Ligia Deca oktatási miniszter és Nicole Ciucă miniszterelnök (balra) érkezik a kabinet szerdai ülésére
Fotó: Gov.ro
Jóváhagyta szerdán a bukaresti kormány a közoktatási és a felsőoktatási törvény tervezetét, a két jogszabályjavaslatot sürgősségi eljárással fogja megvitatni a parlament – jelentette be az oktatási miniszter.
2023. március 29., 17:572023. március 29., 17:57
2023. március 29., 18:152023. március 29., 18:15
Ligia Deca elmondta, hogy a sürgősségi eljárásnak megfelelően a tervezeteket a képviselőház és a szenátus összevont tanügyi szakbizottsága tárgyalja. „Örülök, hogy (...) a lehető leghamarabb megkezdhetjük az oktatási rendszer számára oly szükséges reformokat” – fogalmazott a tárcavezető a szerdai kormányülés utáni sajtótájékoztatóján. A miniszter emlékeztett arra, hogy a két tervezet a Képzett Románia projekt víziójára alapul, elfogadásuk része az országos helyreállítási tervnek.
Deca szerint az elmúlt évek „egymást követő válságaiból” levont tanulságok is bekerültek a két törvénybe. Így például normalitássá válik a digitális oktatás az iskolákban, és a diákokat a tudatos médiafogyasztásra, az álhírek kiszűrésére vagy kiberbiztonsági alapismeretekre is tanítani fogják. Újságírói kérdésre válaszolva a tárcavezető megerősítette, hogy a szakszervezetekkel egyeztetve kivették az oktatási kerettörvény tervezetéből a pedagógusok bérezésére vonatkozó részt, ezt a – szintén módosításra váró – közalkalmazotti bértörvény fogja szabályozni. A miniszter hozzátette: politikai egyetértés van a kormánykoalíció pártjai között arról, hogy a tanárok bérezése az országos átlagbértől indul.
Nicolae Ciucă miniszterelnök a kormányülés elején azt hangsúlyozta, hogy az új tanügyi törvények elfogadása az országos helyreállítási terv egyik mérföldköve. Ennek megfelelően a gyakorlaban ültetéséhez 3,6 milliárd eurós támogatást kap Románia az EU helyreállítási alapjából. Emlékeztetett arra is, hogy a tervezetek kidolgozásakor a kormány a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és az EU szakértőire is támaszkodott.
A jelenlegi formában szervezik meg a jövőben is a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját, emellett a gimnáziumok felvételi vizsgát is szervezhetnek azokra a szakokra, amelyeken az utóbbi években bizonyítottan nagy volt a túljelentkezés – köz.
Bár a templom egerétől messze állnak, sőt jómódúnak számítanak a romániai államfőválasztáson indulni kívánó jelöltek, igazán dúsgazdagot alig találunk közöttük – legalábbis a vagyonbevallásuk alapján.
Klaus Iohannis kitölti államfői mandátumát, nem áll szándékában lemondani az elnöki tisztségről – közölte kedden a bukaresti elnöki hivatal.
Pánikot idézne elő a vészjelzés, és az idő túl rövid ahhoz, hogy bármit is tegyünk földrengés esetén, ezért nem kap a lakosság RO-Alert üzenetet – jelentette ki Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi osztályának (DSU) vezetője.
Az integrált országos energia- és éghajlat-politikai terv (PNIESC) új változata szerint Románia az előzetesen vállalt 2050-es határidőnél korábban, már 2045 előtt el szeretné érni a klímasemlegességet.
Tűzoltók beavatkozására volt szükség kedden a román parlamentben, miután egy személy benzint öntött a képviselőház látogatói bejáratához.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátorai olyan törvényjavaslatot nyújtottak be, amelynek értelmében a legfeljebb 3000 lejes nyugdíjjal rendelkező nyugdíjasok gyakorlatilag ingyen juthatnak hozzá jövedelemigazolásukhoz.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője, Adrian Cozma szerint a párt vezető testületei nem tárgyaltak arról, hogy Klaus Iohannis felkerüljön a liberálisok parlamenti jelöltlistáira.
A parlamenti választások Központi Választási Irodája (BEC) hétfőn határozatot fogadott el a mozgóurnás szavazás jogának gyakorlásáról.
Az országos katasztrófavédelmi felügyelőség hétfő este bejelentette, hogy a belügyminiszter jóváhagyta a vészhelyzet kihirdetését az árvíz által sújtott Galac és Vaslui megyében.
Az országos földfizikai intézet hétfő este 5,2-ről 5,4-re módosította a Buzău megyében aznap 17:40-kor bekövetkezett földrengés erősségét.
szóljon hozzá!