Călin Popescu-Tăriceanu szerint Románia máris elkezdett teret veszíteni
A totális politikai háború miatt Románia nem áll készen arra, hogy átvegye az Európai Unió soros elnöki tisztségét – állapította meg Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus és a kisebbik koalíciós párt, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke.
2018. október 26., 07:402018. október 26., 07:40
A politikus egy csütörtöki Facebook-bejegyzésben írt a január elsejétől esedékes román elnökségről annak kapcsán, hogy pártja előző nap a Klaus Johannis államfő által a parlamenti pártokkal az igazságügyi törvények témájában kezdeményezett egyeztetésen az igazságszolgáltatásról szóló paktum megkötésére tett javaslatot.
„Aki azt hiszi, hogy az európai vezetők megértőek lesznek, amikor a választási évben a bukaresti politikusok egymással háborúznak, az téved. Románia máris elkezdett teret veszíteni, és sokkal többet veszít, ha nem változik meg sürgősen” – mutatott rá Tăriceanu. A volt kormányfő azt is hangsúlyozta, hogy Románia elveszíti az esélyt arra, hogy befolyásra tegyen szert az EU-ban, ha az államfő és az ellenzéki pátok továbbra is tagadják az igazságügyi intézmények és a hírszerzés közötti törvénytelenül megkötött titkos paktumok létét.
„Továbbra is sarokba állítanak majd azok az európai politikusok, akik sokkal jobban értenek a politikai és diplomáciai játszmákhoz, és a saját országaik érdekében lépnek fel” – húzta alá a felsőház elnöke. Tăriceanu szerint a pártja által javasolt megállapodás „az utolsó vonat” az EU-elnökség átvétele előtt, amely segíthet annak sikeres lebonyolításában. Ehhez az szükséges, hogy a politikai osztály szavatolja: nem ismétlődhetnek meg a titkos paktumok nyomán elkövetett visszaélések, és azt, hogy nem sérülnek a polgárok jogai. A szenátus elnöke a konszenzust azért is fontosnak tartja, mert – mint fogalmazott – az országot kettészakította a konfliktus, ezért az Erdély és Románia egyesülése óta eltelt századik évben a társadalom megosztottabb, mint valaha.
Koalíciós partnere szavaira reagálva Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kijelentette: nem érti pontosan, mire utalt Tăriceanu. „Felelősségem teljes tudatában csak annyit mondhatok: a kormány nagyon jól felkészült az Európai Unió Tanácsa elnökségének ellátására, és ezt az Európai Bizottság főtitkára is elismerte. A képviselőház szintén nagyon jól felkészült mindennek a parlamenti vetületére, én tehát nem tudom azt mondani, hogy Románia nincs felkészülve erre, sőt” – idézte a képviselőház elnöki tisztségét betöltő Dragneát az Agerpres hírügynökség.
Viorica Dăncilă miniszterelnök a téma kapcsán kifejtette, a kormány a megszabott ütemterv szerint halad az EU-elnökségre való felkészüléssel, és rendszeresen tájékoztatja a folyamatról mind Liviu Dragneát, mind Călin Popescu-Tăriceanut. A kormányfő szerint bejegyzésében a szenátus elnöke „a társadalmon belüli széthúzásra, a politikai pártok közötti konszenzus hiányára” utal, nem azt akarta sugallni, hogy szervezés, logisztika tekintetében nem lenne felkészülve az ország a 2019 első felében esedékes EU-elnökségre.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!