Egyelőre cáfolják a hatóságok, hogy a sorkatonaság visszavezetésére készülnének
Fotó: Mapn.ro
A román hadsereg súlyos létszámhiánnyal küzd, a tiszti állások 43 százaléka betöltetlen, de a közkatonák körében is meghaladja a 20 százalékot a létszámhiány – közölte kedden a Digi24.ro hírportál Angel Tîlvăr védelmi miniszternek egy parlamenti interpellációra adott válaszát ismertetve.
2024. április 23., 15:592024. április 23., 15:59
2024. április 23., 16:012024. április 23., 16:01
A román védelmi minisztérium vezetője Viorel Sălan szociáldemokrata képviselő, az alsóház védelmi bizottsága titkárának kérdésére válaszolva ismertette a román hivatásos hadsereg létszámhiányára vonatkozó adatokat. A tárcavezető szerint
„A védelmi minisztérium és a Legfelsőbb Védelmi Tanács folyamatosan elemzi a román hadsereg harcképességét és javaslatokat dolgoz ki a létszám javítására, a rendszerből történő tömeges kilépések elkerülésére” – idézte az MTI a védelmi miniszter válaszát.
Enyhén szólva sem sikerült teljesítenie a védelmi minisztériumnak a most zárult toborzási kampány előtt kitűzött célt: a meghirdetett katonai állások csupán a felét sikerült betölteni.
A portál szerint a bolgár kormány már nyilvános vitát javasolt a kérdésről, annak ellenére, hogy ott a létszámhiány csak 26 százalékos a tisztikar körében.
Kedden a Dél-Koreában tárgyaló Klaus Iohannis államfőt is megkérdezték az újságírók, kell-e a sorkatonaság bevezetésére számítani Romániában, olyan körülmények között, amikor a hatóságok a katonaság létszámának növelését tartják szükségesnek, ugyanakkora a hivatásos állománynál meghirdetett állások esetében a jelentkezők 60 százaléka alkalmatlannak bizonyul.
A Digi24 felidézte, hogy néhány nappal korábban a kisebbik kormánypártot vezető volt vezérkari főnök, Nicolae Ciuca a napokban azt mondta: Románia jelenleg nincs felkészülve arra, hogy a következő két évben visszaállítsa a sorkötelezettséget, ehhez ugyanis szerinte hiányzik a szükséges infrastruktúra.
Friss felmérés szerint a megkérdezett romániai férfiak 38 százaléka gondolja úgy, hogy egy esetleges háborús helyzetben önkéntesként vagy tartalékosként bevonulna a hadseregbe.
Románia a következő két évben nem tudja bevezetni a kötelező sorkatonaságot, mert nincs meg az ehhez szükséges infrastruktúra – jelentette ki Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a szenátus elnöke csütörtök este.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
szóljon hozzá!