A járvány óta egyre inkább a bolti értékesítés irányába tolódik el a sörfogyasztás
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak. A prémium sörök egyre népszerűbbek, és a nagy sörgyártók új márkákkal és marketingkampányokkal próbálják lendületbe hozni a piacot, felpörgetni a sörfogyasztást.
2025. március 27., 14:192025. március 27., 14:19
2025. március 27., 17:132025. március 27., 17:13
Romániában a sörfogyasztás döntő része a kiskereskedelemben történik: a legfrissebb adatok szerint a sörértékesítés kilencven százaléka hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban valósul meg. Ezzel szemben a vendéglátóipar – a bárok, éttermek és kávézók – mindössze tíz százalékos szeletet hasít ki a piacból.
Bulgáriában és Lengyelországban a vendéglátóhelyek sörértékesítése 15 százalék alatt marad, Magyarországon pedig 20 százalék körül alakul. Csehországban – ahol a világon a legmagasabb az egy főre jutó sörfogyasztás, évi százhuszonnyolc liter – a vendéglátóhelyek aránya ennél jóval magasabb, harminc százalék körüli.
A koronavírus-járvány jelentősen visszavetette a vendéglátóhelyek forgalmát, és bár a helyzet fokozatosan javul, a HoReCa szektor (szállodák, éttermek és kávéházak) még mindig nem érte el a járvány előtti szintet.
– mondta Julia Leferman, az Európai Sörgyártók Szövetségének főtitkára.
Thibaut Boidin, a Heineken Románia ügyvezető igazgatója szerint a vendéglátásban még van növekedési lehetőség, de egyelőre nem változott jelentősen a piac szerkezete.
A sörfogyasztás csökkenését nemcsak az emelkedő árak és a növekvő költségek okozzák, hanem az is, hogy egyre több ital versenyez a vásárlók figyelméért.
A nagy sörgyártók folyamatosan új márkákkal és marketingkampányokkal próbálnak alkalmazkodni a változó fogyasztási szokásokhoz. A Bergenbier S. A. például nemrégiben dobta piacra a Madrí Excepcional nevű lager sört, amely a prémium szegmens egyre növekvő népszerűségére épít.
„A fogyasztók egyre inkább az elérhető prémium sörök felé fordulnak, ezért a Madrí Excepcional bevezetése fontos lépés számunkra.
– nyilatkozta Mihai Voicu, a sörgyártó vezérigazgatója a Ziarul Financiarnak.
Eközben a Carlsberg (URBB) lett az UEFA hivatalos söre a nemzeti labdarúgó-válogatottak tornáin, míg a Peroni Nastro Azzurro 0.0% – amely az Ursus Breweries egyik brandje – partnerséget kötött a Ferrarival.
Bár a sörpiac folyamatosan változik, egy dolog biztos: a gyártók mindent megtesznek annak érdekében, hogy alkalmazkodjanak a vásárlói igényekhez és megtartsák az ital helyét a piacon.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
szóljon hozzá!