Utoljára 2017-ben I. Mihály királynak rendeztek állami temetést.
Fotó: Observatorul Prahovean
Romániában kormánybizottság alakul a tisztségben lévő vagy volt államfőket megillető állami temetések megszervezésére, az állami szertartások törvényének erre vonatkozó előírásait egy csütörtökön elfogadott rendelettel módosította a bukaresti kormány.
2024. január 11., 21:252024. január 11., 21:25
Mihai Constantin kormányszóvivő a kabinet ülését követő sajtótájékoztatón elmondta: a testület összetételét és működési szabályzatát egy későbbi kormányhatározat fogja pontosítani. Hozzátette: az állami temetés a legmagasabb szintű elismerés, amit egy életét a hazája szolgálatába állító volt román állampolgár kaphat, és ezt a megtiszteltetést az egykori államfőknek tartják fenn. A volt házelnököket és miniszterelnököket katonai tiszteletadással temetik, a törvénynek ez a része nem módosul – magyarázta újságírói kérdésre válaszolva a kormányszóvivő.
Emil Constantinescu, aki 1996-től 2000-ig volt Románia elnöke, jelenleg 84 éves. A 72 éves Traian Băsescu volt államfőt (2004-2014) 2022-ben a legfelsőbb bíróság megfosztotta államfői előjogaitól, miután kiderült, hogy a kommunizmus idején besúgó volt.
A volt államfőknek járó állami temetés kérdése a napokban egy kormánypárti képviselő ezzel kapcsolatos törvénykezdeményezése kapcsán is sajtónyilvánosságot kapott. Florin Roman liberális frakcióvezető-helyettes egy olyan módosító indítványt terjesztett a parlament elé, amely megfosztaná az állami, illetve a katonai tiszteletadással rendezett temetéstől azokat a volt államfőket, házelnököket és miniszterelnököket, akik a rendszerváltás előtt vezető tisztséget töltöttek be a Román Kommunista Pártban, vagy a hírhedt Securitate – a politikai rendőrségként működő volt kommunista titkosszolgálat – alkalmazottai vagy besúgói voltak.
Romániában utoljára 2017-ben, a 96 évesen svájci rezidenciáján elhunyt volt uralkodónak, I. Mihály királynak rendeztek állami temetést.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!