Szövetségesi felkérés. Kathleen Kavalec szerint Washington azt kéri, hogy a NATO tagállamai vizsgálják meg, hogyan tudnának hozzájárulni Ukrajna légvédelmének erősítéséhez
Fotó: Amerikai nagykövetség/Facebook
Az Egyesült Államok nem akarja, hogy a szövetségesei a saját biztonságukat sodorják veszélybe azzal, hogy légvédelmi eszközöket adnak át Ukrajnának, csupán megkérte őket, hogy vizsgálják meg, hogyan tudnak segíteni – jelentette ki Kathleen Kavalec, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete.
2024. május 31., 09:342024. május 31., 09:34
Mint ismeretes, Klaus Iohannis román elnök néhány hete, a Joe Biden amerikai elnökkel folytatott washongtoni tárgyalásai után közölte: az amerikai felkérés nyomán Románia fontolóra veszi, hogy átadjon Ukrajnának egy amerikai gyártmányú Patriot légvédelmi rakétaüteget.
Az amerikai nagykövetet ennek kapcsán kérdezték csütörtökön este az Antena 3 hírcsatorna műsorában.
– fogalmazott Kavalec.
Az amerikai nagykövet emlékeztetett, hogy
„Továbbra is tárgyalunk arról, hogyan növelhetnénk Románia védelmi képességeit, mind partnerként, mind NATO-tagként. Azt hiszem, ha a háború kezdetéhez hasonlítjuk, akkor az ellenállás és a védelmi erőfeszítések részeként megháromszoroztuk a csapatok számát itt Romániában, és tárgyalunk arról, hogy milyen más rendszereket tudunk rendelkezésre bocsátani, hogy tovább csökkentsük az önök aggodalmát az Ukrajnából a múltban az országba érkezett drónokkal kapcsolatban. Tehát folytatjuk a megbeszéléseket arról, hogyan tudnánk segíteni a kockázati tudatosság erősítésében és fokozásában, de a védelmi képességekben is” – tette hozzá a bukaresti amerikai nagykövet.
Amint arról beszámoltunk, a román állami vezetők jelezték:
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán este olyan utalást tett, amiből akár arra is következtetni lehet, hogy nem ellenezné a Patriot átadását, amikor arról beszélt: az, hogy egy légvédelmi rendszer Ukrajna légterét védi, még nem jelenti azt, hogy Romániáét nem.
A kormányfő azt ugyanakkor nem pontosította, mit ért az alatt, hogy a rakétarednszer egyszerre két ország légterét is védheti: hogy Románia területéről lőnék le az Ukrajna ellen indított orosz rakétákat, vagy úgy adnák át az ukránoknak, hogy az ukrán területről látná el továbbra is Románia védelmét.
Hozzátette, hogy szerinte
„Szilárd meggyőződésem, hogy olyan döntés születik, amely nem gyengíti Románia biztonságát” – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Mint arról beszámoltunk, Klaus Iohannis román államfő washingtoni, Joe Biden amerikai elnökkel folytatott tárgyalásai után beszélt arról, hogy Románia fontolóra veszi egy Patriot-rendszer átadását, azonban fontos szempont, hogy
Múlt héten arra a felvetésre, hogy mikor ülhet össze a CSAT, kijelentette: amint a szekértők megvitatták az ügyet, ugyanakkor a helyzet igencsak komplikált.
„Semmilyen körülmények között nem fogadom el, hogy Románia rakéta- és légvédelem nélkül maradjon. Végül is, ha valamiről lemondunk, akkor Romániának valamit kapnia kell cserébe, másképp nem fog megtörténni” - hangsúlyozta.
Marcel Ciolacu miniszterelnök közölte, az ügyet megvitatják a Legfelsőbb Védelmi Tanácsban (CSAT), de például
Románia jelenleg négy ilyen rendszerrel rendelkezik, de ezek közül eddig csak egyet üzemeltek be.
Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke – aki korábban négycsillagos tábornokként a román hadsereg vezérkari főnöke volt – emlékeztetett: maga Klaus Iohannis is arról beszélt az Egyesült Államokban, hogy Ukrajna kérését a CSAT fogja majd elemezni. Szerinte „a műveleti helyzet alakulása” mellett attól is függ az egyik Patriot-rendszer átadása Ukrajnának, hogy mit kap ezért cserében Bukarest.
Ha egy román Patriot légvédelmi rakétarendszer Ukrajna légterét is védi, az még nem jelenti azt, hogy Romániáét nem – jelentette ki Marcel Ciolacu román miniszterelnök, azt sejtetve, hogy nem feltétlenül ellenezné egy ilyen rendszer átengedését Kijevnek.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
Az Ilfov megyei törvényszék pénteken jogerősen Cristian Rizea volt képviselő feltételes szabadlábra helyezéséről döntött – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Visszatámadt Constantin Dobrea, az országos sótársaság (Salrom) vezérigazgatója, miután Radu Miruță gazdasági miniszter a héten megszellőztette, hogy az igazgató fizetését nem sokkal a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófa után hatezer lejjel megemelték.
szóljon hozzá!