Megfúrt szájhigiénia. Az emberek többsége inkább elkerüli a fogászati rendelőket
Fotó: Gábos Albin
Romániában a lakosság mintegy kétharmadának van rossz foga, és kevesebb mint 20 százaléka jelentkezik évente legalább egyszer fogászati ellenőrzésre – közölte kedden a Hotnews.ro hírportál a román fogorvosi kamara friss tanulmányának következtetéseit ismertetve.
2024. június 18., 14:592024. június 18., 14:59
Az MTI által idézett cikk szerint a felmérés adatait 1500 – fogorvosi rendelőben jelentkező – páciens megkérdezése révén gyűjtötték össze idén a március-májusi időszakban, az ország valamennyi fejlesztési régiójában. A megkérdezettek 64,6 százaléka mondta azt, hogy van szuvas foga, a városi páciensek 53, illetve a falusiak 62 százaléka pedig foghíjas. Rajtuk kívül a páciensek további 24-26 százalékának már pótolták valamely hiányzó fogát.
„Ha a felmérést a teljes lakosságon elvégezték volna (nem csak a fogorvosi rendelőkben), még siralmasabb lenne az eredmény” – jegyezte meg a tanulmány bemutatásakor Daciana Toma, a családorvosok országos szövetségének alelnöke.
A fogorvosi kamara által készített felmérés résztvevőinek 92 százaléka tudatában van annak, hogy fontos lenne a rendszeres fogászati szűrővizsgálat, de kevesebb mint 44 százalékuk volt az utóbbi évben fogorvosnál, és 75 százalékuk elismerte, hogy „rosszak a fogai”.
A felmérés kimutatta, hogy
A tanulmány szerzői szerint ennek részben anyagi okai vannak, ugyanis a fogorvosi rendelők 99 százaléka magánvállalkozásként működik, az állami egészségügyi biztosító (CNAS) pedig „jelentéktelen” összeget – rendelőnként mintegy 6000 lejt – térít meg havonta.
Tavaly július óta a CNAS elvileg egy sor fogászati szolgáltatás költségét 60 vagy 100 százalékban megtéríti a biztosítottak számára, de olyan tarifákon, amelyek nincsenek összhangban a piaci helyzettel. Egy foghúzásért például 70 lejt lehet elszámolni (felnőtt páciensnél ennek az összegnek is csak 60 százalékát), holott ennek a szolgálatásnak az ára a bukaresti fogorvosi rendelők tarifatáblázatában 250 lejnél kezdődik.
Falusi környezetben még nehezebb fogorvoshoz jutni, még akkor is, ha a „pénz nem számít”, a fogorvosi rendelők 80 százaléka ugyanis városban működik.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!