A szövetség emlékeztetett arra is, hogy a többek között Dan Tanasă nevével fémjelzett AUR kitenné a parlamentből az RMDSZ-t
Fotó: Facebook/Radu-Vicențiu Grădinaru
A román szélsőségesen nacionalista pártok magyarellenes gyűlöletkeltésére hívta fel a június 9-i választásokat és az azt megelőző kampányt megfigyelő EBESZ Romániába érkezett küldöttségének figyelmét kedden az RMDSZ.
2024. április 16., 22:532024. április 16., 22:53
2024. április 16., 22:582024. április 16., 22:58
A nemzetközi szervezet emberi jogokkal foglalkozó hivatalának küldöttsége a bukaresti parlamentben külön-külön konzultált a frakciók küldöttségeivel. A találkozóról kiadott RMDSZ-közlemény szerint Hajdu Gábor Hargita megyei parlamenti képviselő, az EBESZ parlamenti közgyűlésének tagja a találkozón rámutatott: a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Diana Șoșoacă szenátor SOS Romania nevű pártja azok a politikai alakulatok, amelyek mindenhol, minden eszközzel a magyarokat támadják.
„Támadják zászlóinkat, szimbólumainkat, anyanyelvünket, azon ügyködnek, hogy törvényen kívül helyezzék Székelyföldet, vagy hogy kitegyék a parlamentből az RMDSZ-t, a magyar közösség választott képviseletét” – idézte az alakulat hírlevele a Hargita megyei képviselőt.
Hajdu Gábor leszögezte: az RMDSZ mindent megtesz azért, hogy a romániai magyar közösség ne váljon a szélsőséges pártok céltáblájává az idei választási évben, ezért minden nemzetközi fórumon felhívja a figyelmet erre a jelenségre. Szerinte az RMDSZ-nek kettős feladata van: egyrészt felhívni mindent nemzetközi szervezetnek a figyelmét arra, hogy a szélsőjobboldal romániai térnyerése során a magyar közösség tagjainak megszerzett jogai kerülhetnek veszélybe. Hozzátette, a június 9-i választás tétje az, hogy ott kell lenni minden olyan intézményben, ahol a magyarokról döntenek. „Ne legyen kétségünk: az AUR és társai csak még hangosabbak és vehemensebbek lesznek az Európai Parlamentben és az önkormányzatokban” – hangsúlyozta az EBESZ parlamenti közgyűlésének RMDSZ-es tagja.
Az EBESZ emberjogi bizottságának tagjai április 16–18. között tartózkodnak Romániában a választási kampányt megelőző időszak megfigyelése céljából, majd a hivatalos kampány idején és a választások napján is megfigyelőként jelen lesznek több településen az országban.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!