Fotó: Román védelmi minisztérium
Bár korábban beharangozták, hogy a Romániában létrehozott, F-16-os vadászrepülőgépek pilótáinak kiképzésére szolgáló központban ukrán pilótákat is képeznek majd, egyelőre csak román pilóták vesznek részt a képzésben – jelentette be a bukaresti védelmi minisztérium.
2024. január 19., 17:272024. január 19., 17:27
A tárca csütörtökön este tudatta, hogy hétfőn hajtotta végre első repülését egy, az Európai F-16-os Kiképző Központban (EFTC) kiképzett román pilóta, a Holland Királyi Légierő által biztosított F-16-os repülőgéppel és a Lockheed Martin oktatójával.
A védelmi tárca szerint az F-16-os pilóták kiképzésére szolgáló nemzetközi központ elősegíti a szövetségesek közötti fokozott interoperabilitást.
Ugyanakkor hozzájárul a közös műveleti szabványok kialakításához és az Észak-atlanti Szövetség azon képességének megerősítéséhez, hogy megfeleljen a fekete-tengeri térség és Kelet-Európa összetett kihívásainak. Az együttműködési megállapodás értelmében a román védelmi minisztérium biztosítja a kiképzési létesítményeket és a fogadó nemzet támogatását a fetești-i légitámaszponton, a Holland Királyi Légierő az F-16-os repülőgépeket, a Lockheed Martin pedig az oktatókat és a karbantartást adja a közös projekthez. Eddig a román pilóták az egyetlenek, akiket az Európai F-16-os kiképzőközpontban képeznek.
Mint arról beszámoltunk,
A Bukarestet a Fekete-tengerrel összekötő közlekedési folyosó fetești-i Duna-hídja közelében található, 86-os Borcea légitámaszponton létesült kiképzőközpontot Angel Tîlvăr román és Kajsa Ollongren holland védelmi miniszter adta át. A román tárcavezető szerint a közös projekt a térséget fenyegető veszélyek leküzdését célzó nemzetközi partnerséget erősíti. Tîlvăr megerősítette:
A román légierőnél 2019-ben kezdődött meg az átállás a szovjet gyártmányú MiG-21-esekről az amerikai F-16-osokra. Romániának eddig 17 használt (új hajtóművel és elektronikával, korszerű fegyverzettel felszerelt) F-16-os Fighting Falcont sikerült beszereznie Portugáliától, tavaly novemberben azonban Bukarest további 32 használt F-16-os harci repülőgép beszerzéséről írt alá szerződést Norvégiával. Az első felújított norvég F-16-osok várhatóan az év végén érkeznek meg Romániába.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!