A járvány óta egyre inkább a bolti értékesítés irányába tolódik el a sörfogyasztás
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak. A prémium sörök egyre népszerűbbek, és a nagy sörgyártók új márkákkal és marketingkampányokkal próbálják lendületbe hozni a piacot, felpörgetni a sörfogyasztást.
2025. március 27., 14:192025. március 27., 14:19
2025. március 27., 17:132025. március 27., 17:13
Romániában a sörfogyasztás döntő része a kiskereskedelemben történik: a legfrissebb adatok szerint a sörértékesítés kilencven százaléka hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban valósul meg. Ezzel szemben a vendéglátóipar – a bárok, éttermek és kávézók – mindössze tíz százalékos szeletet hasít ki a piacból.
Bulgáriában és Lengyelországban a vendéglátóhelyek sörértékesítése 15 százalék alatt marad, Magyarországon pedig 20 százalék körül alakul. Csehországban – ahol a világon a legmagasabb az egy főre jutó sörfogyasztás, évi százhuszonnyolc liter – a vendéglátóhelyek aránya ennél jóval magasabb, harminc százalék körüli.
A koronavírus-járvány jelentősen visszavetette a vendéglátóhelyek forgalmát, és bár a helyzet fokozatosan javul, a HoReCa szektor (szállodák, éttermek és kávéházak) még mindig nem érte el a járvány előtti szintet.
– mondta Julia Leferman, az Európai Sörgyártók Szövetségének főtitkára.
Thibaut Boidin, a Heineken Románia ügyvezető igazgatója szerint a vendéglátásban még van növekedési lehetőség, de egyelőre nem változott jelentősen a piac szerkezete.
A sörfogyasztás csökkenését nemcsak az emelkedő árak és a növekvő költségek okozzák, hanem az is, hogy egyre több ital versenyez a vásárlók figyelméért.
A nagy sörgyártók folyamatosan új márkákkal és marketingkampányokkal próbálnak alkalmazkodni a változó fogyasztási szokásokhoz. A Bergenbier S. A. például nemrégiben dobta piacra a Madrí Excepcional nevű lager sört, amely a prémium szegmens egyre növekvő népszerűségére épít.
„A fogyasztók egyre inkább az elérhető prémium sörök felé fordulnak, ezért a Madrí Excepcional bevezetése fontos lépés számunkra.
– nyilatkozta Mihai Voicu, a sörgyártó vezérigazgatója a Ziarul Financiarnak.
Eközben a Carlsberg (URBB) lett az UEFA hivatalos söre a nemzeti labdarúgó-válogatottak tornáin, míg a Peroni Nastro Azzurro 0.0% – amely az Ursus Breweries egyik brandje – partnerséget kötött a Ferrarival.
Bár a sörpiac folyamatosan változik, egy dolog biztos: a gyártók mindent megtesznek annak érdekében, hogy alkalmazkodjanak a vásárlói igényekhez és megtartsák az ital helyét a piacon.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!