A járvány óta egyre inkább a bolti értékesítés irányába tolódik el a sörfogyasztás
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak. A prémium sörök egyre népszerűbbek, és a nagy sörgyártók új márkákkal és marketingkampányokkal próbálják lendületbe hozni a piacot, felpörgetni a sörfogyasztást.
2025. március 27., 14:192025. március 27., 14:19
2025. március 27., 17:132025. március 27., 17:13
Romániában a sörfogyasztás döntő része a kiskereskedelemben történik: a legfrissebb adatok szerint a sörértékesítés kilencven százaléka hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban valósul meg. Ezzel szemben a vendéglátóipar – a bárok, éttermek és kávézók – mindössze tíz százalékos szeletet hasít ki a piacból.
Bulgáriában és Lengyelországban a vendéglátóhelyek sörértékesítése 15 százalék alatt marad, Magyarországon pedig 20 százalék körül alakul. Csehországban – ahol a világon a legmagasabb az egy főre jutó sörfogyasztás, évi százhuszonnyolc liter – a vendéglátóhelyek aránya ennél jóval magasabb, harminc százalék körüli.
A koronavírus-járvány jelentősen visszavetette a vendéglátóhelyek forgalmát, és bár a helyzet fokozatosan javul, a HoReCa szektor (szállodák, éttermek és kávéházak) még mindig nem érte el a járvány előtti szintet.
– mondta Julia Leferman, az Európai Sörgyártók Szövetségének főtitkára.
Thibaut Boidin, a Heineken Románia ügyvezető igazgatója szerint a vendéglátásban még van növekedési lehetőség, de egyelőre nem változott jelentősen a piac szerkezete.
A sörfogyasztás csökkenését nemcsak az emelkedő árak és a növekvő költségek okozzák, hanem az is, hogy egyre több ital versenyez a vásárlók figyelméért.
A nagy sörgyártók folyamatosan új márkákkal és marketingkampányokkal próbálnak alkalmazkodni a változó fogyasztási szokásokhoz. A Bergenbier S. A. például nemrégiben dobta piacra a Madrí Excepcional nevű lager sört, amely a prémium szegmens egyre növekvő népszerűségére épít.
„A fogyasztók egyre inkább az elérhető prémium sörök felé fordulnak, ezért a Madrí Excepcional bevezetése fontos lépés számunkra.
– nyilatkozta Mihai Voicu, a sörgyártó vezérigazgatója a Ziarul Financiarnak.
Eközben a Carlsberg (URBB) lett az UEFA hivatalos söre a nemzeti labdarúgó-válogatottak tornáin, míg a Peroni Nastro Azzurro 0.0% – amely az Ursus Breweries egyik brandje – partnerséget kötött a Ferrarival.
Bár a sörpiac folyamatosan változik, egy dolog biztos: a gyártók mindent megtesznek annak érdekében, hogy alkalmazkodjanak a vásárlói igényekhez és megtartsák az ital helyét a piacon.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!