Crin Antonescu nevét államfőjelöltként először Kelemen Hunor „dobta be a köztudatba”
Fotó: RMDSZ
Kritikával vegyes elismerő szavakkal beszélt Crin Antonescu a hétvégén kolozsvári kampányrendezvényén Orbán Viktorról. No de mi a véleménye a magyar miniszterelnök vezette Fidesznek arról, hogy román koalíciós partnereihez hasonlóan az RMDSZ is teljes mellszélességgel felsorakozott a közös államfőjelölt, Crin Antonescu mögé?
2025. március 30., 19:442025. március 30., 19:44
2025. március 31., 10:282025. március 31., 10:28
A Krónika megkérdezte Lázár Jánost, a Fidesz országgyűlési képviselőjét, mi az álláspontja az anyaországi kormánypártnak annak kapcsán, hogy erdélyi szövetségese, az RMDSZ a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) egykori elnökét támogatja a májusi államfőválasztáson. Emlékeztettünk arra, hogy Crin Antonescu nevét elsőként Kelemen Hunor szövetségi elnök „terjesztette fel” államelnökjelöltnek. A magyar kormány építési és közlekedési minisztere lapunknak elmondta, a Fidesz „soha nem szeretett volna beleszólni abba, hogy az itt (Romániában – szerk. megj.) élő magyar emberek hogyan próbálják a sorsukat alakítani és jobbá tenni”.
„Mi nem hozhatunk a magyarok helyett, és nem hozhatunk nélkülük döntéseket. Az erdélyi magyarságnak magának kell meghoznia az életével kapcsolatos döntéseit a saját belátása, a legjobb szándékai, illetve a célok legteljesebb megvalósulása érdekében. Tehát kívülről mi semmilyen formában nem kívánunk beleszólni abba, hogy az erdélyi magyarság hogyan dönt. Az RMDSZ bármit is dönt ebben a kérdésben, élvezi a Fidesz támogatását” – válaszolta nemrég a Krónikának a Fidesz országgyűlési képviselője.
Lázár János szerint bármit dönt a Kelemen Hunor vezette RMDSZ a romániai államfőválasztás kérdésében, élvezi a Fidesz támogatását
Fotó: Lázár János/Facebook
Mint arról beszámoltunk, Crin Antonescu, a PNL, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje a szombaton Kolozsváron tartott kampányrendezvényét követő sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: Orbán Viktor legutóbbi állásfoglalásai közül sokat nem oszt, de hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök „Európa egyik személyisége, egy hang, egy minta, nem azáltal, amit mond, hanem ahogyan mondja”.
Az államfőjelölt sajtótájékoztatóján felmerült, hogy az „Előre, ne hátra” kampányszlogenje kísértetiesen hasonlít az Orbán Viktor által korábban használthoz. (Magyarország előre megy, nem hátra!) Antonescu erre reagálva elmondta, figyelemmel követték egymás fejlődését, személyesen ismeri a magyar miniszterelnököt, beszélgettek néhányszor.
Crin Antonescu, a kormánykoalíció államfőjelöltje szombaton Kolozsváron úgy fogalmazott: Orbán Viktor legutóbbi állásfoglalásai közül sokat nem oszt, de hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök „Európa egyik személyisége, egy hang, egy minta”.
Ugyanekkor Kelemen Hunor RMDSZ-elnök – szintén újságírói kérdésre válaszolva – azt mondta, nem hiszi, hogy Orbán Viktor miniszterelnök üzenni fog a romániai magyar közösségnek a májusi elnökválasztás előtt.
Orbán Viktor 2009-ben, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor zárónapján – akkor még ellenzéki politikusként – a Traian Băsescuval közösen tartott előadásában reményének adott hangot, miszerint a hivatalban lévő román államfő újabb mandátumot nyer az az évi elnökválasztáson, Magyarországon pedig jobboldali kormány alakul egy évvel később. Orbán Viktor akkor azt mondta, az első fordulóban Kelemen Hunorra, az RMDSZ államfőjelöltjére szavazna, a másodikban pedig Băsescut támogatná. A Fidesz elnökének kívánsága teljesült: 2009 decemberében Băsescunak – részben a romániai magyarok szavazataival – sikerült újráznia, legyőzve a PSD jelöltjét, Mircea Geoanát, aki mögé akkoriban a Markó Béla vezette RMDSZ is felsorakozott. 2010-ben pedig a Fidesz első kétharmados többségével került vissza a hatalomba Magyarországon.
Crin Antonescunak kell megnyernie az elnökválasztást ahhoz, hogy Románia a történelem jó oldalán maradjon, különben zavaros időszak következhet az ország számára – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
1 hozzászólás