A PSD és a PNL (Ciolacu és Ciucă) koalíció fuccsot mondott. Kell egy harmadik?
Fotó: Marcel Ciolacu/ Facebook, Nicolae Ciuca / Facebook
Marcel Ciolacu miniszterelnök „nagyon valószínűnek” tartja, hogy a december 1-jei, vasárnapi parlamenti választások után közösen alakít majd kormányt a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR).
2024. november 26., 17:572024. november 26., 17:57
A PSD székházánál nyilatkozó kormányfőt arról faggatták az újságírók, lehetségesnek tartja-e, hogy közösen alakítson kormányt a most is koalícióban lévő PSD és PNL a jelenleg ellenzékben politizáló USR. „Ez nagyon valószínű, de meglátjuk majd a vasárnapi választások után” – válaszolt Ciolacu az Agerpres hírügynökség szerint.
Mint köztudott, a romániai elnökválasztás múlt vasárnapi első fordulójában
A kudarc nyomán Ciolacu és Ciucă is lemondott pártelnöki tisztségéről. Mivel nagyobb a parlamenti pártok „szélsőségesnek és újfasisztának” tartják Georgescut, aki maga mögött tudhatja a botránypolitizálásról hírhedt George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Diana Șoșoacát, az S.O.S. Románia párt elnökét, elképzelhető, hogy a törvényhozásban összefog majd a PSD, a PNL és az USR.
Az USR volt már kormányon, éspedig a 2020-as választások után létrejött hárompárti koalíció tagjaként, a PNL és az RMDSZ mellett. Csakhogy 2021-ben megromlott a viszony, az USR kilépett, és a kormányalakításra felkért PNL és RMDSZ a PSD bevonásával tudta megelőzni a kormányválságot, a kisebbségi kormány megbuktatását a parlamentben. A nagykoalíciós egyezmény része volt, hogy a liberálisok másfél év után átadják a miniszterelnöki tisztséget a PSD-nek (Ciucától vette át Ciolacu a stafétát), de a kormányátalakítás során már „nem osztottak lapot” az RMDSZ-nek, mert a két román párt kényelmes többséget alkotott a parlamentben.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, az alakulat államfőjelöltje.
Marcel Ciolacu hétfőn bejelentette, hogy benyújtotta lemondását a Szociáldemokrata Párt (PSD) éléről, miután minden jel szerint nem jut be az elnökválasztás második fordulójába.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
szóljon hozzá!