Amerikai-szovjet „koprodukció” terméke lehet a román partoknál talált titokzatos tengeri drón

Amerikai-szovjet „koprodukció” terméke lehet a román partoknál talált titokzatos tengeri drón

Fotó: román tengeri életmentő ügynökség

Amerikai-szovjet „koprodukció” eredménye lehet az a titokzatos tengeri drón, amelyet múlt héten találtak a román partok mentén.

Balogh Levente

2024. április 09., 17:332024. április 09., 17:33

Erről a Naval News című portál számolt be, amely szerint a felborult hajó egy amerikai építésű hajótestet „házasított össze” egy szovjet időkbeli orosz robbanófejjel. A mintegy 500 kilogrammos robbanófej több mint kétszer akkora, mint egy Harpoon vagy Neptune rakétáé. A szokatlan, fejjel lefele lebegő tengeri drónt még múlt szerdán fedezték fel a román felségvizeken.

Az új típusú, személyzet nélküli felszíni hajó (USV) tulajdonképpen egy amerikai építésű mentőhajó, amelyet drónná alakítottak át. Nagyméretű robbanófejjel volt felszerelve, ami arra utal, hogy hajók vagy más tengeri célpontok támadására tervezték.

A román erők állítólag pénteken ellenőrzött robbantással megsemmisítették a hajót. A történteket kezdetben titokban tartották, és később is kevés részletet hoztak nyilvánosságra. A hajó vizsgálata azonban választ ad a kérdésekre, hogy mi is ez, ugyanakkor új kérdéseket vet fel.

Az USV-hez egy AM-800-as alumíniumhéjazatú, merev felfújható csónakot (RIB) használtak. Ezt a Silver Ships gyártja az Egyesült Államokban, Alabamában. A hajót tűzoltó feladatokra tervezték, és az eredeti piros fényezés még mindig látható az alsó burkolaton és a felfújható peremen.

Az AM-800 körülbelül 9,5 méter hosszú a külső motorokkal együtt. Bár még mindig kicsi, ezzel

majdnem kétszer olyan hosszú, mint az Ukrajna által használt Magura és Sea Baby tengeri drónok.

A robbanófej egy P-20 Styx hajó elleni rakétából származik. Ez egy szovjet időkbeli fegyver, és bár Oroszországban még mindig hadrendben van, általában elavultnak tekintik. A fő érdeme, hogy kiemelkedően erős robbanófejjel rendelkezik. Oroszország és Ukrajna is valószínűleg könnyen hozzáférhet ehhez a típusú robbanófejhez.

A robbanófejet egy durva fakeretre szerelték a hajó elülső fedélzetén. A 4G20 típusról van szó, amely a Styx rakéta P-20-as exportváltozatai közé tartozik.

Valamivel kevesebb mint 500 kilogramm TGAG-5 robbanóanyagot tartalmaz, amely 60 százalék TNT-ből, 20 százalék RDX-ből, 15 százalék alumíniumporból és 5 százalék flegmatizáló viaszból áll. Összehasonlításképpen: ez több mint kétszer akkora, mint a Harpoon hajó elleni rakéták robbanófeje.

Érdekes módon a jemeni húszik is ezt a típusú robbanófejet használták néhány drónjukon. A húszik a jemeni haditengerészet régebbi készleteiből jutottak hozzá ezekhez a robbanófejekhez, így nem feltételezhető, hogy közvetlen kapcsolat áll fenn az új hajóval.

A robbanófej elején egy alakított töltet található, amely nagy lyukat üt a hajón, mielőtt a főtöltet felrobban, és így nagyobb kárt okoz.

Ezt nagy robbanóerejű kumulatív töltetként írják le. A rakétában a töltet enyhén lefelé néz, hogy maximális kárt okozzon. Az USV-n azonban kívánatos, hogy a töltetet közvetlenül előre irányítsák, ezért az egész robbanófejet ferdén szerelték fel.

A hajó hovatartozásáról hivatalosan nem esett szó, bár egyes médiumok szerint ukrán vízi járműről van szó. A hajó jellege és az, hogy amerikai hajótestre épül, ezt a következtetést támasztja alá. A gyártó, a Silver Ships a hírek szerint korábban az amerikai támogatás részeként nem részletezett hajókat szállított Ukrajnának. Így a legegyértelműbbnek az tűnik, hogy ukrán hajóról van szó. Valószínűleg valamivel északabbra borult fel, és sodródott oda, ahol megtalálták.

Azonban komolyan meg kell fontolni annak lehetőségét is, hogy orosz lehet.

Oroszország a fekete-tengeri gabonaszállítási egyezmény tavaly júliusi felmondása óta megpróbálja megzavarni vagy megakadályozni az Ukrajnába tartó kereskedelmi hajók közlekedését. Az erőfeszítések középpontjában az ukrán kikötői infrastruktúra megtámadása állt, de légi telepítésű aknákat is bevetettek. Ez valószínűleg azért van így, mert az aknákat könnyebben le lehet tagadni, mint a hadihajók vagy rakéták bevetését.

Az aknák azonban eddig sikertelenek voltak, egyes ukrán források szerint az oroszok már nem képesek telepíteni őket. Ezért Oroszország kísértésbe eshet, hogy drónokat használjon a hajók elleni támadásra, és ezzel újra létrehozza a tényleges blokádot. Bár egyértelmű lehet, hogy melyik ország áll az akció mögött, a drónok még mindig letagadhatók. Valószínű, hogy az orosz propaganda Ukrajnát hibáztatná, hogy elég kétértelműséget teremtsen az azonnali következmények elkerülése érdekében.

Egyébként a vízi járművet a Fekete-tengeren zajló Sea Shield 24 (Tengeri pajzs 24) fedőnevű NATO-hadgyakorlatra Romániába vezényelt egységek találták meg.

Az idei gyakorlat során Franciaország egy Atlantic 2 tengeri járőrrepülőgépet (MPA) vezényelt a romániai Mihail Kogălniceanu légi támaszpontra, hogy tengeralattjárók elleni és aknakereső feladatokat hajtson végre a Fekete-tengeren. Az április elsején megérkezett Atlantic 2 találta meg a román felségvizeken sodródó tengeri drónt.

„A drónt egy francia MPA fedezte fel. A Fekete-tengeren, az illetékességi területen sok olyan tárgyat fedezünk fel, amelyek a közeli háborúból származnak. Rendelkezünk a szükséges erőkkel és eszközökkel ahhoz, hogy fenntartsuk az egyensúlyt, a hajózás szabadságát ezen a területen” – mondta Mihai Panait ellentengernagy, a román haditengerészeti erők vezérkari főnöke.

Nagyszabású NATO-hadgyakorlat
Nagyszabású nemzetközi hadgyakorlat kezdődött hétfőn a román haditengerészet szervezésében a Fekete-tengeren és a Duna torkolatvidékén 13 NATO-tagállam, illetve partnerország részvételével. A Sea Shield 24 (Tengeri pajzs 24) fedőnevű, április 21-ig tartó közös műveletben Bulgária, Franciaország, Görögország, Olaszország, Nagy-Britannia, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Románia, Törökország és az Amerikai Egyesült Államok, illetve Georgia és Moldova több mint 2200 katonája gyakorlatozik együtt, 27 folyami és tengeri hadihajóval, 17 repülőgéppel, valamint 91 szárazföldi katonai járművel.
A román haditengerészet által szervezett gyakorlat a Fekete-tengeren és a Duna torkolatvidékén zajlik. A román haditengerészet közleménye szerint a Sea Shield a 2024-es kiképzési év legösszetettebb eseménye, amelynek forgatókönyvei az illegális tevékenységek leküzdését célzó küldetésekre, a tengeri és folyami ellenőrzésre, a bajba jutott hajók mentésére, a létfontosságú infrastruktúra védelmének biztosítására összpontosítanak a Fekete-tengeren, a tengerparton, a Dunán és a Duna-deltában. A nemzetközi hadgyakorlat egyben a részt vevő országok haditengerészetei közötti - illetve más haderőnemekkel folytatott - együttműködés erősítését is célozza.
A román szervezésű legnagyobb haditengerészeti gyakorlatot első ízben 2015-ben tartották meg. A Sea Shield forgatókönyveit azóta folyamatosan módosították, hogy az abban részt vevő NATO-erők gyorsan és hatékonyan reagálhassanak a regionális biztonságot és stabilitást fenyegető veszélyek teljes spektrumára – tudatták a szervezők.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 09., kedd

Hivatalos: nem kell többé a motorosoknak fényvisszaverő háromszöget, elsősegélydobozt és tűzoltó készüléket hurcolniuk

Kihirdette Klaus Iohannis államfő azt a törvényt, amelynek értelmében a motorosok fényvisszaverő háromszög, elsősegélydoboz és tűzoltó készülék nélkül is közlekedhetnek.

Hivatalos: nem kell többé a motorosoknak fényvisszaverő háromszöget, elsősegélydobozt és tűzoltó készüléket hurcolniuk
2024. április 09., kedd

Mardossa a lelkiismeret a bedrogozva két fiatalt halálra gázoló autóst

Mardossa a lelkiismeret Vlad Pascut, azt az autóst, aki tavaly augusztusban kábítószer hatása alatt vezetve halálra gázolt két fiatalt a román tengerparton.

Mardossa a lelkiismeret a bedrogozva két fiatalt halálra gázoló autóst
2024. április 09., kedd

Nem merte kiszorítani a játékbarlangokat valamennyi településről a kormány

Elfogadta a bukaresti képviselőház keddi ülésén azt a törvénytervezetet, amely megtiltja a játéktermek működtetését a 15 ezer fősnél kisebb településeken.

Nem merte kiszorítani a játékbarlangokat valamennyi településről a kormány
2024. április 09., kedd

Beszólt Iohannisnak a miniszterelnök, aki amúgy nem igazán tartja magát megfelelő államfőjelöltnek

Marcel Ciolacu miniszterelnök azt állítja, nincs meggyőződve róla, hogy ő lenne a legmegfelelőbb jelölt az államelnöki tisztségre, mivel jelenleg teljesen a kormányzásra összpontosít.
Beszólt Iohannisnak a miniszterelnök, aki amúgy nem igazán tartja magát megfelelő államfőjelöltnek
2024. április 09., kedd

Ciolacu szerint a román gazdaságban minden jó úton halad, de azért az inflációt még lejjebb kell nyomni

Marcel Ciolacu kormányfő szerint az infláció jelenleg csökkenőben van, de ahhoz, hogy az életszínvonal emelkedése érzékelhetővé váljon, „szeptember-októberre 5 százalék alá kell szorítani az inflációt”.

 

Ciolacu szerint a román gazdaságban minden jó úton halad, de azért az inflációt még lejjebb kell nyomni
2024. április 09., kedd

Új közúti jelzőtáblával és útburkolati festéssel venné elejét a baleseteknek a belügyminisztérium

Új közúti jelzőtábla jelenhet meg a romániai utakon, és egy új útburkolati jel bevezetését is tervezi a belügyminisztérium a balesetek megfékezése érdekében.

Új közúti jelzőtáblával és útburkolati festéssel venné elejét a baleseteknek a belügyminisztérium
2024. április 08., hétfő

Magánórákat nyújtó tanároknak, méhészeknek, informatikusoknak tart ingyenes képzést az adóhatóság

Online kurzusokat szervez az Országos Adóhatóság az idéntől megváltozott adózási tudnivalókról. A román nyelvű előadásokra az ország minden megyéjéből lehet jelentkezni, egy képzésre 500 résztvevőt fogadnak be.

Magánórákat nyújtó tanároknak, méhészeknek, informatikusoknak tart ingyenes képzést az adóhatóság
2024. április 08., hétfő

Beindulni látszik a betétdíjas rendszer; akad, aki rendszeresen visszaváltja az italcsomagolást

A romániaiak egynegyede gyakran visszaváltja a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) logójával ellátott italcsomagolásokat – derül ki a Kantar felméréséből.

Beindulni látszik a betétdíjas rendszer; akad, aki rendszeresen visszaváltja az italcsomagolást
2024. április 08., hétfő

A mesterséges intelligenciát is bevetik a fatolvajok ellen

A mesterséges intelligenciát hívja segítségül a környezetvédelmi minisztérium a SUMAL 2.0 faanyag-nyomkövető rendszerbe feltöltött szállítási engedélyek és a szállítmányról készült fotók ellenőrzéséhez – jelentette be Mircea Fechet tárcavezető.

A mesterséges intelligenciát is bevetik a fatolvajok ellen
2024. április 08., hétfő

A krónikus betegeknek sem kell majd a betegszabadság idejére járulékot fizetniük, de hűlésre nem jár mentesség Ciolacu szerint

Az összes krónikus beteg mentesülni fog a betegszabadság idején folyósított juttatás járulékkötelezettsége alól – jelentette be egy hétfői sajtóeseményen Marcel Ciolacu miniszterelnök.

A krónikus betegeknek sem kell majd a betegszabadság idejére járulékot fizetniük, de hűlésre nem jár mentesség Ciolacu szerint