Jobban dolgoznak majd? A többség úgy véli, Románia képviselete jobb lesz az új összetételű Európai Parlamentben
Fotó: Európai Parlament/Alexis Haulot
A romániai polgárok többsége derűlátó: azt várja, hogy a június 9-i európai parlamenti választás után javul az ország képviselete az uniós törvényhozásban – derül ki a legfrissebb felmérésből.
2024. július 05., 10:232024. július 05., 10:23
Az INSCOP közvélemény-kutató intézet által a News.ro hírportál megrendelésére készített felmérés pénteken ismertetett adatai szerint
23,1 százalék szerint ugyanolyan marad, és csupán 12,4 százalék véli úgy, hogy romlik a képviselet minősége. 4,1 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A képviselet minőségének javulását várók nagyobb arányban vannak jelen a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD), a szintén kormányzó nemzeti Liberális Párt (PNL) és a szélsőséges, ellenzéki Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szavazói között, illetve az alacsonyabb végzettségűek, az inaktívak, a kékgallérosok, a vidékiek és az alacsonyabb jövedelműek körében.
A felmérésben arra is rákérdeztek, mit várnak az emberek a saját településükön az önkormányzati választások nyomán.
Itt is az optimisták vannak többen:
A felmérés június 19. és 27. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Mint arról beszámoltunk, az EP-választáson
A többi parlamenti párt által szélsőségesnek minősített AUR az érvényes voksok 14,93 százalékát megszerezve 6 képviselőt küld az EP-be.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Népi Mozgalom Pártja (PMP) és a Jobboldal Ereje (FD) által létrehozott Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU) az érvényes voksok 8,71 százalékát megszerezve 3 EP-mandátumot kap: kettő az – Újítsuk meg Európát csoporthoz tartozó – USR politikusainak, egy pedig a – szintén néppárti – PMP elnökének jutott.
Mint ismert, az RMDSZ is ez Európai Néppárt tagja.
Átlépte a bejutási küszöböt a román média által szintén szélsőségesnek tartott SOS Romania párt is 5,03 százalékkal, így szintén két képviselőt küldhet az EP-be.
Mivel Románia 33 képviselőt küld az EP-be, független jelöltként az érvényes voksok legalább 3,03 százalékával lehetett mandátumhoz jutni.
Az EP-választáson a részvétel minden korábbinál magasabb, 52,4 százalékos volt. Ezt az arányt a hazai névjegyzékben szereplők – 18 milliót valamelyest meghaladó – létszámához viszonyítják, de magába fogalja azt a 210 ezer szavazatot is, amit a külképviseleteken adtak le.
Az érvénytelen voksok száma (488 551) csaknem 40 ezerrel meghaladta az ötszázalékos választási küszöböt és az SOS Románia eredményét.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter egy szombati sajtóeseményen kijelentette, hogy módosulni fognak a betegszabadságra vonatkozó szabályok. A munkaidejükben a magánegészségügyben dolgozó orvosokat elbocsáthatják.
Az elmúlt 24 órában tíz riasztás érkezett a hegyimentő-szolgálathoz (Salvamont), amelynek munkatársai nyolc személynek nyújtottak segítséget – számoltak be szombaton a Facebookon a hegyimentők.
A Romániai Diákszervezetek Országos Szövetsége (ANOSR) bejelentette, hogy az egyetemisták folytatják az ösztöndíjcsökkentés elleni tiltakozó akcióikat, és a következő tüntetést vasárnap tartják.
Ilie Bolojan a pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy Romániának továbbra is fontos célkitűzése az ország felvétele az amerikai vízummentességi programba.
Ilie Bolojan miniszterelnök a pénteki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) alulfinanszírozottsága jelentős probléma.
Ilie Bolojan pénteken kijelentette, hogy a jövő hétig a kormány leltárba veszi az összes állami vállalatot és a fennhatósága alá tartozó hatóságot, a költségvetéseik jóváhagyását pedig feltételekhez fogják kötni.
Ilie Bolojan kormányfő pénteken a kormányülést követő sajtótájékoztatón kijelentette, minden valószínűség szerint a kétkulcsos áfa bevezetése mellett dönt a kabinet. Bolojan szerint lehetséges az alkohol vagy az üzemanyag jövedéki adójának növelése is.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken bejelentette, hogy a kormány új ösztöndíjrendszer bevezetésére készül, miután az utóbbi években jelentősen megnőttek az erre fordított állami kiadások. A jelenlegi rendszer fenntarthatatlanná vált a kormányfő szerint.
Kormányalkalmazottak tüntettek pénteken a Victoria-palota előtt a Bolojan-kabinet tervezett intézkedései, például az ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékok korlátozása ellen.
A romániaiak több mint háromnegyede – hetvenhat százaléka – a mesterséges intelligenciát (MI) gazdasági és társadalmi lehetőségként értékeli.
szóljon hozzá!