Fotó: Klaus Iohannis/Facebook
Klaus Iohannis államelnök szerdán megtámadta az alkotmánybíróságon a jogszabályt, amely értelmében a B kategóriás jogosítvány bizonyos feltételekkel az A1 kategóriás motorkerékpárok egy részére is érvényes.
2024. január 03., 19:262024. január 03., 19:26
2024. január 03., 19:282024. január 03., 19:28
A parlament december végén küldte el kihirdetésre az államfőnek a KRESZ-t módosító törvényt, amely előírja, hogy a B kategóriás gépjárművezetői jogosítvány az A1 kategóriás, legfeljebb 125 köbcentiméter hengerűrtartalmú, 11 kW teljesítményű és 0,1 kW/kg teljesítmény/tömeg arányú, automata sebességváltójú motorkerékpárokra is érvényes, ha a jogosítvány birtokosa legalább 24 éves és legalább kétéves járművezetői tapasztalata van. A törvény előírásai szerint a járművezetőknek igazolniuk kell, hogy elvégeztek egy legalább 10 órás gyakorlati tanfolyamot egy autósiskolában.
Az alkotmányossági kifogásban Iohannis rámutat, hogy bár a parlamentnek a felülvizsgálati kérelemben felvázoltakra kellett volna korlátozódnia, újraszabályozta azokat a feltételeket, amelyek alapján a B kategóriájú járművezetői engedély jogosultja A1 kategóriás, legfeljebb 125 köbcentiméter hengerűrtartalmú, 11 kW teljesítményű és 0,1 kW/kg teljesítmény/tömeg arányú, automata sebességváltójú motorkerékpárokat is vezethet.
A szenátus első kamaraként számos módosító javaslatot fogadott el, többek között azt, hogy a gyakorlati tanfolyamról kiállított igazolás bekerül a jogosítványok országos nyilvántartásába.
Döntő házként a képviselőház megtartotta a tapasztalatra vonatkozó szintagmát, viszont egy évvel csökkentette az időtartamot, így a szövegrész végül így szólt: „a járművezetőnek legalább kétéves járművezetői tapasztalata van”.
– írja az Agerpres.
„A legalább 2 éves vezetési tapasztalatra való hivatkozással a jogszabály nem egyértelmű és félreérthető, ami zavart okoz az alkalmazás során. Ebben a tekintetben egy olyan általános kifejezés, mint a »tapasztalat« használata sérti a jogszabály minőségi követelményeit” – érvel az államfő, aki szerint ugyanakkor „a tapasztalatot nehéz lesz bizonyítani”.
A szenátus másodszor is elfogadta a törvénymódosítást, a képviselőházon áll vagy bukik a vitatott változás.
Mindössze három államfőjelölt csapott össze a tizenegyből az első televíziós vitaműsorban hétfőn este Bukarestben. A Cotroceni-palotában rendezett médiaeseményen nem hiányoztak a politikai ellenfelek közötti övön aluli ütések.
Nőtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének, a szélsőjobboldal államfőjelöltjének támogatottsága a külföldön élő románok körében – derül ki egy felmérésből.
Radu Magdin politikai elemző szerint „fel kell mérni a romániai demokrácia állapotát”, és „sürgősen rendet kell tenni a választási törvényekben, és demokrácialeckékre kell küldeni azokat, akik a jogszabályokat alkalmazzák”.
A szenátus hétfőn 61 támogató és 59 elutasító szavazattal elfogadta a nyugdíjrendszer ügyében benyújtott egyszerű indítványt, amelyet a múlt héten nyújtottak be.
Románia hivatalos lakhely szerint nyilvántartott lakossága 2025. január elsején 21,739 millió fő volt, ami 0,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A szenátus munkaügyi bizottsága hétfőn két héttel elhalasztotta a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezet megvitatását.
Váratlan fordulatot hozott a bákói szülészetről eltűnt csecsemő ügye: igazságügyi források által kiszivárogtatott információk szerint a 19 éves fiatal nő még januárban megegyezett az ikrek anyjával, hogy 5000 lejért megveszi az egyik fiút.
Elkezdődött hétfőn az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete.
A héten újabb négynapos hosszú hétvége lesz a közszférában a május elsejei munkaszüneti napnak köszönhetően, ugyanis a kormány döntése értelmében megadják szabadnapnak május 2-át, pénteket is.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – a rendőrség vasárnap kapta a bejelentést.
szóljon hozzá!