Fotó: Pixabay.com
A legfelsőbb bíróság alkotmányossági óvást emel a bírák, pilóták, törvényhozók és diplomaták különnyugdíjának eltörléséről rendelkező törvény ellen. Csütörtökön a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanáccsal (CSM) egyeztet az államfő a témában.
2020. január 29., 21:192020. január 29., 21:19
2020. január 30., 09:292020. január 30., 09:29
Az erről szóló döntést szerdán egyhangúlag szavazta meg a Legfőbb Semmítő- és Ítélőszék közgyűlésén jelen lévő 108 bíró. Óvásukat a bírák és ügyészek szakmai szerveként működő Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) is „határozottan” támogatja.
Támogató nyilatkozatában a CSM úgy értékeli, hogy a parlament elfogadhatatlan módon viszonyult a bírói hatalomhoz, amikor az intézményes párbeszédet mellőzve, a közvéleményt a bírók és ügyészek ellen hangolva fogadott el az igazságszolgáltatás függetlenségét súlyosan sértő jogszabályt.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnökével, Nicoleta Margareta Tînţ-cel, és az intézmény alelnökével, Tatiana Toaderrel találkozik csütörtök délelőtt Klaus Johannis államfő – közölte a bukaresti államelnöki hivatal. A megbeszélésre a CSM vezetőségének kérésére kerül sor. A CSM korábban közölte, találkozót kért az államfőtől, hogy a bírák szolgálati nyugdíjának felszámolásáról tárgyaljanak.
Közben az országban egyre több bíróság a perek halasztásával tiltakozik a szolgálati nyugdíjak eltörlése ellen. A legtöbb helyen elnapolnak minden tárgyalást a sürgős ügyek – előzetes letartóztatások, gyámsági ügyek – kivételével.
a nagybányai táblabíróság bírái szerdán úgy döntöttek, nemcsak bírósági tevékenységüket függesztik fel meghatározatlan időre, hanem a megyei választási bizottság létrehozásában sem hajlandók részt venni, amíg szolgálati nyugdíjukat veszélyeztetve látják.
A bukaresti képviselőház ellenszavazat nélkül fogadta el kedden a bírák, pilóták, törvényhozók és diplomaták különnyugdíjának eltörléséről szóló törvénytervezetet.
Romániában többek között a katonáknak, rendőröknek, titkosszolgálati ügynököknek, bíráknak, ügyészeknek, pilótáknak, diplomatáknak, pénzügyőröknek, alkotmánybíráknak és törvényhozóknak jár speciális állami nyugdíj, amelynek mértékét nem járulékbefizetéseik, hanem az illető ágazat számára hozott speciális jogszabályok alapján számítják ki.
A volt magisztrátusok szolgálati nyugdíjának 92 százalékát az állami költségvetés fedezi, és csak 8 százaléka származik az általuk korábban befizetett tb-járulékból.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
Kilenc év telt el a 65 halálos áldozatot követelő bukaresti Colectiv-tragédia óta, és még mindig nem készültek el a súlyos égési sérüléseket kezelő romániai központok.
Az év első kilenc hónapjában tíz százalékkal, csaknem 300-ra emelkedett a román-bolgár államhatár folyami szakaszán elfogott határsértők száma a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte szerdán a határrendészet giurgiui regionális felügyelősége.
A Föld klímája vészes tempóban változik, és a legfrissebb adatok szerint már 1,48 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti átlaghőmérsékletet. Románia is keményen szembesül a következményekkel.
szóljon hozzá!