Ligia Deca oktatási miniszter és Nicole Ciucă miniszterelnök (balra) érkezik a kabinet szerdai ülésére
Fotó: Gov.ro
Jóváhagyta szerdán a bukaresti kormány a közoktatási és a felsőoktatási törvény tervezetét, a két jogszabályjavaslatot sürgősségi eljárással fogja megvitatni a parlament – jelentette be az oktatási miniszter.
2023. március 29., 17:572023. március 29., 17:57
2023. március 29., 18:152023. március 29., 18:15
Ligia Deca elmondta, hogy a sürgősségi eljárásnak megfelelően a tervezeteket a képviselőház és a szenátus összevont tanügyi szakbizottsága tárgyalja. „Örülök, hogy (...) a lehető leghamarabb megkezdhetjük az oktatási rendszer számára oly szükséges reformokat” – fogalmazott a tárcavezető a szerdai kormányülés utáni sajtótájékoztatóján. A miniszter emlékeztett arra, hogy a két tervezet a Képzett Románia projekt víziójára alapul, elfogadásuk része az országos helyreállítási tervnek.
Deca szerint az elmúlt évek „egymást követő válságaiból” levont tanulságok is bekerültek a két törvénybe. Így például normalitássá válik a digitális oktatás az iskolákban, és a diákokat a tudatos médiafogyasztásra, az álhírek kiszűrésére vagy kiberbiztonsági alapismeretekre is tanítani fogják. Újságírói kérdésre válaszolva a tárcavezető megerősítette, hogy a szakszervezetekkel egyeztetve kivették az oktatási kerettörvény tervezetéből a pedagógusok bérezésére vonatkozó részt, ezt a – szintén módosításra váró – közalkalmazotti bértörvény fogja szabályozni. A miniszter hozzátette: politikai egyetértés van a kormánykoalíció pártjai között arról, hogy a tanárok bérezése az országos átlagbértől indul.
Nicolae Ciucă miniszterelnök a kormányülés elején azt hangsúlyozta, hogy az új tanügyi törvények elfogadása az országos helyreállítási terv egyik mérföldköve. Ennek megfelelően a gyakorlaban ültetéséhez 3,6 milliárd eurós támogatást kap Románia az EU helyreállítási alapjából. Emlékeztetett arra is, hogy a tervezetek kidolgozásakor a kormány a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és az EU szakértőire is támaszkodott.
A jelenlegi formában szervezik meg a jövőben is a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját, emellett a gimnáziumok felvételi vizsgát is szervezhetnek azokra a szakokra, amelyeken az utóbbi években bizonyítottan nagy volt a túljelentkezés – köz.
Molnár Zsolt fogja képviselni Romániát az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének igazgatótanácsában. Az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így.
Otthagyja a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) Claudiu Târziu. A korábbi szenátor, jelenleg európai parlamenti képviselő szerint George Simion pártelnök diktatórikus módszereket használ.
Alkotmányellenes kizárni a bírói és ügyészi karból a volt hírszerzőket – döntött kedden az alkotmánybíróság.
Románia idén nyáron több száz tanárt és kisgyermekgondozót hoz Indonéziából, akik bölcsődékben és óvodákban fognak dolgozni a gyerekekkel – értesült az Adevărul.ro hírportál egy munkaerő-közvetítő ügynökség vezetőjétől.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint rendkívül fura, hogy egy párt megvonja a politikai támogatást a saját jelöltjétől.
Nem akar eleget tenni Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a pártvezetés szerdán megfogalmazott felszólításának, miszerint alacsony támogatottsága miatt lépjen vissza az elnökválasztási versenyből.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetői beváltották fenyegetésüket, és a nyilvánosság előtt szólították fel az elnökválasztási versenyből való visszalépésre Elena Lasconi pártelnököt.
A fekete-tengeri térségnek mindig is stratégiai értéke volt – jelentette ki kedden Angel Tîlvăr védelmi miniszter a Bukarestbe akkreditált uniós nagykövetek értekezletén.
szóljon hozzá!