Az EU-csatlakozás után sem lehet személyi igazolvány felmutatásával átlépni a határt
Pénz nem kell, útlevél igen
Farcádi Botond • Románia 2007-es csatlakozása után jelentõs könnyítések várnak az Európai Unió tagországaiba utazókra, az új romániai és bulgáriai uniós polgároknak azonban ezen a téren is nagyobb szigorra kell számítaniuk, mint a jelenlegi huszonöt tagország lakóinak. Az Európai Unió egész területén (azaz nemcsak a schengeni övezetben) jelenleg megszokott, személyi igazolvánnyal való határátlépésig legalább három évet kell várni. 2010-re tervezik ugyanis Románia csatlakozását a schengeni övezethez.
Niculescu Tóni, a külügyminisztérium RMDSZ-es államtitkára szerint a kötelezõ útlevélvizsgálat megtartásának oka az, hogy az Európai Unió „játék közben megváltoztatta a szabályokat”.
Vagyis Romániával és Bulgáriával szemben számos olyan kritériumot támasztott a határátkelésre vonatkozóan, amely az Unió 2004-es bõvítésekor még nem volt érvényben. Ezzel magyarázható, hogy a román és bolgár állampolgárok útlevelét továbbra is lepecsételik, amikor belépnek az uniós országokba, míg például a magyar állampolgárok akár Görögországba is beutazhatnak személyi igazolvány felmutatásával. Az államtitkár szerint ez elõnyként is felfogható, ugyanis az EU a feltételek szigorításával próbálta megelõzni a nyugati országok lakosainak bõvítéssel kapcsolatos ellenérzéseit. Románia 2007-es csatlakozása azonban számos könnyítéssel is jár. Januártól ugyanis nincs szükség az Unióban való tartózkodással kapcsolatos igazoló dokumentumokra, illetve hatályát veszti az a jelenleg érvényben levõ jogszabály is, amely adott pénzösszeg felmutatását követelte meg az Európai Unióba, illetve a schengeni övezetbe való kiutazáskor. Igaz, azt Fabian Bãdilã, a román határõrség szóvivõje is megerõsítette lapunknak, hogy a gyakorlatban már most sem kérik ezeket az összegeket. Mint mondta, a határõrök maguk dönthetik el, milyen esetben kérik a szabályokban rögzített legkevesebb 250 eurót, és legtöbbször csak a gyanúsnak ítélt esetekben teszik ezt meg. Gyorsabbá teszi a határátkelést az is, hogy egyvonalas ellenõrzést végeznek majd: a két uniós, vagyis a két ország határõreibõl álló közös csoport egyszer vizsgálja meg az útlevelet. Ezt a módszert már alkalmazzák egyes román–bolgár határátkelõhelyeken, és a tervek szerint hasonló pontokat még az idén létrehoznak a magyar–román határon is. További elõny, hogy ezeken a határátkelõhelyeken megszûnik a vámellenõrzés. A szomszédos EU-országokba ingázó, határ menti településeken élõ személyek esetében az Európa Tanács által már elfogadott jogszabályt alkalmazzák majd. Az EU-csatlakozás után különleges engedéllyel teszik lehetõvé, hogy a határ menti települések lakói akár naponta szabadon lépjék át a határt. A végsõ megoldást az Unión belüli utazásokra Romániának a schengeni övezethez való csatlakozása jelenti majd. A személyi igazolvánnyal való határátkelés bevezetése mellett ugyanis ekkor szûnik meg az a korlátozás, amely szerint a schengeni övezeten kívüli országok állampolgárai vízum nélkül nem tölthetnek el 90 napnál többet az illetõ állam területén.
Díjmentes vízum a moldovai állampolgároknak A Moldovai Köztársaság állampolgárai számára gyorsított eljárással és díjmentesen állítja ki a vízumot a román állam 2007-tõl – jelentette be Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök. Vasile Tarlev, a Moldovai Köztársaság miniszterelnöke tegnap Bukarestben írta alá a Közép-Kelet-Európai Együttmûködési Folyamat Chartáját.
V4-es egység a 2007-es schengeni csatlakozásért Komoly bizalmi válsághoz vezethet az új uniós tagállamokban, ha technikai problémák miatt késik a visegrádi országok schengeni csatlakozása – áll a Visegrádi Négyek miniszterelnöki találkozója után kiadott közös nyilatkozatban. A Gyurcsány Ferenc magyar, Mirek Topolánek cseh, Jaroslaw Kaczynski lengyel és Robert Fico szlovák kormányfõ által aláírt dokumentum hangsúlyozza: közösen lépnek fel annak érdekében, hogy a négy ország a korábbi terveknek megfelelõen 2007 októberében csatlakozzon a schengeni egyezményhez.
--------
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.
Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.