Fotó: Pinti Attila
A szenátus másodszor is elfogadta a törvénymódosítást, a képviselőházon áll vagy bukik a vitatott változás.
2023. november 02., 20:252023. november 02., 20:25
Elfogadta a napokban a bukaresti szenátus – az államfő által kért újratárgyalás eredményeként – azt a törvényt, amely lehetővé teszi, hogy B kategóriás vezetői engedéllyel is közlekedni lehessen bizonyos típusú motorkerékpárokkal.
Ha megszavazzák, az illető törvény kiegészíti a hatályban levő 2002/195-ös kormányrendeletet, lehetővé téve, hogy a 24-ik életévüket betöltött, már legalább három éve B kategóriás jogosítvánnyal rendelkező sofőrök vezethessenek automata váltós, legfeljebb 125 köbcenti hengerűrtartalmú, maximálisan 11 kW teljesítményű (14,75 lóerő) motorkerékpárokat, melyek teljesítmény/súly aránya legfeljebb 0,1 kW/kg.
A képviselőház idén június 13-án egyszer már elfogadta a módosítást, ám Klaus Iohannis államfő július 17-én felszólította a parlamentet, hogy vizsgálják újra a kérdést, mivel meglátása szerint a törvény bizonyos pontjai nem egyértelműek. Egészen pontosan azok, amelyek arra vonatkoznak, hogy a B kategóriás jogosítvány mellé szükségeltetik majd egy igazolás, mely annak bizonyítékául szolgál, hogy az illető sofőr részt vett egy tíz órás gyakorlati képzésen.
A júniusban meghatározott 10 gyakorlati óra helyett a törvény jelenleg elfogadott változata 15 órát említ. A lazítást egyébként azzal indokolják, hogy ha a jelenleg személyautókat használó sofőrök hozzáférnek majd a kisebb motorkerékpárokhoz, az könnyítheti a városi közlekedést. A nyáron bejelentett törvény kapcsán több szakember, oktató fejtette ki véleményét a sajtóban, miszerint a 10 órás felkészülés nem elegendő, és a módosítás inkább jelent veszélyforrást, mint a városi mobilitás elősegítését.
Jelenleg a B kategóriás jogosítvánnyal csak 50 köbcentinél kisebb hengerűrtartalmú robogót lehet vezetni, azaz olyan járműveket amelyek sebessége általában nem haladja meg a 45 kilométer/órát.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!