Szövetségesi felkérés. Kathleen Kavalec szerint Washington azt kéri, hogy a NATO tagállamai vizsgálják meg, hogyan tudnának hozzájárulni Ukrajna légvédelmének erősítéséhez
Fotó: Amerikai nagykövetség/Facebook
Az Egyesült Államok nem akarja, hogy a szövetségesei a saját biztonságukat sodorják veszélybe azzal, hogy légvédelmi eszközöket adnak át Ukrajnának, csupán megkérte őket, hogy vizsgálják meg, hogyan tudnak segíteni – jelentette ki Kathleen Kavalec, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete.
2024. május 31., 09:342024. május 31., 09:34
Mint ismeretes, Klaus Iohannis román elnök néhány hete, a Joe Biden amerikai elnökkel folytatott washongtoni tárgyalásai után közölte: az amerikai felkérés nyomán Románia fontolóra veszi, hogy átadjon Ukrajnának egy amerikai gyártmányú Patriot légvédelmi rakétaüteget.
Az amerikai nagykövetet ennek kapcsán kérdezték csütörtökön este az Antena 3 hírcsatorna műsorában.
– fogalmazott Kavalec.
Az amerikai nagykövet emlékeztetett, hogy
„Továbbra is tárgyalunk arról, hogyan növelhetnénk Románia védelmi képességeit, mind partnerként, mind NATO-tagként. Azt hiszem, ha a háború kezdetéhez hasonlítjuk, akkor az ellenállás és a védelmi erőfeszítések részeként megháromszoroztuk a csapatok számát itt Romániában, és tárgyalunk arról, hogy milyen más rendszereket tudunk rendelkezésre bocsátani, hogy tovább csökkentsük az önök aggodalmát az Ukrajnából a múltban az országba érkezett drónokkal kapcsolatban. Tehát folytatjuk a megbeszéléseket arról, hogyan tudnánk segíteni a kockázati tudatosság erősítésében és fokozásában, de a védelmi képességekben is” – tette hozzá a bukaresti amerikai nagykövet.
Amint arról beszámoltunk, a román állami vezetők jelezték:
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán este olyan utalást tett, amiből akár arra is következtetni lehet, hogy nem ellenezné a Patriot átadását, amikor arról beszélt: az, hogy egy légvédelmi rendszer Ukrajna légterét védi, még nem jelenti azt, hogy Romániáét nem.
A kormányfő azt ugyanakkor nem pontosította, mit ért az alatt, hogy a rakétarednszer egyszerre két ország légterét is védheti: hogy Románia területéről lőnék le az Ukrajna ellen indított orosz rakétákat, vagy úgy adnák át az ukránoknak, hogy az ukrán területről látná el továbbra is Románia védelmét.
Hozzátette, hogy szerinte
„Szilárd meggyőződésem, hogy olyan döntés születik, amely nem gyengíti Románia biztonságát” – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Mint arról beszámoltunk, Klaus Iohannis román államfő washingtoni, Joe Biden amerikai elnökkel folytatott tárgyalásai után beszélt arról, hogy Románia fontolóra veszi egy Patriot-rendszer átadását, azonban fontos szempont, hogy
Múlt héten arra a felvetésre, hogy mikor ülhet össze a CSAT, kijelentette: amint a szekértők megvitatták az ügyet, ugyanakkor a helyzet igencsak komplikált.
„Semmilyen körülmények között nem fogadom el, hogy Románia rakéta- és légvédelem nélkül maradjon. Végül is, ha valamiről lemondunk, akkor Romániának valamit kapnia kell cserébe, másképp nem fog megtörténni” - hangsúlyozta.
Marcel Ciolacu miniszterelnök közölte, az ügyet megvitatják a Legfelsőbb Védelmi Tanácsban (CSAT), de például
Románia jelenleg négy ilyen rendszerrel rendelkezik, de ezek közül eddig csak egyet üzemeltek be.
Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke – aki korábban négycsillagos tábornokként a román hadsereg vezérkari főnöke volt – emlékeztetett: maga Klaus Iohannis is arról beszélt az Egyesült Államokban, hogy Ukrajna kérését a CSAT fogja majd elemezni. Szerinte „a műveleti helyzet alakulása” mellett attól is függ az egyik Patriot-rendszer átadása Ukrajnának, hogy mit kap ezért cserében Bukarest.
Ha egy román Patriot légvédelmi rakétarendszer Ukrajna légterét is védi, az még nem jelenti azt, hogy Romániáét nem – jelentette ki Marcel Ciolacu román miniszterelnök, azt sejtetve, hogy nem feltétlenül ellenezné egy ilyen rendszer átengedését Kijevnek.
Nicușor Dan a mozgósításnak és annak a félelemnek betudhatóan nyerte meg az államfőválasztást, amit George Simion keltett az emberekben – állapította meg a Krónikának Cristian Pîrvulescu politológus.
Jelen pillanatban a Szociáldemokrata Pártban (PSD) a legtöbben a konstruktív ellenzéki szerepvállalást tartanák követendőnek – jelentette ki kedden Sorin Grindeanu.
Megóvni készül az államfőválasztás eredményét az alkotmánybíróságon a vereséget szenvedett George Simion, akit bírálatok érnek a nőket sértő kijelentése miatt. Az általa vezetett AUR nem fog részt venni a kormányalakítási tárgyalásokon.
Hét megyében és Bukarestben összesen 39 házkutatást tartottak kedden a hatóságok egy bűnszervezet tagjainál, akiket azzal gyanúsítanak, hogy jogtalanul jutottak gyermeknevelési pótlékokhoz és táppénzhez. Az általuk okozott kárt 1,8 millió lejre becsülik.
Marcel Ciolacu kedden lemondott a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségéről – értesült a News.ro hírügynökség. Nem sokkal később Ciolacu a közösségi oldalán bejelentette, hogy befejezte elnöki mandátumát az alakulat élén.
Az Amerikai Egyesült Államok romániai nagykövetsége köszönetét fejezte ki munkájáért Kathleen Kavalecnek, a diplomáciai pályafutásából visszavonuló bukaresti nagykövetnek.
Keddtől zajlik a negyedik osztályosok országos képességfelmérője.
Új korszak kezdődhet a Szociáldemokrata Pártban (PSD), miután az értesülések szerint Marcel Ciolacu pártelnök a párt vezetőségének hétfő esti ülésén bejelentette: lemond.
A romániai elnökválasztást az döntötte el a független jelölt, Nicuşor Dan javára, hogy jobban ki tudta használni az egyik oldalnak a másiktól való félelmeit, mint George Simion – jelentette ki Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!