Fotó: Pixabay.com
A következő három évben az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a romániai közalkalmazottak mintegy harmada nyugdíjba megy, és munkájuk nagy részét az ország digitális átalakulásának eredményeként a mesterséges intelligencia veszi át – jelentette ki minap Bogdan Ivan digitalizációért felelős miniszter, aki ismertette a kormány által nemrég elfogadott, a mesterséges intelligenciára vonatkozó román stratégia 2024–2027 dokumentum részleteit.
2024. július 21., 18:412024. július 21., 18:41
2024. július 21., 18:442024. július 21., 18:44
„Ami Románia mesterséges intelligenciával kapcsolatos stratégiáját illeti, több mint nyolc hónapos egyeztetések után, mind a romániai tudományos környezettel, mind a magánvállalatokkal, mind a kutatóintézetekkel, mind az európai és más nyugati országok, különösen az Egyesült Államok illetékes intézményeivel, végül egy olyan stratégiához jutottunk, amely két rendkívül fontos elemet tartalmaz.
– fejtette ki a szaktárcavezető. Elmondása szerint ez a stratégia felvázolja, hogy az országos kutatási, fejlesztési és innovációs tervben, román állami és európai finanszírozásban milyen módon lehet megjeleníteni a feltörekvő technológiákat.
Elbutíthatja az emberiséget a gépi tanulás – mesterséges intelligencia – térhódítása, veszélyezteti a demokráciát, ugyanakkor vitathatatlan előnyei is lehetnek.
„Konkrétan a mesterséges intelligenciára vonatkozó román stratégiára hivatkozva felvázoltuk azt a módot, ahogyan minden újonnan megjelenő technológiát a román kutatási, fejlesztési és innovációs tervből származó, román állami és európai finanszírozásban rögzíteni fogunk, pontosan azért, hogy megteremtsük azt a környezetet, amelyben ezek a szervezetek, akár vállalatokról, akár romániai közintézményekről, akár kutatóintézetekről beszélünk, amikor európai vagy állami finanszírozásra pályáznak, ebben a stratégiai keretben fognak megjelenni, amelyen keresztül mind a mesterséges intelligencia, mind pedig egy új technológia (Kvantumszámítástechnika – szerk. megj.) közvetlenül és prioritásként finanszírozható lesz” – idézte Bogdan Ivan nyilatkozatát a Wall-street.ro gazdasági portál.
Fotó: Pixabay.com
Az állami költségvetés bevételeinek növelése érdekében elengedhetetlen az adóhatóság digitalizációja; az intézmény a mesterséges intelligenciát is használni fogja, mert „senki sem dolgozik már tollal” – nyilatkozta kedd este a miniszterelnök.
„A legfrissebb példaként egy automatizált adatfeldolgozási projektet említhetek, amelyet körülbelül két hónappal ezelőtt indítottunk el, és amelynek keretében 18 minisztérium és kormányzati ügynökség lesz képes hatalmas adathalmazok automatikus feldolgozására egy 20 millió eurós támogatás révén. Mi több, egy olyan statisztikáról beszélünk, amelyet az INS tett közzé, és amely szerint a következő három évben a romániai közalkalmazottak mintegy 30 százaléka nyugdíjba vonul. Nyilvánvaló, hogy a munkájukat, munkájuk nagy részét, a román állam digitális átalakulása révén ezek az új technológiák fogják helyettesíteni” – mutatott rá Bogdan Ivan.
Szerinte a román állam készen áll erre.
– állapította meg a miniszter. Hangsúlyozta, hogy a digitális kompetenciákkal kapcsolatos projektek már folyamatban vannak e technológiák alkalmazására.
Mesterséges intelligenciát (AI) felhasználó ultramodern detektor bevetésével keresik tovább a Hátszeg közelében levő őraljaboldogfalvi víztározóban vasárnap eltűnt személyt.
„Annak érdekében, hogy a romániai közalkalmazottak tudják majd, hogyan kell használni ezt a technológiát, két rendkívül fontos projektünk van. Egy 10 millió eurós projekt a Közalkalmazottak Országos Ügynökségnél, amelynek keretében több mint 30 000 közalkalmazott fog digitális kompetenciákat szerezni. Ugyanakkor, mivel a magánszektort sem hagyjuk magára, a napokban írtunk alá egy szerződést a kkv-k számára létrehozott Országos E-Learnig Platformról, amelyen keresztül hozzáférhetnek a legújabb technológiákhoz, képezhetik alkalmazottaikat, hogy megtudják, mik azok az alapvető szükségletek a vállalatukban. Ezt a platformot úgy fogjuk profilozni, hogy a világ legnagyobb technológiai vállalatainak felhasználásával tanfolyamokat tudunk majd indítani a romániai közalkalmazottaknak és a romániai vállalatoknak is, hogy tudják, hogyan kell dolgozni ezekkel az új technológiákkal: mesterséges intelligencia, felhőalapú számítástechnika és így tovább” – magyarázta a tárcavezető.
„Ami a felhasználást illeti, nyilvánvaló, hogy a közigazgatástól az orvosi szintig, a telemedicinális rendszerektől kezdve bizonyos gyógyszerek vagy vakcinák felfedezésén át egészen a nemzeti energiarendszer egyensúlyának megteremtéséig vannak alkalmazásai” – húzta alá Bogdan Ivan.
A mesterséges intelligenciát hívja segítségül a környezetvédelmi minisztérium a SUMAL 2.0 faanyag-nyomkövető rendszerbe feltöltött szállítási engedélyek és a szállítmányról készült fotók ellenőrzéséhez – jelentette be Mircea Fechet tárcavezető.
Utcára hívja az embereket George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredményének alkotmánybírósági megsemmisítése miatt.
A nyugdíjazásra vonatkozó rossz törvény miatt a belügyminisztérium az elmúlt 15 évben 35 ezer tapasztalt rendőrt veszített el – jelentette ki Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Január végére várható, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) döntsön a Călin Georgescu által az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvénytelenítő alkotmánybírósági döntés elleni panaszról.
Quadokkal (ATV) versenyző fiatalokat bírságoltak meg csütörtökön a hegyicsendőrök – tájékoztatott Anca Gherasim, a Máramaros megyei csendőrség szóvivője.
A román országos rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint az év első napján több mint 1 600 000 lejre róttak ki bírságokat különböző szabálysértésekért, tájékoztat a rendőrség.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordult az elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu az Alkotmánybíróság azon határozata miatt, amellyel érvénytelenítette a választás eredményét, és új választást rendelt el.
A román állami vasúttársaság (CFR) tájékoztatót adott ki szerdán az egyetemistákra vonatkozó új vonatjegyvásárlási szabályokról.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szokatlan módját választotta annak, hogy megígérje: kormánya nem fog áfaemelést végrehajtani. Ciolacu a karjára tetováltatta vállalását.
Cătălin Predoiu kijelentette, hogy a teljes jogú schengeni tagság elnyerésével Románia uniós csatlakozása teljessé és visszavonhatatlanná vált.
Nem várták meg az újévet a bukaresti hatóságok a pénzügyi-gazdasági megszorításokat tartalmazó sürgősségi kormányrendelet hivatalossá tételével, a jogszabály szilveszter estéjén megjelent a hivatalos közlönyben.
szóljon hozzá!