Florin Cîțu egyelőre bírja Klaus Iohannis támogatását, de ez akár változhat a közeljövőben
Fotó: Presidency.ro
Kedden eldől a parlamentben a Florin Cîțu vezette kormány sorsa, és a kabinet várhatóan megbukik a bizalmatlansági indítvány szavazásán. Megtörténhet, hogy az államfő előbb mást bíz meg kormányalakítással, hogy aztán ismét Cîțut jelölhesse a posztra.
2021. október 04., 16:332021. október 04., 16:33
2021. október 04., 16:422021. október 04., 16:42
Minden lehetséges forgatókönyvet elképzelhetőnek tart a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke az általa vezetett kabinet valószínűsíthető keddi bukása után, azt viszont kizárja, hogy alakulata együtt kormányozzon a továbbiakban a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR), ha átmegy a bizalmatlansági indítvány. A pártelnök-kormányfő a PNL végrehajtó bizottságának hétfői ülését követően elmondta, a PNL megvárja, hogy mi a szándéka az ellenzéki Szociáldemokrata Pártnak (PSD), a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) és az USR-nek, és ehhez igazítja a lépéseit. „Remélem, hogy a PSD-nek, az AUR-nak és az USR-nek van egy terve is, nem csupán az a szándékuk, hogy megbuktassák a kormányt és káoszba taszítsák az országot” – jegyezte meg, hozzátéve: arra számít, hogy a PSD javasol majd kormányfőjelöltet, akit a másik két párt támogatni fog.
Azt sem zárta ki ugyanakkor, hogy a PNL csak a második körben javasolja majd őt miniszterelnöknek. Ezt a lehetséges forgatókönyvet egyébként elemzők is „bedobták” az elmúlt napokban. Tekintettel az alkotmánybíróság korábbi határozatára, amely – éppen a Ludovic Orban vezette kormány tavaly januári megbuktatása nyomán – kimondja, hogy a parlament által menesztett miniszterelnököt nem lehet azonnal ismét kormányfőnek jelölni, megtörténhet, Klaus Iohannis első körben Nicolae Ciucă védelmi vagy Lucian Bode belügyminisztert bízza meg kormányalakítással. Aki aztán – akárcsak Florin Cîţu 2020 januárjában – a bizalmi szavazás előtt nem sokkal visszalép, megteremtve a lehetőséget a jelenlegi kormányfő ismételt kinevezésének.
Ennek kapcsán Cîţu hétfőn annyit mondott: a liberálisok bármikor elő tudnak húzni a tarsolyukból egy kormányfőjelöltet, de a gyakorlat az, hogy ez a tisztség a pártelnököt illeti meg. Szerinte erről majd a PNL vezetősége dönt. Kérdésre válaszolva elmondta azt is: nem izgul a bizalmatlansági indítvány miatt, szerinte izgulnia a „felelőtlenek koalíciójának” kellene, akiket a felelősség terhel majd amiatt, hogy olyan időszakban hagyják kormány nélkül Romániát, amikor az országnak fontos döntésekre van szüksége. Rareş Bogdan, a liberálisok első alelnöke korábban megerősítette az „áldozati kormányfőjelölt” kinevezésének lehetőségét, leszögezte ugyanakkor: a PNL számára rövid-, közép és hosszú távon egyaránt Cîţu marad a miniszterelnöki poszt valódi várományosa.
A román alkotmány szerint az államfő két sikerültelen kormányalakítási kísérlet után feloszlathatja a parlamentet, amit a kevesebb mint egy éve megválasztott törvényhozók csak úgy tudnak megelőzni, ha bizalmat szavaznak az államfő miniszterelnök-jelöltjének. Más latolgatások szerint a rendszerváltás óta először most tényleg fennáll a lehetősége, hogy egy bukaresti kormányválság előrehozott választásokhoz vezet, ugyanis a PNL népszerűsége csaknem tíz százalékot csökkent, miközben a PSD-é jelentősen megnövekedett az utóbbi évben, és a kormánybuktatást sürgető erők mindegyikének a jelenleginél nagyobb parlamenti súlyt jósolnak a közvélemény-kutatások.
Közben a kormányból kilépett USR bejelentette, valamennyi törvényhozója részt vesz a keddi plénumon és meg fogja szavazni a PSD által benyújtott bizalmatlansági indítványt. Anca Dragu, a szenátus elnöke úgy vélekedett, a bizalmatlansági indítvány valószínűleg sikeres lesz, és a kormány megbukik, ezt követően az államfő konzultálni fog a parlamenti pártokkal a kormányalakításról. Közben Sorin Grindeanu, a PSD első alelnöke úgy nyilatkozott, a szavazáson az egyetlen „bizonytalansági” tényező a USR lesz. Mindezt arra alapozta, hogy a párt honatyái nem vettek részt az indítvány múlt heti felolvasásán, és Grindeanu szerint visszatérnének a kormánykoalícióba, ha a PNL lemond Cîţuról.
Orban: pimaszság lenne ismét Cîţut jelölni
Ludovic Orban képviselőházi elnök szerint „hatalmas pimaszság” lenne, ha a kormány bukása után az államfő újfent Cîţut jelölné miniszterelnöknek. A PNL nemrég leváltott elnöke hétfőn úgy vélte, ha a Cîţu-kormány megbukik, annak nem az lesz az oka, hogy az ő táborába tartozó törvényhozók vagy jómaga megszavazza az indítványt, hanem az, hogy a miniszterelnök „elhamarkodott, önkényes döntéseket” hozott, a párttásaival való konzultáció nélkül. Orban hétfőn közölte, a PNL végrehajtó bizottsága szankciókat helyezett kilátásba a bizalmatlansági indítványt megszavazó liberális honatyákkal szemben.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
Köszönetet mondott szombaton George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Orbán Viktornak előző napi üzenetéért.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
1 hozzászólás