Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Nőtt az ezer lakosra jutó személygépkocsik száma Németországban az elmúlt évtizedben az illetékes német hatóságok kimutatása alapján. Az Európai Unióban az Eurostat adatai szerint szintén növekedett gépkocsisűrűség, a legnagyobb ütemben Kelet-Európában bővült a személygépkocsival rendelkező lakosok részaránya.
2022. szeptember 15., 21:222022. szeptember 15., 21:22
2022. szeptember 15., 21:242022. szeptember 15., 21:24
A német szövetségi statisztikai hivatalnak, a Destatisnak a szövetségi közlekedési hatóság (Kraftfahrt-Bundesamt, KBA) adataira támaszkodó számításai szerint 2021-ben ezer lakosra 580 személygépkocsi jutott Németországban.
A Németországban nyilvántartásba vett személygépkocsik száma növekszik: a KBA adatai szerint 2022. január 1-jén 48,5 millió személygépkocsit tartottak nyilván Németországban, többet, mint valaha. Egy évvel korábban, 2021. január elsején 48,2 millió személygépkocsi futott Németországban.
Növekszik az elektromos meghajtású autók száma is: az idén január és július között újonnan forgalomba helyezett autók között a kizárólag elektromos meghajtásúak aránya már 13,6 százalék volt. Ez a növekvő részarány azonban csak lassan mutatkozik meg a teljes személygépkocsi-állományban: az idei év elején a Németországban forgalomi engedéllyel rendelkező személygépkocsik 1,3 százaléka volt elektromos. Egy évvel korábban ez az arány még 0,6 százalék volt.
Tavaly a háztartások 77,9 százaléka rendelkezett legalább egy személygépkocsival, tíz évvel korábban, 2011-ben pedig 77,0 százalékuk. A két autóval rendelkező háztartások aránya viszont tíz év alatt 23,4 százalékról 27,0 százalékra, a három vagy több autóval rendelkező háztartások aránya pedig 3,7 százalékról 6,1 százalékra nőtt.
A regisztrált autók növekvő száma megemelte a költségvetés adóbevételeit is: 2021-ben a szövetségi kormány 9,55 milliárd eurót szedett be a személygépkocsik és más gépjárművek után, bő 13 százalékkal többet a 2011. évi 8,42 milliárd eurónál.
Az EU 27 tagállama között Németország a legfrissebb rendelkezésre álló adatok alapján a nyolcadik helyen áll az autósűrűségi rangsorban. Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat nyilvántartása szerint a 2020/2021-es évek fordulóján Luxemburg 682 ezer főre jutó autóval vezette a listát. Olaszországban 670, Lengyelországban pedig 664 euró jutott ezer lakosr.
Lettországban 390 autó, Magyarországon pedig 403 személygépkocsi jutott ezer lakosra.
Az ezer lakosra jutó személygépkocsik száma a kelet-európai uniós tagországokban nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt évtizedben: 2010 és 2020 között Romániában 77 százalékkal, Lengyelországban, Észtországban és Szlovákiában pedig csaknem a felével.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
szóljon hozzá!