minden állam szuverenitása és területi integritása sérthetetlen.
Klaus Iohannis a találkozó után kiemelte, a Moldovai Köztársaság a továbbiakban is számíthat Európa támogatására, annál is inkább, mivel az ország „szisztematikus hibrid nyomásnak van kitéve”, egyebek mellett az alkotmányos rend aláásására irányuló kísérletekkel kell szembenéznie. „A kihívások ellenére Maia Sandu elnök, a kormány és a chişinăui parlament felelősségteljesen, hatékonyan és határozottan lépett fel. Jelentős erőfeszítéseket tettek azért, hogy kilendítsék az országot abból a nagyon kellemetlen függőségi állapotból, amelynek hosszú ideig foglya volt” – fogalmazott. Iohannis szerint a Moldovai Köztársaság jelentős lépéseket tett a reformok gyakorlatba ültetése, a korrupció elleni küzdelem és az igazságszolgáltatás megerősítése terén, hogy haladjon az európai integráció útján.
Fotó: Presidency.ro
A háromoldalú egyeztetést követő közös sajtótájékoztatón Maia Sandu azt mondta, a Moldovai Köztársaság számít Románia és Németország útmutatására és támogatására a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez, és a példa nélküli kihívások ellenére, amelyekkel szembe kell néznie, folytatja a reformok megvalósítását. „Az idei prioritásaink közé tartozik a gazdaság újjáépítése, az energia- és az állambiztonság megerősítése, az igazságszolgáltatás reformja és az életszínvonal javítása” – mondta Maia Sandu, méltányolva Németország, Románia és Franciaország közös kezdeményezését egy, a Moldovai Köztársaságot támogató platform létrehozására vonatkozóan. A moldovai államfő kijelentette: országa Ukrajna legkiszolgáltatottabb szomszédja, ezért számára életbevágóan fontos partnereinek támogatása.
Maia Sandu azt is bejelentette, hogy Moldova lesz a házigazdája az Európai Politikai Közösség június 1-jei ülésének, és meghívta Chişinăuba Klaus Iohannis államfőt és Olaf Scholz kancellárt.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
szóljon hozzá!