Gyakorlatilag nincs olyan megye az országban, ahol ne történt volna szexuális zaklatás oktatási intézményben
Fotó: Képernyőmentés
Közel két éve, 2022 júniusában indította útjára A visszaélés katedrája (Catedra de Abuz) elnevezésű projektjét a Rise Project szervezet. A kezdeményezés célja feltárni az ország iskoláiban, középiskoláiban és egyetemein történő szexuális zaklatásokat és visszaéléseket. A csoport öt éve zajló munka eredményeit hasznosítva igyekszik segítséget (is) nyújtani az érintett áldozatoknak.
2024. február 08., 14:022024. február 08., 14:02
Az elsősorban a szervezett bűnözés és a korrupció feltárására vállalkozó, újságírókból, programozókból és aktivistákból álló Rise Project szerint a tanintézetekben tapasztalható szexuális zaklatás, illetve visszaélés rendszeres és ismétlődő jelenségnek számít a romániai oktatási rendszerben. Adataik szerint például a női egyetemi hallgatók 30 százaléka állítja, hogy szexuális zaklatás áldozata volt tanulmányai során, illetve a diákok több mint egyharmada vallja, hogy tanúja volt zaklatásnak, visszaélésnek.
Ellenben csak minden tizedik áldozat fordul a hatóságokhoz a visszaélés, zaklatás miatt, vagy ennek nyomán. Ennek kapcsán gyakori az áldozatok megbélyegzése, illetve az is, hogy a romániai lakosság körülbelül negyede úgy gondolja, hogy
Az ilyen reakciók nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy az áldozatok nem tesznek feljelentést, így a zaklatók állásban maradnak az oktatási intézményekben, a pozíciójukban.
Arra is rámutat a Rise Project kezdeményezése, hogy Romániában a felsőoktatási intézmények 11 százaléka egyáltalán nem említi a szexuális zaklatást az etikai kódexében, illetve az oktatási intézmények 44 százaléka megemlíti ugyan, de nem határozza meg, nem definiálja azt, illetve nem tér ki megnyilvánulásának lehetséges formáira.
A törvény által megszabott határértékek egyharmadával nő a hivatali tisztség szexuális visszaélésre való kihasználásáért járó büntetés, ha az elkövető iskolai vagy egyetemi tanár, az áldozat pedig a tanulója vagy a diákja.
A projekt egy honlap köré épül, melyen az áldozatok, illetve a tanúk jelenthetik az eseteket.
A szervezet célja az is, hogy támogassák az áldozatokat az ANAIS Egyesülettel való partnerségben, amely pszichológiai és jogi segítséget nyújt azoknak, akik traumatikus élményeken mentek keresztül az oktatási intézményekben. A jövőben szeretnék a projekt eredményeit, tanulságait szervezett előadások keretében bemutatni az ország legnagyobb egyetemein, illetve több középiskolában is.
A Rise Project honlapján több részletes tényfeltáró cikket is publikáltak a projektben résztvevő újságírók, így például legutóbb Horea Bădău, egy 51 éves, Bukarestben oktató egyetemi tanár ügyét tárták a nyilvánosság elé. Ez a harmadik riport a projekt elindítása óta, a legkirívóbb esetek bemutatása által a nagy nyilvánosság figyelmét is szeretnék felhívni a téma fontosságára, illetve azt is szeretnék elérni, hogy a hatóságok, az állam foglalkozzon a megelőzéssel.
A térképen minden egyes bűneset részletesen megismerhető; az áldozatok beszámolóinak részletei is olvashatóak, illetve az is, hogy lettek-e jogi következményei az adott eseteknek). Jól látszik, hogy az esetek eloszlása viszonylag egyenletes országos viszonylatban: a nagy egyetemi központokhoz, így Bukaresthez vagy Kolozsvárhoz több ügy is kapcsolódik, de számos más vidéki iskolából, kisebb tanintézetekből származó történetek is felkerültek a térképre.
A Hargita megyei rendőrség vizsgálatot indított annak a pedagógusnak, volt RMDSZ-es tanácsosnak az ügyében, akit azzal vádolnak egykori tanítványai, hogy a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium történelemtanáraként szexuálisan visszaélt több diákjával.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmének miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
szóljon hozzá!