Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
A romániaiak 70 százaléka szerint rossz irányba tart az ország, és valamivel több mint egynegyedük érzékeli úgy, hogy jó az irány – derül ki az IRES felmérésének csütörtökön közzétett eredményeiből.
2023. december 28., 16:162023. december 28., 16:16
A múlt évtől eltérően az idei adatok a romániaiak optimizmusának enyhe növekedését mutatják. Míg 2022 végén a megkérdezettek 57 százaléka mondta azt, hogy az idei év rosszabb volt Románia számára, mint az előző, addig 2023 végén már csak a válaszadók 40 százaléka gondolja úgy, hogy az idei év rosszabb volt a tavalyinál – idézte az Agerpres hírügynökség az IRES közleményét.
Tízből három válaszadó szerint 2023 ugyanolyan év volt, mint 2022, 29 százalék szerint pedig az idei év jobb volt a tavalyinál.
Az IRES 15 szakma bizalmi indexét is mérte. A lista élén a tűzoltók állnak, akikben a romániaiak 91 százaléka bízik vagy nagyon bízik. A további sorrend: IT-szakemberek (62 százalék), egészségügyi asszisztensek (68), katonatisztek (66), mérnökök (65), orvosok (62), közgazdászok (56), papok (52), tanárok (52), banki tisztviselők (51), ügyvédek (49), bírák (47), újságírók (44), rendőrök (41) és politikusok (10).
Ez a sorrend nem változott jelentősebben a 2022-es adatokhoz képest. A múlt évhez viszonyítva a legnagyobb mértékben a papok (mínusz 7 százalék), a tanárok (mínusz 7 százalék) és a banki tisztviselők (mínusz 4 százalék) bizalmi indexe csökkent.
Ezt a bizalmatlanságot illusztrálja az is, hogy tízből négyen az idei évet rosszabbnak minősítették a politika és a kormányzás szempontjából, mint 2022-et. A megkérdezettek több mint egyharmada szerint ebből a szempontból a 2023-as év ugyanolyan volt, mint az előző, és kevesebb mint egyötödük szerint jobb, mint a tavalyi.
A felmérés december 12. és 19. között készült telefonos lekérdezéssel egy 1075 fős, nagykorúakból álló országosan reprezentatív mintán, a hibaküszöb 3 százalék.
Az árak növekedése és a közelben dúló háború a két legaggasztóbb tényező a román állampolgárok számára – derül ki az IRES felmérésének csütörtökön közzétett eredményeiből.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
szóljon hozzá!