A mesterséges intelligencia veheti át a közalkalmazottak egyharmadának a munkáját

•  Fotó: Pixabay.com

Fotó: Pixabay.com

A következő három évben az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a romániai közalkalmazottak mintegy harmada nyugdíjba megy, és munkájuk nagy részét az ország digitális átalakulásának eredményeként a mesterséges intelligencia veszi át – jelentette ki minap Bogdan Ivan digitalizációért felelős miniszter, aki ismertette a kormány által nemrég elfogadott, a mesterséges intelligenciára vonatkozó román stratégia 2024–2027 dokumentum részleteit.

Krónika

2024. július 21., 18:412024. július 21., 18:41

2024. július 21., 18:442024. július 21., 18:44

„Ami Románia mesterséges intelligenciával kapcsolatos stratégiáját illeti, több mint nyolc hónapos egyeztetések után, mind a romániai tudományos környezettel, mind a magánvállalatokkal, mind a kutatóintézetekkel, mind az európai és más nyugati országok, különösen az Egyesült Államok illetékes intézményeivel, végül egy olyan stratégiához jutottunk, amely két rendkívül fontos elemet tartalmaz.

Idézet
Az egyik az emberközpontúság, azaz az emberi jogok tiszteletben tartásának elve, amikor az új mesterséges intelligencia használatáról beszélünk, amely ma már több mint hétmilliárd alkalmazásban van jelen. A másik a kockázati kategorizálás, amikor olyan tartalmakról beszélünk, amelyek a közvélemény tájékoztatása vagy a társadalmi hatás szempontjából kritikusak lehetnek”

– fejtette ki a szaktárcavezető. Elmondása szerint ez a stratégia felvázolja, hogy az országos kutatási, fejlesztési és innovációs tervben, román állami és európai finanszírozásban milyen módon lehet megjeleníteni a feltörekvő technológiákat.

korábban írtuk

Olyan a mesterséges intelligencia, mint a kőbalta: jó és rossz célra is lehet használni a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint
Olyan a mesterséges intelligencia, mint a kőbalta: jó és rossz célra is lehet használni a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint

Elbutíthatja az emberiséget a gépi tanulás – mesterséges intelligencia – térhódítása, veszélyezteti a demokráciát, ugyanakkor vitathatatlan előnyei is lehetnek.

„Konkrétan a mesterséges intelligenciára vonatkozó román stratégiára hivatkozva felvázoltuk azt a módot, ahogyan minden újonnan megjelenő technológiát a román kutatási, fejlesztési és innovációs tervből származó, román állami és európai finanszírozásban rögzíteni fogunk, pontosan azért, hogy megteremtsük azt a környezetet, amelyben ezek a szervezetek, akár vállalatokról, akár romániai közintézményekről, akár kutatóintézetekről beszélünk, amikor európai vagy állami finanszírozásra pályáznak, ebben a stratégiai keretben fognak megjelenni, amelyen keresztül mind a mesterséges intelligencia, mind pedig egy új technológia (Kvantumszámítástechnika – szerk. megj.) közvetlenül és prioritásként finanszírozható lesz” – idézte Bogdan Ivan nyilatkozatát a Wall-street.ro gazdasági portál.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

A miniszter megjegyezte, hogy jelenleg is vannak olyan projektek a közigazgatásban, amelyek mesterséges intelligenciát használnak.

korábban írtuk

A mesterséges intelligenciát is beveti az adóhivatal, hogy lecsapjon az adócsalókra
A mesterséges intelligenciát is beveti az adóhivatal, hogy lecsapjon az adócsalókra

Az állami költségvetés bevételeinek növelése érdekében elengedhetetlen az adóhatóság digitalizációja; az intézmény a mesterséges intelligenciát is használni fogja, mert „senki sem dolgozik már tollal” – nyilatkozta kedd este a miniszterelnök.

„A legfrissebb példaként egy automatizált adatfeldolgozási projektet említhetek, amelyet körülbelül két hónappal ezelőtt indítottunk el, és amelynek keretében 18 minisztérium és kormányzati ügynökség lesz képes hatalmas adathalmazok automatikus feldolgozására egy 20 millió eurós támogatás révén. Mi több, egy olyan statisztikáról beszélünk, amelyet az INS tett közzé, és amely szerint a következő három évben a romániai közalkalmazottak mintegy 30 százaléka nyugdíjba vonul. Nyilvánvaló, hogy a munkájukat, munkájuk nagy részét, a román állam digitális átalakulása révén ezek az új technológiák fogják helyettesíteni” – mutatott rá Bogdan Ivan.

Szerinte a román állam készen áll erre.

Idézet
Világviszonylatban a legújabb szabályozásokkal rendelkezünk, ez a legfrissebb stratégia egy újonnan megjelenő technológia alkalmazására, és készen állunk arra, hogy gyakorlatba ültessük”

– állapította meg a miniszter. Hangsúlyozta, hogy a digitális kompetenciákkal kapcsolatos projektek már folyamatban vannak e technológiák alkalmazására.

korábban írtuk

A mesterséges intelligenciát is be kellett vetni a Hunyad megyei tóba esett személy felkutatása érdekében
A mesterséges intelligenciát is be kellett vetni a Hunyad megyei tóba esett személy felkutatása érdekében

Mesterséges intelligenciát (AI) felhasználó ultramodern detektor bevetésével keresik tovább a Hátszeg közelében levő őraljaboldogfalvi víztározóban vasárnap eltűnt személyt.

„Annak érdekében, hogy a romániai közalkalmazottak tudják majd, hogyan kell használni ezt a technológiát, két rendkívül fontos projektünk van. Egy 10 millió eurós projekt a Közalkalmazottak Országos Ügynökségnél, amelynek keretében több mint 30 000 közalkalmazott fog digitális kompetenciákat szerezni. Ugyanakkor, mivel a magánszektort sem hagyjuk magára, a napokban írtunk alá egy szerződést a kkv-k számára létrehozott Országos E-Learnig Platformról, amelyen keresztül hozzáférhetnek a legújabb technológiákhoz, képezhetik alkalmazottaikat, hogy megtudják, mik azok az alapvető szükségletek a vállalatukban. Ezt a platformot úgy fogjuk profilozni, hogy a világ legnagyobb technológiai vállalatainak felhasználásával tanfolyamokat tudunk majd indítani a romániai közalkalmazottaknak és a romániai vállalatoknak is, hogy tudják, hogyan kell dolgozni ezekkel az új technológiákkal: mesterséges intelligencia, felhőalapú számítástechnika és így tovább” – magyarázta a tárcavezető.

Mint kiemelte, a mesterséges intelligencia számos területen alkalmazható.

„Ami a felhasználást illeti, nyilvánvaló, hogy a közigazgatástól az orvosi szintig, a telemedicinális rendszerektől kezdve bizonyos gyógyszerek vagy vakcinák felfedezésén át egészen a nemzeti energiarendszer egyensúlyának megteremtéséig vannak alkalmazásai” – húzta alá Bogdan Ivan.

korábban írtuk

A mesterséges intelligenciát is bevetik a fatolvajok ellen
A mesterséges intelligenciát is bevetik a fatolvajok ellen

A mesterséges intelligenciát hívja segítségül a környezetvédelmi minisztérium a SUMAL 2.0 faanyag-nyomkövető rendszerbe feltöltött szállítási engedélyek és a szállítmányról készült fotók ellenőrzéséhez – jelentette be Mircea Fechet tárcavezető.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 22., csütörtök

Nem tárgyalnak az államfővel a szociáldemokraták

A Szociáldemokrata Párt (PSD) csütörtökön bejelentette, hogy a következő időszakban esedékes megbeszéléseken nem tárgyalnak az államfővel és a többi párttal miniszteri tisztségekről vagy más kormányzati posztokról.

Nem tárgyalnak az államfővel a szociáldemokraták
2025. május 22., csütörtök

Nicușor Dan eskütételével indul a jövő hét

Nicușor Dan megválasztott államfő a képviselőház és a szenátus hétfőn délben kezdődő együttes ülésén teszi le a hivatali esküt – döntötte el csütörtökön a parlament összevont házbizottsága.

Nicușor Dan eskütételével indul a jövő hét
Nicușor Dan eskütételével indul a jövő hét
2025. május 22., csütörtök

Nicușor Dan eskütételével indul a jövő hét

2025. május 22., csütörtök

Ha Nicușor Dant kérdezik, továbbra is Ilie Bolojan az első számú miniszterelnök-jelölt

Nicușor Dan megválasztott államelnök csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy továbbra is Ilie Bolojan az első számú miniszterelnök-jelöltje.

Ha Nicușor Dant kérdezik, továbbra is Ilie Bolojan az első számú miniszterelnök-jelölt
2025. május 22., csütörtök

Simion a szuverenisták barátjának tartja az új amerikai nagykövetet

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) azt állítja, hogy az Egyesült Államok új romániai nagykövete, Darryl Nirenberg a szuverenisták szövetségese, és hogy az AUR közvetlen kapcsolatban áll az amerikai külügyminisztériummal.

Simion a szuverenisták barátjának tartja az új amerikai nagykövetet
2025. május 22., csütörtök

Nicușor Dan nem akarja elsietni a kormányalakítást

Nicușor Dan megválasztott államelnök az elnökválasztás eredményét érvényesítő alkotmánybírósági ülés után úgy nyilatkozott, hogy mandátuma átvételét követően azonnal megkezdi a kormányalakítást előkészítő tárgyalásokat.

Nicușor Dan nem akarja elsietni a kormányalakítást
2025. május 22., csütörtök

Új pártot alapít a szélsőjobboldali AUR-ból kilépett Claudiu Târziu

Konzervatív Akció néven új pártot alapít Claudiu Târziu, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) korábbi második embere.

Új pártot alapít a szélsőjobboldali AUR-ból kilépett Claudiu Târziu
2025. május 22., csütörtök

Átvette az államfői mandátumot Nicușor Dan az alkotmánybíróságon

Átvette mandátumát a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójában államfővé választott Nicușor Dan csütörtökön az alkotmánybíróságon.

Átvette az államfői mandátumot Nicușor Dan az alkotmánybíróságon
2025. május 22., csütörtök

Elutasította az alkotmánybíróság Simion óvását

Elutasította csütörtökön a bukaresti alkotmánybíróság az elnökválasztáson alulmaradt George Simion óvását, így a választás eredménye hivatalossá válik.

Elutasította az alkotmánybíróság Simion óvását
2025. május 22., csütörtök

Roberta Metsolával találkozott Nicușor Dan

Informális keretek között találkozott szerda este Nicușor Dan megválasztott államfő Roberta Metsolával, az Európai Parlament elnökével.

Roberta Metsolával találkozott Nicușor Dan
Roberta Metsolával találkozott Nicușor Dan
2025. május 22., csütörtök

Roberta Metsolával találkozott Nicușor Dan

2025. május 22., csütörtök

Ilie Bolojan lesz a PNL miniszterelnök-jelöltje az értesülések szerint

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) Ilie Bolojan jelenlegi ügyvivő államfőt jelöli miniszterelnöknek a leendő koalíciós tárgyalásokon – erről döntött szerdán este a párt vezetősége.

Ilie Bolojan lesz a PNL miniszterelnök-jelöltje az értesülések szerint