Fotó: Gov.ro
Miközben hétfőn már második hetébe lépett a béremelésért kirobbantott pedagógussztrájk, és a nap folyamán az ország több városában is utcára vonultak a tanárok, egy szakszervezeti vezető immár a nyári vizsgák elhalasztásának lehetőségét is meglebegtette arra az esetre, ha a kormány nem enged.
2023. május 29., 12:042023. május 29., 12:04
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke hétfőn a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva beszélt erről az eshetőségről.
„A pandémia idején más országokkal ellentétben, ahol elhalasztották az összes vizsgát, Romániában megtartották őket.
– mondta Nistor.
A szakszervezeti vezető megismételte: a kormány ajánlata – miszerint különböző bónuszokat adna a béremelés helyett – nem elegendő, a pedagógusok nem fogadhatnak el „utalványok vagy kártyák formájában kapott morzsákat”.
A munkaügyi minisztériumban délután 2 órától várhatóan újabb egyeztetésre kerül sor a kormány és a szakszervezetek illetékesei között a bértábláról.
Marius Nistor az Agerpresnek elmondta: amíg a kormány nem fogad el egy olyan sürgősségi kormányrendeletet, amely kimondja, hogy bértábla kidolgozásánál a kiindulópontot a felsőfokú végzettséggel rendelkező kezdő pedagógusok bére jelenti, amelynek egyenlőnek kell lennie a bruttó átlagbérrel, nem vetnek véget a sztrájknak.
„Konkrétumokra van szükség, nem szóbeli vállalásokra” – nyomatékosította. Hozzátette, egyelőre a másik követelésüket is fenntartják, azaz 25 százalékos béremelést kérnek minden tanügyi dolgozó számára az új közalkalmazotti bértörvény hatályba lépéséig.
Mint arról beszámoltunk, a pedagógusok a múlt hétfőn kirobbantott sztrájk révén kezdetben
A hét során aztán leszögezték: 25 százalékos béremelést akarnak.
Vasárnap Dan Cărbunaru kormányszóvivő bejelentette, hogy a tanügyi szakszervezetek képviselőivel a napokban folytatott egyeztetéseket követően a kabinet előkészítette a tanügyi alkalmazottak jövedelmének növelését célzó sürgősségi rendelet tervezetét. Hozzátette, a jogszabály értelmében gyakorlatilag minden tanügyi alkalmazottnak nőni fog a jövedelme, „differenciált módon”. A tanszemélyzet és a kisegítő tanszemélyzet 2500 lejes juttatásban részesül, amelyet két részletben kapnak meg, 1000 lejt júniusban és 1500 lejt októberben. A kisegítő személyzet összesen 1000 lejt fog kapni, 500 lejt júniusban és 500 lejt szeptemberben.
Ezt követően a szakszervezeti vezetők azt nyilatkozták, hogy folytatódik az általános sztrájk a tanügyben, mert a kormány nem teljesítette a pedagógusok legfontosabb követeléseit, ugyanazt a pluszjuttatást ajánlotta fel a tanügyi alkalmazottaknak, amelyet utóbbiak múlt héten már elutasítottak.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
Rekordszámú jelentkező közül választja ki a román rendőrség azt a 991 fiatalt, aki civilként jelentkezett rendőri munkára. Az előzetes rosták után 7 jelentkező maradt egy helyre.
szóljon hozzá!