Fotó: Coe.int
Bár az igazságügyi tárca a pozitívumokra koncentrál, azért bőven talált hiányosságokat az Európa Tanács korrupcióellenes országcsoportja (GRECO) által a romániai helyzetről összeállított jelentés.
2023. január 26., 07:512023. január 26., 07:51
A szerdán ismertetett dokumentum rámutat: a román hatóságok megfelelően alkalmazták a korrupció megelőzésére vonatkozó ajánlásokat a törvényhozók, valamint a bírák és ügyészek tekintetében, de nagyobb átláthatóságra van szükség a jogalkotási folyamatban, és kevesebb alkalommal kell élni a gyorsított eljárások lehetőségével.
Időközi megfelelőségi jelentésében a GRECO azt értékelte ki, hogy a román hatóságok milyen mértékben tettek eleget a törvényhozókat, bírákat és ügyészeket érintő korrupció megelőzéséről készült negyedik körös értékelésben megfogalmazott ajánlásoknak.
A jelentés következtetése szerint az összesen 18 ajánlásból 10-et kielégítően gyakorlatba ültetett vagy kielégítő módon kezelt az ország.
„Némi javulásként” értékeli a GRECO a parlamenti képviselők magatartási kódexének bevezetését, illetve méltányolja a mentelmi jog megvonásával kapcsolatos kérdéskör megvitatására irányuló erőfeszítéseket.
A korrupcióellenes szervezet ugyanakkor arra szólította fel a román küldöttség vezetőjét, hogy 2023. december 31-éig készítsen jelentést a még függőben lévő ajánlások teljesítéséről.
A közlemény szerint a GRECO-jelentés rávilágít, hogy Románia 2022-ben jelentős előrelépést tett az uniós ajánlások gyakorlatba ültetése terén 2021-hez képest. A parlamenti képviselőket és szenátorokat, ügyészeket és bírákat érintő korrupció megelőzésére vonatkozó 18 ajánlás közül 10-et kielégítően végrehajtottak vagy kielégítően kezelnek a jelentés szerint – írja az igazságügyi tárca.
A Korrupció Elleni Államok Csoportjának általános következtetése szerint Románia ajánlásoknak való megfelelőségi szintje már nem tekinthető „összességében nem kielégítőnek”, mint 2021-ben volt, ugyanis az ország kielégítően gyakorlatba ültette vagy kielégítő módon kezelt hét ajánlást az értékelés negyedik fordulójában szereplő 13 ajánlásból, és 3 ajánlást az ad hoc jelentést nyomon követő jelentésben szereplő 5 ajánlásból.
A GRECO jelentése fontos előrelépésként értékeli a bírák és ügyészek jogállását, az igazságszolgáltatás megszervezését és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács működését szabályozó törvények megszavazását és tavaly novemberi kihirdetését. Ezek gyakorlatba ültetésére további lépésekre van szükség – teszi hozzá az igazságügyi minisztérium.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!