Fotó: Haáz Vince
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint az egészségügyi szakszervezetek követelései jogosak, de csak több szakaszban rendezhetők.
2023. május 19., 10:002023. május 19., 10:00
A B1TV-nek nyilatkozó tárcavezető csütörtök este elmondta, aznap hosszasan tárgyalt a legnagyobb egészségügyi szakszervezet, a Sanitas vezetőivel. Megnyugtatta őket, hogy nem lesz létszámstop az ágazatban. Emlékeztetett arra, hogy
A miniszter szerint akadnak még rövid távon megoldható szakszervezeti követelések. Példaként említette az étkezési és a vakációs utalványok kérdését. Közölte azt is, hogy hamarosan aláírják az ágazati kollektív munkaszerződést. Ehhez már csak arra van szükség, hogy a kormány elfogadja az egészségügyi személyzet pihenőszabadságát szabályozó sürgősségi rendeletet.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy honnan lesz pénz a szakszervezetek által kért béremelésekre, Rafila emlékeztetett arra, hogy a gazdaság most válságban van. Ezért azt kérte a szakszervezeti vezetőktől, hogy készítsenek egy listát a rövid távon, és egy másikat a hosszú távon rendezhető követeléseiktől.
„Az inflációt, az ukrajnai háború és a koronavírus-járvány okozta problémákat mindenkinek figyelembe kell vennie. A szakszervezetek követelései jogosak, de menetrendet kell kidolgoznunk a rendezésükre. Az a helyes megoldás, ha ezeket több szakaszban oldjuk meg” – fejtette ki az egészségügyi miniszter, aki meggyőződését fejezte ki, hogy az új kormány megalakulása után folytatható a párbeszéd a szakszervezetekkel.
Az elnökválasztási folyamat a teljes időtartama alatt sérült – közölte az alkotmánybíróság az elnökválasztás november 24-i első fordulójának érvénytelenítéséről szóló határozatának péntek este közzétett indoklásában.
Élesen bírálta a megmérettetésen első helyen végzett Călin Georgescu a bukaresti alkotmánybíróság döntését, amellyel érvénytelenítette az elnökválasztás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét.
Az alkotmány értelmében addig maradok a tisztségemben, amíg Románia újonnan megválasztott elnöke leteszi hivatali esküjét – jelentette be Klaus Iohannis államfő azok után, hogy az alkotmánybíróság érvénytelenítette az államelnök-választás első fordulóját.
A parlamenti választások érvénytelenítését kérte pénteken a bukaresti legfelsőbb bíróságtól az Igazságot és Tiszteletet Mindenkinek Európában (DREPT) elnevezésű párt elnöke. Hasonló ötlettel rukkolt elő a Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) is.
Büntetőeljárást indított pénteken a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) Călin Georgescu elnökválasztási kampányával kapcsolatban.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mielőbb meg kell alakulnia az új parlamentnek és kormánynak, mert ezen intézmények nélkül „pillanatok alatt a teljes káoszba fordul az ország”.
A romániai elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítéséről számos külföldi sajtóorgánum – köztük a The Guardian, az AP, az AFP, a Reuters és az Euronews – is Breaking News-ként számolt be.
Különbözőképpen reagáltak a román parlamenti pártok vezetői a bukaresti alkotmánybíróság (CCR) pénteki határozatára, amelyben érvénytelenítette az államelnök-választás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét.
Több civil szervezet Toni Greblának, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnökének lemondását követelte pénteken a pártatlanságát és integritását megkérdőjelező oknyomozó sajtóanyagok közzétételét követően.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
szóljon hozzá!