Átnyergel? Ha Iohannis a PNL szenátusi listáján indul, le kell mondania
Fotó: presidency.ro
A korábban általa vezetett Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátusi listájának vezetőjeként elindulhat Klaus Iohannis államfő az idei parlamenti választáson – legalábbis egyes körök ezt fontolgatják a párt vezetésén belül.
2024. szeptember 16., 16:452024. szeptember 16., 16:45
Hétfői sajtóértesülések szerint Iohannis felvételét a párt szenátusi listájára a Iohannis emberének számító Nicolae Ciucă pártelnökhöz közeli körök szorgalmazzák, ugyanakkor az ellenzők szerint ez csupán rontaná a PNL választási esélyeit.
Ha azonban mégis az indulás mellett döntene, akkor
Ha lemondana, akkor a szenátus jelenlegi elnökeként Ciucă lenne az ügyvivő államfő – amúgy ő a PNL államfőjelöltje is.
Iohannis mandátuma december 20-án jár le, az államfőválasztás első fordulóját november 24-én, a másodikat december 8-án, a parlamenti választást pedig december elsején tartják – vagyis az államfőválasztás két fordulója között.
Mint arról beszámoltunk,
A román elnök bejelentkezett a NATO főtitkári tisztségére, de miután az erősebb tagállamok többsége Mark Rutte távozó holland miniszterelnök mellett állt ki, majd lassan minden támogató kihátrált mögüle, visszalépett.
Közben fölmerült, hogy
Ehhez azonban az lett volna szükséges, hogy az Európai Parlament vezető frakciói a háttérmegegyezéek során elfogadják a személyét, ugyanakkor a konkurencia még az Európai Néppárton belül – ehhez tartozik a PNL, amelynek éléről Iohannist államfővé választották – is jelentős, sokan szeretnének vezető uniós tisztséget.
Korábban Nicolae Ciucă, a PNL elnöke arról beszélt: a PNL nem a leköszönő államfőt jelöli miniszterelnöknek.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közötti koalíció a decemberi parlamenti választásokat követően is megmaradhat, és az államfői tisztség sorsa és a két párt elnöke között dőlhet el.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!