Bár beharangozták, egyelőre még nem képeznek ukrán pilótákat a romániai F-16-os kiképzőközpontban

•  Fotó: Román védelmi minisztérium

Fotó: Román védelmi minisztérium

Bár korábban beharangozták, hogy a Romániában létrehozott, F-16-os vadászrepülőgépek pilótáinak kiképzésére szolgáló központban ukrán pilótákat is képeznek majd, egyelőre csak román pilóták vesznek részt a képzésben – jelentette be a bukaresti védelmi minisztérium.

Krónika

2024. január 19., 17:272024. január 19., 17:27

A tárca csütörtökön este tudatta, hogy hétfőn hajtotta végre első repülését egy, az Európai F-16-os Kiképző Központban (EFTC) kiképzett román pilóta, a Holland Királyi Légierő által biztosított F-16-os repülőgéppel és a Lockheed Martin oktatójával.

Jelenleg hét román pilóta vesz részt elméleti és gyakorlati képzésen az Európai Kiképző Központban, valamint a Román Légierő tulajdonában lévő F-16-os szimulátoron, és a „bevetésre kész” szint eléréséig folytatják képzésüket.

A védelmi tárca szerint az F-16-os pilóták kiképzésére szolgáló nemzetközi központ elősegíti a szövetségesek közötti fokozott interoperabilitást.

Ugyanakkor hozzájárul a közös műveleti szabványok kialakításához és az Észak-atlanti Szövetség azon képességének megerősítéséhez, hogy megfeleljen a fekete-tengeri térség és Kelet-Európa összetett kihívásainak. Az együttműködési megállapodás értelmében a román védelmi minisztérium biztosítja a kiképzési létesítményeket és a fogadó nemzet támogatását a fetești-i légitámaszponton, a Holland Királyi Légierő az F-16-os repülőgépeket, a Lockheed Martin pedig az oktatókat és a karbantartást adja a közös projekthez. Eddig a román pilóták az egyetlenek, akiket az Európai F-16-os kiképzőközpontban képeznek.

Mint arról beszámoltunk,

a holland, dán, amerikai és román együttműködéssel megalapított kiképzőközpontot tavaly novemberben avatták fel.

A Bukarestet a Fekete-tengerrel összekötő közlekedési folyosó fetești-i Duna-hídja közelében található, 86-os Borcea légitámaszponton létesült kiképzőközpontot Angel Tîlvăr román és Kajsa Ollongren holland védelmi miniszter adta át. A román tárcavezető szerint a közös projekt a térséget fenyegető veszélyek leküzdését célzó nemzetközi partnerséget erősíti. Tîlvăr megerősítette:

Románia és más NATO-tagállamok katonái mellett a romániai támaszponton képezik ki azokat az ukrán pilótákat is, akik az európai államok által Ukrajnának adományozott F-16-os harci gépekkel fognak repülni.

A román légierőnél 2019-ben kezdődött meg az átállás a szovjet gyártmányú MiG-21-esekről az amerikai F-16-osokra. Romániának eddig 17 használt (új hajtóművel és elektronikával, korszerű fegyverzettel felszerelt) F-16-os Fighting Falcont sikerült beszereznie Portugáliától, tavaly novemberben azonban Bukarest további 32 használt F-16-os harci repülőgép beszerzéséről írt alá szerződést Norvégiával. Az első felújított norvég F-16-osok várhatóan az év végén érkeznek meg Romániába.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Hivatalos: megvan, milyen feladatokat kell ellátnia Tánczos Barnának kormányfőhelyettesként

Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.

Hivatalos: megvan, milyen feladatokat kell ellátnia Tánczos Barnának kormányfőhelyettesként
2025. július 02., szerda

A DNA nem enged: megfellebbezték az Elena Udrea szabadlábra helyezéséről szóló ítéletet ügyészségi források szerint

Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.

A DNA nem enged: megfellebbezték az Elena Udrea szabadlábra helyezéséről szóló ítéletet ügyészségi források szerint
2025. július 02., szerda

Kánikula a nyugati országrészben: 37 fokig is felkúszhat a hőmérők higanyszála

Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Kánikula a nyugati országrészben: 37 fokig is felkúszhat a hőmérők higanyszála
2025. július 02., szerda

Két személyt őrizetbe vettek a több ezer külföldit román iratokhoz juttató hivatalnokhálózat ügyében

Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.

Két személyt őrizetbe vettek a több ezer külföldit román iratokhoz juttató hivatalnokhálózat ügyében
2025. július 02., szerda

F-16-osok, Ro-Alert: újabb orosz dróntámadás a román határ közelében

Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.

F-16-osok, Ro-Alert: újabb orosz dróntámadás a román határ közelében
2025. július 02., szerda

Rengett a föld a Székelyföld közelében

A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Rengett a föld a Székelyföld közelében
2025. július 01., kedd

A miniszter szerint nem lesznek leépítések az egészségügyben

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.

A miniszter szerint nem lesznek leépítések az egészségügyben
2025. július 01., kedd

Traian Băsescu javára döntött az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető kiváltságok ügyében

Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.

Traian Băsescu javára döntött az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető kiváltságok ügyében
2025. július 01., kedd

Felmérés: nem bízik az új kormány sikerességében a romániai polgárok többsége

A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: nem bízik az új kormány sikerességében a romániai polgárok többsége
2025. július 01., kedd

A bírák és ügyészek hallani sem akarnak kiváltságaik megnyirbálásáról

Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.

A bírák és ügyészek hallani sem akarnak kiváltságaik megnyirbálásáról