Háziorvosi vizsgálat. Nem csak akkor kell benyitni a rendelőbe, amikor betegek vagyunk
Fotó: Haáz Vince
Gyenge lábakon áll Romániában a prevenciós egészségügyi ellátás, a statisztikák szerint a lakosság néhány százaléka végzi el a szükséges szűrővizsgálatokat, emiatt európai éllovasok vagyunk a krónikus betegségek okozta halálesetek terén. A Krónika által megkérdezett egészségügyi szakemberek szerint idéntől új trend indult el a prevencióban. Ennek hosszú távú sikeréhez azonban jóval több pénz és szankciók is kellenek azok számára, akik nem vesznek részt a kötelező vizsgálatokban.
2023. április 19., 18:262023. április 19., 18:26
Az európai uniós tagországok sorában Románia a sor végén kullog a szűrővizsgálatok terén. Szakorvosok ezzel magyarázzák a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek számának látványos emelkedését, amely egyben az egyik fő elhalálozási ok is. Az elmúlt években számos elképzelés született az egészségügyi prevenció megerősítésére, de látványos áttörésről nem beszélhetünk. Ennek okát Zakariás Zoltán parlamenti képviselő, az alsóház egészségügyi szakbizottságának tagja abban látja, hogy nehéz megváltoztatni az egészségügyi minisztériumban dolgozók mentalitását.
,,A szakminisztérium és az egészségbiztosítási pénztár teljesen büdzséközpontú Romániában. Ez azt jelenti, hogy a mában gondolkodnak, és nem hosszú távra terveznek. Nem abból indulnak ki,
– foglalja össze a romániai prevenciós egészségügyi ellátás fő baját Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) nemrég megválasztott elnöke.
A román törvényhozás szintjén tavaly már megtörtént az áttörés az országos rákellenes tervet jóváhagyó törvény elfogadásával, amit 2022 november elsején hirdetett ki Klaus Iohannis államfő. A jogszabályt idén januártól alkalmazzák. A székelyudvarhelyi orvospolitikus szerint a nemzeti rákellenes terv a következő tíz évre konkrét célokat és megvalósítandó mutatókat ír elő, ami el kell vezessen oda, hogy kerüljön túlsúlyba a megelőzés és az időben történő diagnózis felállítása.
A szűrővizsgálatok elterjedésével sokkal kevesebb beteg szorulna kórházi kezelésre
Fotó: Veres Nándor
Zakariás Zoltán szerint a sikeres prevencióhoz két alapvető dolog szükséges: megfelelő anyagi források, hogy a betegbiztosítási pénztár ki tudja fizetni az egészségügyi intézmények költségeit, másrészt kényszerítő eszközök, szankciók szükségesek ahhoz, hogy az emberek elvégezzék a korosztályuknak megfelelő szűrővizsgálatokat. Sok uniós tagországtól eltérően Romániában mindkét tényezővel hadilábon állunk. ,,A nyugat-európai országok tapasztalata alapján csak úgy tudunk változtatni az emberek mentalitásán, ha az egészségügyi rendszer szankcionálja azokat, akik nem végzik el a kötelező prevenciós vizsgálatokat. Ha valaki nem megy el a háziorvos által felírt szűrővizsgálatra, annak a következő esztendőtől plusz fizetnivalója lesz az egészségbiztosítás fele.
– nyomatékosítja a parlamenti képviselő.
Zakariás szerint azonban nehéz túllépni ezen a bűvös körön. Miközben az egészségügyi szakbizottságban mindenki egyetért azzal, hogy a szűrővizsgálatok szerepe elsődleges fontosságú, kevesen hajlandóak konkrét intézkedéseket el is fogadni a prevenció megerősítésére.
Az emberek többsége nem igényli a prevenciós laborvizsgálatokat
Fotó: Beliczay László
Duda Tihamér Attila, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója két okkal magyarázza a romániai prevenció sikertelenségét : az egyre kevesebb háziorvos túlterhelt, így kevés idejük marad tünetmentes páciensekkel foglalkozni, akik ,,csak” szűrővizsgálatra jelentkeznének, másrészt az emberek többsége addig nem keresi fel családorvosát, amíg nem betegszik meg. A székelyföldi megye intézményvezetője mégis lát áttörést, mert az új szabályok szerint július 1-től lép életbe az egészségbiztosítási pénztár és a háziorvosok között kötendő új alapszerződés, amely az eddigieknél jóval nagyobb hangsúlyt fektet a megelőző egészségügyi szolgáltatásokra.
Az igazgató szerint a már létező előírásokat szeretnék jobban átültetni a gyakorlatba, amely a különböző korosztályokra lebontva előírja, ki milyen prevenciós csomagra jogosult. A hazai egészségügyi rendszerben elméletileg kiemelt figyelem övezi a gyerekek születésétől 18 éves korukig terjedő időszakot. Esetükben a törvény évi rendszerességgel ismétlődő prevenciós vizsgálatokat ír elő. 18 és 39 év között valamennyi biztosított személy háromévente jogosult ingyenes szűrővizsgálatra. Duda Tihamér szerint azonban
Negyven év fölött viszont mindenki jogosult évente egy átfogó prevenciós egészségügyi csomagra, amit abban a hónapban kell igényelni, amikor az illető született.
,,A hazai családorvosi rendszerben inkább az a megoldás terjedt el, hogy egy-egy akut vagy krónikus betegséggel a családorvoshoz járó pácienst orvosa elküldi kiegészítő, prevenciós vizsgálatokra is, hogy a vérképből lehessen kimutatni, ha más egészségügyi problémával is küzd. Azok száma viszont elenyésző, akiknek semmilyen egészségügyi problémájuk nincs, és önkéntesen jelentkeznek szűrővizsgálatra” – magyarázza a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője.
A Krónikával megosztott adatok szerint
ami elenyésző szám a megyében egészségbiztosítással rendelkező személyekhez képest.
De nem csak Székelyföldön siralmas a helyzet, hanem Kolozsváron is. Dr. Vajas Tímea háziorvos tapasztalatai szerint a kincses városban is alacsony az érdeklődés a prevenciós vizsgálatok iránt, amikor a biztosított személy tünetmentesen jelentkezik háziorvosánál, hogy szűrővizsgálatként vér-, vizelet- és egyéb analíziseket végezzen el. ,,Amikor ezeket javasolom, a magukat egészségesnek tartó emberek azt mondják, hiába írom fel, mert a laboratóriumokban nincs rá keret, vagy attól tartanak, hogy valamit talál a labor, amivel majd orvoshoz kell járjanak” – foglalja össze az emberek hozzáállását a szakember.
Az egészségügyi minisztérium idéntől megkönnyítette a szürővizsgálatok elvégzését: az egészségbiztosítási pénztárral szerződésben álló valamennyi egészségügyi intézmény, laboratórium számára előrja, hogy a prevenciós vizsgálatokat soron kívül végezze el, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e elegendő pénzügyi kerettel. Ennek ellenére a helyzet mégsem rózsás. Vajas Tímea szerint továbbra sincs több pénz a rendszerben, így a szűrővizsgálatok ellenértékét csak hónapok múlva kapják meg a laboratóriumok. ,,Sajnos ez a visszajelzés a laborban dolgozó kollégáktól. De ez sem volna akadály, ha valaki el akarja végezni a szűrővizsgálatokat, mert talál fogadó egészségügyi intézményt.
– érvel a kolozsvári orvos, aki szerint ez nem jelent semmiféle többletterhet a háziorvos számára.
A szűrővizsgálatok előnyeit alátámasztva a doktornő hangsúlyozta, hogy elsősorban a daganatos betegségek megelőzése és idejében történő felismerése esetén lehet látványos eredményeket elérni. ,,A rák nem fáj: jó darabig tünetmentesen dolgozik az emberi szervezetben, ezért nagyon fontos a szűrés, hogy az orvos idejében felismerje, amikor még jó eséllyel kezelhető. Amikor a beteg fájdalommal járó tünetekkel, vagy gyors fogyással jelentkezik, már előrehaladott stádiumban van a daganat. Megfelelő szűréssel például idejében lehetne kezelni a férfiak prosztata-megnagyobbodását, de egy vérképlet rámutat a koleszterin- és a triglicerinszintre is, ami szintén számos szövődményt okozhat” – fogalmazott a Krónikának dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvos.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
A 753 tonnás turbinát szállító gigaszállítmány hossza 118 méter, szélessége 6, magassága 5,4 méter, és majdnem egy hét alatt teszi meg a közel 200 kilométeres távolságot.
George Simion letartóztatja Klaus Iohannist, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ összes képviselőjét, és elveszi a házukat – áll egy névtelen levélben, amelyet több nagyszebeni postaládában is elhelyeztek.
Évek óta fesztiválozom, így bátran kijelenthetem, hogy a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál mindig ugyanolyan, de számomra most nagyon más.
szóljon hozzá!