Fotó: Haáz Vince
Bár némileg javult a közhangulat, a romániaiak többsége szerint még mindig rossz irányba halad az ország -derül ki a legfrissebb felmérésből.
2024. április 22., 13:292024. április 22., 13:29
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro megrendelésére készített felmérés szerint csupán a válaszadók 30,8 százaléka véli úgy, hogy Romániában jó irányba haladnak a dolgok – igaz, ez növekedés a januári 24,8-hoz és a márciusi 25,5-höz képest.
Ugyanakkor
– ez az arány januárban69,7, márciusban pedig 70,6 százalék volt.
A megkérdezettek 6,7 százaléka nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Arra is rákérdeztek, hogy mi aggasztja a legjobban az embereket.
A második az árak emelkedése, ami miatt a megkérdezettek 28,6 százaléka aggódik a leginkább, míg a harmadik az egészségi állapot romlása, ami 18,5 százaléknál áll az első helyen a leginkább aggasztó dolgok listáján.
A további sorrend: a környezet károsodása (5,5 százalék), a jövedelem csökkenése (4,9), a munkahely elvesztése (4,7), természeti katasztrófa (1,7).
A 18-29 évesek, az alapfokú végzettségűek és az állami alkalmazottak aggódnak nagyobb arányban az árak emelkedése miatt. Az egészségi állapot romlása az átlagot jelentősen meghaladóan aggasztja az idősebb, potenciálisan inaktív, Facebook-fiókkal rendelkező és kisvárosokban élő embereket.
Remus Ştefureac, az INSCOP Research igazgatója az optimizmus növekedését azzal magyarázza, hogy
A felmérés április 12. és 20. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!