Nicolae Ciucă PNL-elnök meggyőződése, hogy alakulata a választók akaratát képviseli
Fotó: Facebook/Nicolae Ionel Ciucă
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a továbbiakban is teljesíteni fogja azt a „kötelességet”, hogy együtt kormányozzon a Szociáldemokrata Párttal (PSD) – jelentette ki a sajtónak a liberálisok vezető testületének hétfői ülése után Nicolae Ciucă.
2024. július 01., 16:312024. július 01., 16:31
2024. július 01., 16:512024. július 01., 16:51
A pártelnököt arról kérdezték az újságírók, hogy tekintettel az államelnök-választás időpontja körüli koalíciós feszültségekre, kormányon marad-e a PNL. A politikus igennel válaszolt, emlékeztetve arra, hogy Romániát ebben az időszakban külső fenyegetések érik és számos kihívást kell leküzdenie. Ciucă beszámolója szerint a párt országos politikai bürójának hétfői ülésén elemezték a június 9-i választások eredményeit, és a testület azt a következtetést vonta le, hogy a szavazatok 30 százalékával jelenleg a PNL a legjelentősebb jobboldali politikai erő Romániában.
A PNL elnöke közölte, hogy a liberálisok azért ragaszkodnak az elnökválasztás ciklusvégi, szabályos időpontban történő megtartásához, mert „ezt akarják a választók is”. „A kampányban több tízezer emberrel volt alkalmunk találkozni, akik arra kértek bennünket, hogy vegyük figyelembe az elnöki tisztség jelentőségét, valamint azt, hogy a megfelelő jelölt megválasztásához szükség van vitára. De megemlítették azt is: nem lenne jó, ha az elnökválasztási kampány időszaka július-augusztusra, a szabadságolások idejére esne” – magyarázta Ciucă.
Eközben az RMDSZ küldöttsége azt javasolta Marcel Ciolacu miniszterelnöknek, hogy az államelnök-választást a parlamenti választásokétól eltérő időpontban, októberben tartsák. A Victoria-palotában tartott hétfői konzultáció után Cseke Attila, a szövetség szenátusi frakcióvezetője elmondta: a tanácskozáson közölték a kormányfővel, hogy a választások időpontjával kapcsolatos vitát mielőbb le kell zárni. Emellett emlékeztették Ciolacut arra, hogy az időpont kitűzése a kormány kizárólagos jogköre.
Kelemen Hunor azt fogja támogatni, hogy november 30-án tartsák az államelnök-választás első fordulóját és december 8-án a másodikat.
Cseke beszámolója szerint az RMDSZ küldöttsége azt szorgalmazta, hogy az elnökválasztás egyik fordulóját se vonják össze a parlamenti választásokkal. Arra hivatkoztak, hogy ez a húsz éve működő rendszer eddig megfelelő megoldásnak bizonyult, tekintettel az elnöki hivatal és a parlament eltérő jogkörére. A politikus elmondta, az elnökválasztás első fordulóját már csak akkor lehetne szeptember 15-én megtartani, ha a kormány kedden elfogadja az erről szóló határozatot.
Mint arról beszámoltunk, Kelemen Hunor szövetségi elnök pénteken úgy nyilatkozott: azt fogja támogatni, hogy november 30-án tartsák az államelnök-választás első fordulóját és december 8-án a másodikat. Cseke hétfőn közölte: elfogadhatónak tartják azt is, hogy november 24-én szervezzék meg az elnökválasztás első fordulóját, november 30-án a parlamenti választásokat és december 8-án az elnökválasztás második fordulóját. „Így is be tudunk férni az alkotmányban rögzített határidőkbe” – mondta az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.
Marcel Ciolacu a pénteki kormányülés elején bejelentette, hogy a kormányfőhelyettesekkel együtt hétfőre konzultációkra hívja a parlamenti pártok vezetőit az államelnök-választás időpontjáról, amelyben továbbra sincs egyezség a két kormánypárt között.
Mint ismert, Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn és kedden az államelnök-választás és a parlamenti választások időpontjáról konzultál a parlamenti pártok vezetőivel a Victoria-palotában, miután az általa vezetett PSD-nek nem sikerült megállapodnia koalíciós partnerével, a PNL-lel a megmérettetés időpontjáról. A nagykoalíció vezetői február végén döntöttek arról, hogy az európai parlamenti (EP-) választáson közös listát indítanak, és – a nagy pártok számára kedvező magasabb részvétel érdekében – előrehozzák június 9-re a szeptemberben esedékes önkormányzati választásokat is.
Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfő és Nicolae Ciucă liberális szenátusi elnök ezért februárban azt is bejelentette, hogy az elnökválasztást szeptember 15-én és 29-én, a parlamenti választásokat pedig december 9-én tartják Romániában. A PNL azonban a júniusi kettős megmérettetést követően jelezte: szeretné, ha az elnökválasztást a decemberi parlamenti voksoláshoz minél közelebbi időpontra írnák ki.
A kormánynak a héten döntenie kell az elnökválasztás időpontjáról – jelentette ki kedden a román Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője. Miközben a PSD a szeptemberhez ragaszkodik, a liberálisok novemberben rendeznék a megmérettetést.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!