Ligia Deca tanügyminiszter
Fotó: Oktatási minisztérium
A jelenlegi formában szervezik meg a jövőben is a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját, emellett a gimnáziumok felvételi vizsgát is szervezhetnek azokra a szakokra, amelyeken az utóbbi években bizonyítottan nagy volt a túljelentkezés – közölte hétfőn a román oktatási miniszter.
2023. február 27., 16:112023. február 27., 16:11
2023. február 27., 16:262023. február 27., 16:26
Ligia Deca az új oktatási törvények tervezetének ismertetésekor azt mondta, a nyolcadikosok képességvizsgája nem változik: a tanulók ezután is románból, anyanyelvből és matematikából vizsgáznak. Újítás viszont, hogy a gimnáziumok saját felvételit hirdethetnek meg azokra a szakokra, amelyeken az elmúlt időszakban magas volt a túljelentkezés. Ezt az egyes gimnáziumok önálló döntésére bíznák.
A miniszter hozzátette, az illető szakra a meghirdetett helyeknek csak a 60 százaléka tölthető be a felvételi révén, a fennmaradó 40 százalékot a képességfelmérő vizsgán elért eredmények alapján történő számítógépes elosztás dönti el. Ennek a 40 százaléknak a negyedét pedig a sajátos nevelési igényű, illetve a roma etnikumú jelentkezőknek tartják fenn a tervezet szerint - mondta a miniszter. A tervezet arra is kitér, hogy a gimnáziumok által opcionálisan szervezhető felvételire egységes vizsgatételeket dolgoz ki az Országos Tanterv- és Kiértékelési Központ – tette hozzá Ligia Deca.
Ligia Deca emlékeztetett, hogy eddig az elemi osztályokban tanító pedagógusok képzése a középiskolában zajlott, az új törvény tervezete szerint bevonják a folyamatba az egyetemeket is. „A tanítás olyan szakma, amely felsőfokú végzettséget igényel” – nyomatékosította a korábban Klaus Iohannis államfő tanácsadójaként tevékenykedő tárcavezető.
Sokan nem értenek egyet a tanügyi törvény módosítása kapcsán megfogalmazott elképzeléssel, miszerint megszűnne a pedagógiai líceumokban, és csak egyetemi szinten lenne lehetséges a tanítóképzés. A kétezres évek elejétől Romániában középisko
Mint arra korábban a Krónika rávilágított, sokan nem értenek egyet a tanügyi törvény tervezett módosítása kapcsán megfogalmazott elképzeléssel, miszerint megszűnne a pedagógiai líceumokban a tanítóképzés, és a továbbiakban csak egyetemi szinten lenne lehetséges. Miközben a kétezres évek elejétől Romániában középiskolai és egyetemi szinten egyaránt képeznek tanítókat, a szakma úgy látja, a pedagógiai líceumban hatékonyabb a leendő tanítók gyakorlati oktatása.
A román oktatási miniszter hétfői bejelentése szerint változik a didaktikai mesterképzés is. Ennek valamennyi résztvevője a bruttó átlagbérnek megfelelő összegű havi ösztöndíjban részesül, függetlenül attól, hogy korábban vett-e már részt más mesterképzésen – ismertette a tárcavezető. Deca beszélt arról is, hogy a tanárok bérezése progresszív jellegű lesz, és a bruttó átlagbér szolgál majd az alapjául. „Ezt az előírást belefoglaltuk az oktatási törvénybe, és megvan a politikai támogatás a gyakorlatba ültetéséhez” – magyarázta Ligia Deca.
A tervezetben javasolják továbbá a 15 évnél hosszabb szolgálati idővel rendelkező pedagógusok munkanormájának csökkentését, és azt is előírja a jogszabályjavaslat, hogy a nyugdíjba vonuló tanárok két alapfizetésnek megfelelő prémiumot kapjanak egyéni munkaszerződésük megszűnésekor.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!