Egyelőre cáfolják a hatóságok, hogy a sorkatonaság visszavezetésére készülnének
Fotó: Mapn.ro
A román hadsereg súlyos létszámhiánnyal küzd, a tiszti állások 43 százaléka betöltetlen, de a közkatonák körében is meghaladja a 20 százalékot a létszámhiány – közölte kedden a Digi24.ro hírportál Angel Tîlvăr védelmi miniszternek egy parlamenti interpellációra adott válaszát ismertetve.
2024. április 23., 15:592024. április 23., 15:59
2024. április 23., 16:012024. április 23., 16:01
A román védelmi minisztérium vezetője Viorel Sălan szociáldemokrata képviselő, az alsóház védelmi bizottsága titkárának kérdésére válaszolva ismertette a román hivatásos hadsereg létszámhiányára vonatkozó adatokat. A tárcavezető szerint
„A védelmi minisztérium és a Legfelsőbb Védelmi Tanács folyamatosan elemzi a román hadsereg harcképességét és javaslatokat dolgoz ki a létszám javítására, a rendszerből történő tömeges kilépések elkerülésére” – idézte az MTI a védelmi miniszter válaszát.
Enyhén szólva sem sikerült teljesítenie a védelmi minisztériumnak a most zárult toborzási kampány előtt kitűzött célt: a meghirdetett katonai állások csupán a felét sikerült betölteni.
A portál szerint a bolgár kormány már nyilvános vitát javasolt a kérdésről, annak ellenére, hogy ott a létszámhiány csak 26 százalékos a tisztikar körében.
Kedden a Dél-Koreában tárgyaló Klaus Iohannis államfőt is megkérdezték az újságírók, kell-e a sorkatonaság bevezetésére számítani Romániában, olyan körülmények között, amikor a hatóságok a katonaság létszámának növelését tartják szükségesnek, ugyanakkora a hivatásos állománynál meghirdetett állások esetében a jelentkezők 60 százaléka alkalmatlannak bizonyul.
A Digi24 felidézte, hogy néhány nappal korábban a kisebbik kormánypártot vezető volt vezérkari főnök, Nicolae Ciuca a napokban azt mondta: Románia jelenleg nincs felkészülve arra, hogy a következő két évben visszaállítsa a sorkötelezettséget, ehhez ugyanis szerinte hiányzik a szükséges infrastruktúra.
Friss felmérés szerint a megkérdezett romániai férfiak 38 százaléka gondolja úgy, hogy egy esetleges háborús helyzetben önkéntesként vagy tartalékosként bevonulna a hadseregbe.
Románia a következő két évben nem tudja bevezetni a kötelező sorkatonaságot, mert nincs meg az ehhez szükséges infrastruktúra – jelentette ki Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a szenátus elnöke csütörtök este.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!