Fotó: Facebook/Csoma Botond
Ellentmondó nyilatkozatok hangzottak el a bukaresti kormánykoalícióban részt vevő RMDSZ és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) részéről annak kapcsán, hogy a soron következő miniszterelnök-csere és kormányátalakítás során a liberálisok igényt támasztanának a jelenleg az RMDSZ-es Tánczos Barna vezette környezetvédelmi tárcára. Bár a PNL szóvivője, Ionuţ Stroe állítása szerint senki sem kért semmit az RMDSZ-től, a Krónikának Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője megerősítette: hivatalos megkeresést kaptak a liberálisoktól ez ügyben. Kijelentette: mivel úgy értékelik, hogy az RMDSZ miniszterei jól végezték a dolgukat, a tárca elvételét így objektív okok nem támasztják alá, a szövetségen belül sokan vélekednek úgy, hogy ha tényleg elveszik a tárcát, ki kell lépni a kormányból. Erről a héten születhet döntés.
2023. május 09., 10:012023. május 09., 10:01
2023. május 09., 11:042023. május 09., 11:04
Bár kiszivárgott hírek szerint ez már korábban felmerült, Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakciójának vezetője hétfőn este a Prima News-nak nyilatkozva bejelentette, hogy hétfőn a PNL immár hivatalosan is jelezte: igényt támaszt a tárcára.
„Ma értesültünk róla hivatalosan, eddig csak pletykákból hallottunk róla.
Úgy gondolom, hogy az RMDSZ az összes általa vezetett minisztériumban jól végezte a munkáját” – jelentette ki.
Hozzátette, ha tisztán matematikai szempontból vizsgáljuk a helyzetet, akkor 2021-ig kell visszatekintenünk. „Ha 2021-ben a kormányzati értékünk x plusz 1 volt, amikor az USR kilépett a kormányból, nem hiszem, hogy most X mínusz 1 értéket érnénk. (..) Nem hiszem, hogy vannak olyan releváns érvek, amelyek indokolnák, hogy kevesebb minisztériumunk legyen, miközben a többi pártnak ugyanolyan marad a súlya” – mutatott rá.
Arra a kérdésre, hogy mit tesz az RMDSZ, ha a PNL tényleg el akarja venni a tárcát, Csoma Botond azt mondta: erről a szövetség vezetése dönt, de
„Sokan azt mondják, hogy nem kell azon erőlködnünk, hogy kormányon maradjunk, mert akkor a közvélemény szemében úgy tűnne, hogy ragaszkodunk a konchoz. Ebben az esetben ugyanis nem szakmai, hanem politikai alapú megközelítésről van szó, és ezzel nem tudunk egyetérteni, és az általam képviselt szervezetben sok olyan hang van, amely azt mondja, hogy ilyen körülmények között nem kellene kormányon maradnunk. Fontolgatjuk a kormányból való kilépés lehetőségét is” – hangsúlyozta Csoma, hozzátéve: végső döntés még nem született.
A PNL frakcióvezetője, Ionuţ Stroe ugyanakkor azt állította: eddig egyetlen párt sem jelezte igényét semmilyen RMDSZ-es tárcára.
A szóvivő cáfolta az ezzel kapcsolatos híreket.
A mi részünkről és a PSD részéről is van rugalmasság, teljesen normális, hogy felmerül a tárgyalások lehetősége a koalíció politikai átrendeződése kapcsán” – fejtette ki Stroe.
Hozzátette: „Nyilvánvaló, hogy az RMDSZ-t a koalícióban akarjuk tudni, bízunk ennek a pártnak az érettségében, amely mindig is szigorúan teljesítette kötelezettségeit és vállalásait”.
„Ez ennek a kormánynak a közös nevezője, nem az, hogy ragaszkodunk a tárcákhoz, és foggal-körömmel meg akarjuk tartani őket, vagy feltételeket szabunk, ha el akarják venni őket. Koalíciós egeztetéseket folytatunk és kiértékeljük a minisztereket, jelenleg nincs probléma. Nem kell ennyire védekező álláspontra helyezkedni annak kapcsán, hogy kihez mi tartozik jelenleg a kormányon belül” – mondta Stroe, aki szerint megtörténik a kormányzati tevékenység értékelése, és a kormányon belül nem változik majd a résztvevő pártok súlya.
Hozzátette: lehetőség nyílik javítani az eddig gyengébben teljesítő tárcák működésén, és maga az RMDSZ elnöke mondta, hogy ez az a pont, amikor újra lehet tervezni.
„Lesz egy kiértékelés, amihez a miniszterelnök-váltás alkalmas pillanatot kínál” – tette hozzá Ionuț Stroe, hozzátéve, hogy az értékelést a miniszterelnök és a pártok fogják elvégezni.
A Krónikának kedden reggel ugyanakkor Csoma Botond megerősítette: igenis érkezett olyan hivatalos megkeresés az RMDSZ-hez a PNL részéről, hogy át akarják venni a környezetvédelmi tárca irányítását.
– szögezte le.
Kérdésünkre a frakcióvezető nem kívánta részletezni, milyen formában értesítette a PNL az RMDSZ-t a tárca átvételének szándékáról, de ismét megerősítette: az információ eljutott a szervezet vezetőihez. „Most már nem mondhatjuk, hogy csak keringett az az információ” – hangsúlyozta.
„Nagyon sok olyan hang van, amely azt mondja: abban az esetben, ha elveszik ezt a minisztériumot – olyan körülmények között, hogy a miniszterelnök-csere az RMDSZ-t nem érinti, hiszen mi nem adtunk miniszterelnököt ebben a koalícióban, csak a PSD és a PNL érintett –, a kilépés a megoldás.
Ebből a helyzetből kiindulva sokan azt mondták a szervezetből, hogy ilyen körülmények között megfontolandó lenne kilépni a kormányból. Nyilván nem én egyedül fogom meghozni ezt a döntést, és nem is a vezetés pár emberrel. Megvannak azok az alapszabályban rögzített testületek, amelyek egy ilyen horderejű kérdésről döntenek” – mondta Csoma Botond, hozzátéve: ez a döntés már ezen a héten megszületik.
Felvetésünkre ugyanakkor, hogy százalékban mekkora esélyt adna arra, hogy az RMDSZ kilép a kormányból, kifejtette, ezt nem tudja felbecsülni.
„De azt vissza tudom igazolni, hogy nagyon sok olyan véleményt hallottam, hogy ilyen körülmények között ki kellene lépni a kormányból” – hangsúlyozta a Krónikának Csoma Botond.
Kampányeszközként, a koalíciós partner PSD elnöke, Marcel Ciolacu miniszterelnök elleni támadáshoz használta fel ürügyként Nicolae Ciucă, a PNL elnöke az Európai Unió által az árvízkárok enyhítésére Romániának nyújtott segélyt.
Bár a vagyonbevallása alapján éves jövedelme alig haladja meg a 200 000 lejt, milliós nagyságrendű kölcsönt vett fel magánszemélyektől Dan Tanasă, az AUR magyargyűlöletéről hírhedtté vált képviselője, akinek már jövőre törlesztenie kell adósságát.
Jóvátételben részesülhetnek egy törvénytervezet szerint mindazok, akik 1966 és 1997 között erkölcsi károkat szenvedtek a romániai gyermekotthonokban.
A román vízügyi főigazgatóság (ANAR) Argeş-Vedea területi kirendeltségének munkatársai ezer zsákot és egyéb anyagot készítettek elő az árvízvédelmi töltés megerősítéséra a Duna romániai szakaszán.
Az alkotmányos jogokat nem szabad korlátozni, az alaptörvény betartása a legfontosabb – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken.
Felfüggesztették a Mehedinți megyei gyerekeknek ételt szállító cég működését, és 30 ezer lejes bírsággal sújtották, miután csütörtökön több településről több mint 100 iskolás került kórházba ételmérgezés tüneteivel.
A legfelsőbb bíróság pénteken úgy döntött, hogy visszaküldi az 1989-es forradalom ügyét az ügyészségnek. A döntés jogerős.
A Székely Nemzeti Múzeum jövőben ünnepli 150. születésnapját. Kós Károly tervezte a múzeum impozáns épületegyüttesét, amelyet a vele készült interjúkban előszeretettel nevezett fő művének, kedvenc alkotásának.
Alkotmányellenesnek nevezte Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke azt a Nemzeti Liberális Párt (PNL) által benyújtott törvénytervezetet, amely lehetővé teszi az államfő számára, hogy jelöltkjént elinduljon a parlamenti választáson.
Azt gondolhatnánk, hogy Udvarhelyszék talán legismertebb vállalkozójának egyetlen gyermekeként – aki történetesen lány – az élet csupa móka és kacagás. A Nők az üzleti világban sorozatának jelenlegi cikkében erre cáfolunk rá.
szóljon hozzá!