Mosolyszünet következhet. Volodimir Zelenszkij szavai megütközést váltottak ki Bukarestben
Fotó: Presidency.ro
Magyarázatot kért a román külügyminisztérium csütörtökön Ukrajna bukaresti nagykövetétől Volodimir Zelenszkij Észak-Bukovinával kapcsolatos kijelentésére, és aggályait fejezte ki a múlt héten megszavazott újabb ukrán oktatási törvénnyel kapcsolatban.
2020. január 23., 20:532020. január 23., 20:53
2020. január 23., 21:432020. január 23., 21:43
Dan Neculăescu külügyi államtitkár az ukrán nagykövetnek jelezte: a román fél magyarázatot vár az ukrán államfő Romániával kapcsolatos kijelentéseire, amelyeket megütközéssel fogadott, és a történelem félreértelmezésének minősít. A bukaresti média csütörtök délelőtt számolt be arról, hogy Volodimir Zelenszkij a keleti és a nyugati országrész egyesülésének 101. évfordulója alkalmából szerdán mondott beszédében úgy fogalmazott: az ukrán egység 1919-es történelmi lehetősége hamar meghiúsult.
A román történelemkönyvek szerint a román csapatok azt követően vonultak be Észak-Bukovinába, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlása nyomán, 1918. november 28-án a Bukovinai Nemzeti Tanács kimondta az egyesülést a Román Királysággal.
Olekszandr Bankov bukaresti ukrán nagykövet később Facebook-bejegyzésben fejezte ki sajnálatát a „félreértés” miatt, amit szerinte a kijevi elnöki hivatal oldalán eredetileg közölt „pontatlan” angol fordítás okozott. Szerinte Zelenszkij nem az „elfoglalta”, hanem „elvette” kifejezést használta.
A román külügyminisztériumnak az MTI által idézett közleménéyből kiderült, hogy Bukarestet nemcsak az ukrán államfő történelemértelmezése, hanem a középfokú oktatást szabályozó, a kisebbségeket is érintő, a kijevi parlamentben múlt héten megszavazott törvény is aggasztja. A román külügyi államtitkár felhívta az ukrán nagykövet figyelmét: Bukarest elvárja, hogy Ukrajna a Velencei Bizottság ajánlásainak teljes betartásával szavatolja a román kisebbség jogait, és ezekről nemcsak az ukrán–román kisebbségi vegyesbizottságban, hanem az Ukrajnában élő román közösség képviselőivel is párbeszédet folytasson.
Folytatódik a médiaoktatás az iskolákban, miután az oktatási minisztérium együttműködési megállapodást írt alá a Független Újságírásért Központtal – jelentette be hétfőn a Facebook-oldalán Ligia Deca.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
Üdvözölte hétfőn Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a gyógyszertári immunizációt.
Nicolae Ceauşescu nacionálkommunista diktátor jobb elnök volt, mint azok, akik az 1989-es forradalom után követték őt – véli George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője, Nicolae Ciucă juthat be az elnökválasztás második fordulójába – derül ki egy friss felmérésből.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A Prahova megyei hegyimentők arra kérik a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
2 hozzászólás