Fotó: román tengeri életmentő ügynökség
Amerikai-szovjet „koprodukció” eredménye lehet az a titokzatos tengeri drón, amelyet múlt héten találtak a román partok mentén.
2024. április 09., 17:332024. április 09., 17:33
Erről a Naval News című portál számolt be, amely szerint a felborult hajó egy amerikai építésű hajótestet „házasított össze” egy szovjet időkbeli orosz robbanófejjel. A mintegy 500 kilogrammos robbanófej több mint kétszer akkora, mint egy Harpoon vagy Neptune rakétáé. A szokatlan, fejjel lefele lebegő tengeri drónt még múlt szerdán fedezték fel a román felségvizeken.
A román erők állítólag pénteken ellenőrzött robbantással megsemmisítették a hajót. A történteket kezdetben titokban tartották, és később is kevés részletet hoztak nyilvánosságra. A hajó vizsgálata azonban választ ad a kérdésekre, hogy mi is ez, ugyanakkor új kérdéseket vet fel.
Az USV-hez egy AM-800-as alumíniumhéjazatú, merev felfújható csónakot (RIB) használtak. Ezt a Silver Ships gyártja az Egyesült Államokban, Alabamában. A hajót tűzoltó feladatokra tervezték, és az eredeti piros fényezés még mindig látható az alsó burkolaton és a felfújható peremen.
Az AM-800 körülbelül 9,5 méter hosszú a külső motorokkal együtt. Bár még mindig kicsi, ezzel
A robbanófej egy P-20 Styx hajó elleni rakétából származik. Ez egy szovjet időkbeli fegyver, és bár Oroszországban még mindig hadrendben van, általában elavultnak tekintik. A fő érdeme, hogy kiemelkedően erős robbanófejjel rendelkezik. Oroszország és Ukrajna is valószínűleg könnyen hozzáférhet ehhez a típusú robbanófejhez.
A robbanófejet egy durva fakeretre szerelték a hajó elülső fedélzetén. A 4G20 típusról van szó, amely a Styx rakéta P-20-as exportváltozatai közé tartozik.
Érdekes módon a jemeni húszik is ezt a típusú robbanófejet használták néhány drónjukon. A húszik a jemeni haditengerészet régebbi készleteiből jutottak hozzá ezekhez a robbanófejekhez, így nem feltételezhető, hogy közvetlen kapcsolat áll fenn az új hajóval.
Ezt nagy robbanóerejű kumulatív töltetként írják le. A rakétában a töltet enyhén lefelé néz, hogy maximális kárt okozzon. Az USV-n azonban kívánatos, hogy a töltetet közvetlenül előre irányítsák, ezért az egész robbanófejet ferdén szerelték fel.
A hajó hovatartozásáról hivatalosan nem esett szó, bár egyes médiumok szerint ukrán vízi járműről van szó. A hajó jellege és az, hogy amerikai hajótestre épül, ezt a következtetést támasztja alá. A gyártó, a Silver Ships a hírek szerint korábban az amerikai támogatás részeként nem részletezett hajókat szállított Ukrajnának. Így a legegyértelműbbnek az tűnik, hogy ukrán hajóról van szó. Valószínűleg valamivel északabbra borult fel, és sodródott oda, ahol megtalálták.
Oroszország a fekete-tengeri gabonaszállítási egyezmény tavaly júliusi felmondása óta megpróbálja megzavarni vagy megakadályozni az Ukrajnába tartó kereskedelmi hajók közlekedését. Az erőfeszítések középpontjában az ukrán kikötői infrastruktúra megtámadása állt, de légi telepítésű aknákat is bevetettek. Ez valószínűleg azért van így, mert az aknákat könnyebben le lehet tagadni, mint a hadihajók vagy rakéták bevetését.
Az aknák azonban eddig sikertelenek voltak, egyes ukrán források szerint az oroszok már nem képesek telepíteni őket. Ezért Oroszország kísértésbe eshet, hogy drónokat használjon a hajók elleni támadásra, és ezzel újra létrehozza a tényleges blokádot. Bár egyértelmű lehet, hogy melyik ország áll az akció mögött, a drónok még mindig letagadhatók. Valószínű, hogy az orosz propaganda Ukrajnát hibáztatná, hogy elég kétértelműséget teremtsen az azonnali következmények elkerülése érdekében.
Az idei gyakorlat során Franciaország egy Atlantic 2 tengeri járőrrepülőgépet (MPA) vezényelt a romániai Mihail Kogălniceanu légi támaszpontra, hogy tengeralattjárók elleni és aknakereső feladatokat hajtson végre a Fekete-tengeren. Az április elsején megérkezett Atlantic 2 találta meg a román felségvizeken sodródó tengeri drónt.
„A drónt egy francia MPA fedezte fel. A Fekete-tengeren, az illetékességi területen sok olyan tárgyat fedezünk fel, amelyek a közeli háborúból származnak. Rendelkezünk a szükséges erőkkel és eszközökkel ahhoz, hogy fenntartsuk az egyensúlyt, a hajózás szabadságát ezen a területen” – mondta Mihai Panait ellentengernagy, a román haditengerészeti erők vezérkari főnöke.
Nagyszabású NATO-hadgyakorlat
Nagyszabású nemzetközi hadgyakorlat kezdődött hétfőn a román haditengerészet szervezésében a Fekete-tengeren és a Duna torkolatvidékén 13 NATO-tagállam, illetve partnerország részvételével. A Sea Shield 24 (Tengeri pajzs 24) fedőnevű, április 21-ig tartó közös műveletben Bulgária, Franciaország, Görögország, Olaszország, Nagy-Britannia, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Románia, Törökország és az Amerikai Egyesült Államok, illetve Georgia és Moldova több mint 2200 katonája gyakorlatozik együtt, 27 folyami és tengeri hadihajóval, 17 repülőgéppel, valamint 91 szárazföldi katonai járművel.
A román haditengerészet által szervezett gyakorlat a Fekete-tengeren és a Duna torkolatvidékén zajlik. A román haditengerészet közleménye szerint a Sea Shield a 2024-es kiképzési év legösszetettebb eseménye, amelynek forgatókönyvei az illegális tevékenységek leküzdését célzó küldetésekre, a tengeri és folyami ellenőrzésre, a bajba jutott hajók mentésére, a létfontosságú infrastruktúra védelmének biztosítására összpontosítanak a Fekete-tengeren, a tengerparton, a Dunán és a Duna-deltában. A nemzetközi hadgyakorlat egyben a részt vevő országok haditengerészetei közötti - illetve más haderőnemekkel folytatott - együttműködés erősítését is célozza.
A román szervezésű legnagyobb haditengerészeti gyakorlatot első ízben 2015-ben tartották meg. A Sea Shield forgatókönyveit azóta folyamatosan módosították, hogy az abban részt vevő NATO-erők gyorsan és hatékonyan reagálhassanak a regionális biztonságot és stabilitást fenyegető veszélyek teljes spektrumára – tudatták a szervezők.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
szóljon hozzá!