Fotó: Facebook/Maia Sandu
A romániai polgárok nagy többsége nem akarja, hogy Maia Sandu moldovai államfő Románia elnöke is legyen, egyúttal azt is ellenzik, hogy a két ország egyesüljön – derül ki az Avangarde közvélemény-kutató legfrissebb felméréséből.
2023. május 04., 13:452023. május 04., 13:45
A felmérés során rákérdeztek arra, milyen véleménnyel vannak a romániaiak Maia Sanduról.
Bár az eredmények azt mutatják, hogy a válaszadók 40 százalékának jó vagy nagyon jó a véleménye, és csak 19 százaléknak rossz, illetve 2 százaléknak nagyon rossz, arra a felvetésre, hogy jó ötlet lenne-e, ha Maia Sandu lenne Románia elnöke, már egészen más tartalmú válaszok érkeztek.
A felmérésből ráadásul az is kiderül, hogy a románok körében csökkent az unionista érzelműek száma.
Ugyanakkor 33 százalék úgy véli, hogy Romániának és a Moldovai Köztársaságnak a jövőben egyesülnie kellene, 54 százalék viszont ennek ellenkezőjét mondja.
A megkérdezettek 57 százaléka mondta azt, hogy semleges a véleménye a Moldovai Köztársaságról, míg 31 százalékuknak inkább pozitív, 9 százalékuknak pedig inkább negatív a véleménye.
Eközben
A sürgős NATO-csatlakozást illetően mások az arányok: 31 százalék szerint ez szükséges lenne, míg 40 százalék ellenzi.
Aválaszadók több mint fele úgy véli, hogy Romániának nem kellene csapatokkal segítenie a moldovai államot abban az esetben, ha Oroszország katonai inváziót indítana Moldova ellen, és csak 29 gondolja úgy, hogy Romániának katonai segítséget kellene nyújtania.
Ugyanakkor azt 48 százalék támogatja, hogy Bukarest haditechnikai eszközökkel támogassa a szomszédos országot, míg 35 százalék nem ért egyet vele.
A felmérés április 26. és 29. között készült 850 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 3,4 százalékos.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
szóljon hozzá!